5 powodów, dla których wentylacja mechaniczna jest lepsza niż grawitacyjna | PolakBuduje.pl

5 powodów, dla których wentylacja mechaniczna jest lepsza niż grawitacyjna

fot. bartoszwentylacja.com.pl

Artykuł sponsorowany, 26 listopada 2018

W każdym domu konieczna jest wymiana powietrza. Należy usunąć zużyte powietrze, które zawiera mnóstwo wilgoci, zanieczyszczeń, a także dwutlenku węgla i zastąpić je świeżym powietrzem. Aby to zrealizować, mamy kilka sposobów. My wymienimy te najbardziej popularne, czyli wentylację mechaniczną i wentylację grawitacyjną. Dlaczego wentylacja mechaniczna jest lepsza niż grawitacyjna? Oto 5 powodów.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Instalacja wentylacji mechanicznej składa się z systemu przewodów nawiewnych i wywiewnych – to przez nie usuwane jest powietrze zanieczyszczone i doprowadzane powietrze świeże. Znajduje się tam centrala wentylacyjna, a w niej dwa wentylatory, które wprawiają w ruch powietrze, powodując jego obieg w całym systemie oraz dwa filtry, które ograniczają przedostawanie się do pomieszczeń zanieczyszczeń (np. kurzu, pyłu, smogu).

Panel sterowania służy do tego, aby dopasować intensywność nawiewu powietrza do indywidualnych potrzeb. Centralę możemy wyposażyć w wymiennik ciepła – wtedy możemy skorzystać także z rekuperacji, która jest odpowiedzialna za wymianę ciepła między dwoma strumieniami powietrza – nawiewanym i wywiewanym. Wywiewane powietrze przekazuje ciepło strumieniom nawiewanego powietrza. Zmniejszamy dzięki temu zabiegowi straty ciepła, a także możemy ponownie wykorzystać energię, wygenerowaną do ogrzania domu.

Wentylacja mechaniczna jest lepsza od wentylacji grawitacyjnej, ponieważ:

Dowód nr 1

Świeże powietrze – mamy dostęp cały czas do świeżego powietrza w domu, które jest również filtrowane w czasie nawiewania. Wpływa to znacząco na nasze zdrowie, ale też na samopoczucie i komfort.

Dowód nr 2

Dopasowanie intensywności – mamy wpływ na to, ile świeżego powietrza dostanie się do domu, możemy je dopasować do własnych, indywidualnych oczekiwań. Przy wentylacji grawitacyjnej, niestety, nie ma takiej możliwości.

Dowód nr 3

Nie trzeba otwierać okien – przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej nie musimy otwierać okien, by “przewietrzyć” dom. Oszczędzamy na ogrzewaniu w sezonie grzewczym.

Dowód nr 4

Brak pleśni, przeciągów i hałasu.

Jeśli nie musimy otwierać okien, nie jesteśmy narażeni na przeciągi i przeziębienia nimi wywołane. Przeciągi nie są niczym przyjemnym dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dzięki wentylacji mechanicznej wymieniamy brudne, stare i zawilgocone powietrze na nowe i czyste. Nie musimy więc bać się wilgoci w naszym mieszkaniu, czy też szkodliwych dla zdrowia pleśni na ścianach.

Mieszkając w hałaśliwej okolicy, np. przy ruchliwej ulicy, eliminujesz docieranie wszelkich hałasów z zewnątrz budynku. Możesz rozkoszować się ciszą i spokojem.

Dowód nr 5

Nie trzeba budować kominów, można dołączyć wymiennik ciepła.

Wymiennik ciepła zmniejsza koszty ogrzewania, dlatego warto dołączyć go do centrali wentylacji mechanicznej.

Przy wentylacji grawitacyjnej komin jest niezbędny. Wentylacja mechaniczna sprawia, że nie musimy go budować w naszym domu, a tym samym unikniesz ciągu wstecznego, występującego w każdym kominie.

Jedyną zaletą z zastosowania wentylacji grawitacyjnej jest koszt eksploatacji, chociaż decydując się na instalację wentylacji mechanicznej na etapie budowy możemy zaoszczędzić nawet 10 tysięcy złotych.

Problemem może jednak być rozmieszczenie przewodów, ponieważ wentylacja mechaniczna składa się z przewodów nawiewnych i wywiewnych, które należy poprowadzić tak, by nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu. Warto więc pomyśleć o tym już na etapie projektu domu. Koszt eksploatacji wentylacji mechanicznej związany jest z opłatą za prąd, który jest potrzebny do działania centrali.

Reasumując: wentylacja mechaniczna gwarantuje nam świeże powietrze, duży komfort, zdrowie i dobre samopoczucie, a także dopasowanie ilości świeżego powietrza do naszych potrzeb. Jest też doskonałym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania zimą. Działanie wentylacji grawitacyjnej zależne jest od warunków atmosferycznych, a także powoduje znaczne straty ciepła w sezonie grzewczym, kiedy zmuszeni jesteśmy otwierać okna, by móc wietrzyć pomieszczenia.

To może prowadzić do wilgoci, a w konsekwencji do zagrzybienia i pleśni. Jesteśmy również narażeni na przeciągi. Mając na uwadze powyższe czynniki oraz fakt, że z wentylacja bezpośrednio wpływa na nasz komfort, warto poddać ocenie oba systemy i wybrać ten, który uznamy za lepszy.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.bartoszwentylacja.com.pl/

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*