4 mity na temat ogrzewania gazem ze zbiornika

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 21 kwietnia 2017

Według analiz prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wykorzystanie biopaliwa ciekłego w Polsce wynosi niecałe 10%. Niewielki udział, między innymi gazu LPG, w całkowitym zużyciu energii może być skutkiem mitów narastających wokół sposobu ogrzewania domu za pomocą zbiorników z gazem płynnym. Zobacz, które informacje dotyczące gazu ciekłego są nieprawdziwe, i przekonaj się, że montaż zbiornika LPG to dobry sposób na dostarczenie energii do domu lub firmy.

LPG to skroplony gaz płynny o szerokim zastosowaniu w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się go w samochodach, budownictwie, a także w domach i przedsiębiorstwach, gdzie może służyć do ogrzewania wnętrza oraz zasilania kuchenek czy grillów gazowych.

Właściciele domów i przedsiębiorstw, którzy chcą wykorzystać energię, jaką daje gaz LPG, a nie mają możliwości podłączenia budynku do sieci miejskiej, mogą zamówić zbiornik na gaz oferowany przez firmę AmeriGas. Słyszałeś o tego typu rozwiązaniach, nie jesteś jednak pewien, czy są one bezpieczne, ekologiczne i tanie w eksploatacji? Poznaj 4 mity dotyczące zbiorników z gazem LGP i sprawdź, dlaczego warto w nie zainwestować.

Mit 1: Zbiornik z gazem LPG jest niebezpieczny

Wybuchy gazu – o których czasem słyszy się w wiadomościach – to najczęściej efekt samowolnego montażu butli w mieszkaniu lub nieszczelnych instalacji. Zbiorniki LPG oferowane przez AmeriGas Polska są całkowicie bezpieczne. W trakcie montażu instalacji specjaliści dokładnie sprawdzają każdy zawór i skrupulatnie wybierają miejsce, gdzie ma stanąć zbiornik. Przekazują również właścicielom najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania, np. zakaz:

 • składowania śmieci w pobliżu zbiornika AmeriGas,
 • parkowania samochodów w okolicy zbiornika AmeriGas,
 • palenia papierosów nieopodal zbiornika.

Wszyscy właściciele otrzymują także wskazówki, jak należy się zachować w trakcie wycieku gazu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj.

Mit 2: Paliwo LPG jest nieekologiczne

Niektórzy uważają, że ogrzewanie domu lub firmy gazem zanieczyszcza środowisko. W rzeczywistości jednak ciekły gaz to jedno z najczystszych źródeł energii. W trakcie spalania nie produkuje sadzy, nie zawiera szkodliwych substancji i nie wydziela żadnego zapachu.

Jesienią 2002 roku Komisja Europejska zatwierdziła gaz ciekły jako alternatywne źródło energii, przekonując kraje członkowskie, aby zaczęły go stosować zamiast węgla.

Gaz ciekły nie oddziałuje również na środowisko, w związku z czym nie zanieczyszcza zbiorników wodnych ani gleby. To bardzo ważna cecha LPG – zwłaszcza dla właścicieli działek znajdujących się na terenach chronionych.

Mit 3: Posiadanie zbiornika LPG wiąże się z dużymi kosztami

Ceny za 1 litr skroplonego gazu zależą przede wszystkim od umów zawieranych między krajami wytwarzającymi LPG a krajami kupującymi gaz. Duże znaczenie ma również sytuacja polityczna na świecie. W związku z tym koszty ogrzewania mogą wahać się w granicach nawet kilkudziesięciu groszy za litr – według danych zamieszczonych na stronach money.pl oraz epetrol.pl w grudniu 2016 litr gazu ciekłego kosztował 1,99 zł, natomiast w tym samym okresie w roku 2017 za LPG trzeba było zapłacić 2,27 zł.

Sytuacja ta nie dotyczy jednak osób, które zdecydowały się na montaż zbiornika LPG na swojej działce. W firmie AmeriGas opłaty za mieszankę propanu i butanu są stałe przez cały okres trwania umowy.

Sam montaż zbiornika także nie pochłania dużej części budżetu. Osoby, które nie chcą kupować zbiornika na własność, mogą wybrać umowę na zasadzie dzierżawy, zmniejszając równocześnie koszty montażu i podłączenia zbiornika nawet do 1 zł.

Mit 4: Nie każdy dom lub przedsiębiorstwo może mieć zbiornik LPG

Współczesny rozwój technologiczny, jak również szeroki wybór rozwiązań sprawiają, że niemal każdy właściciel domu i działki może zdecydować się na ogrzewanie budynku za pomocą gazu LPG.

W zależności od zapotrzebowania na energię klienci AmeriGas mają do dyspozycji zbiorniki o pojemności 2700 litrów, 4850 litrów oraz 6400 litrów. Każdy z nich występuje jako:

 • naziemny zbiornik – sprawdzający się w niemal wszystkich warunkach,
 • podziemny zbiornik – idealny do wykorzystania na małych działkach,
 • zbiornik zakopcowany – przydatny na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych.

Jedyne obostrzenia dotyczące montażu zbiornika LPG są związane z odległością instalacji od dróg, budynków i linii wysokiego napięcia. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie AmeriGas w zakładce Gaz dla domu à Wymagania lub bezpoś

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

2 komentarze

 1. Do ogrzewania domu jednorodzinnego konieczna jest instalacja naziemnych bądź podziemnych przydomowych zbiorników. W zależności od tego, jak szacujemy nasze potrzeby, możemy wybrać jedną ze standardowych pojemności – 2700, 4850 lub 6400 litrów, zobaczcie jak to wygląda sa-art.pl/1,realizacje.html#all .

  Zakup własnego zbiornika, to koszt zwykle przekraczający 10 tys. zł (zbiornik o pojemności 2700 l, transport, instalacja, płyta fundamentowa, projekt, odbiór przez UDT).
  Gdy się zdecydujesz na dzierżawę, wydasz na początek jedynie około tysiąca złotych na wykonanie projektu i płyty fundamentowej pod zbiornik na gaz.

  Ja coś takiego mam zainstalowane na działce. Zbiorniki montowała mi firma SA-ART. Wszystkim się zajęli dobrali wielkość i rodzaj zbiornika, przygotowali odpowiednią dokumentację budowlaną, dostarczyli i zamontowali zbiorniki na gaz płynny.

  Dodaj odpowiedź
 2. Czy da się w ramach programu czyste powietrze zainstalować gazową instalację od AmeriGas lub innej firmy i otrzymać dotację na kocioł dla nowego, 120 m2?

  Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*