7 najczęstszych awarii napędów do bram

Jesień i zima to czas, kiedy automatyczne bramy sprawiają najwięcej kłopotów – spory odsetek stanowią uszkodzone napędy do bram. Część problemów wynika ze zużycia elementów, jednak zwykle powodem awarii napędów do bram jest nieumiejętne użytkowanie. Poniżej prezentujemy najczęstsze rodzaje usterek związanych z napędami do bram.

Bramy skrzydłowe

Urwanie zawiasów lub uszkodzenie napędu w wyniku używania bramy skrzydłowej do odśnieżania podjazdu – podjazd należy oczyszczać ręcznie, aby brama poruszała się po terenie pozbawionym przeszkód. Niektóre napędy do bram skrzydłowych BFT są wyposażone w czujniki przeszkód oraz zabezpieczenia wyłączające silnik w przypadku zbyt intensywnej pracy siłownika

brama z siłownikiem

Bramy przesuwne

Zastosowanie towotu do smarowania elementów mechanicznych albo jezdnych – smar tego typu nie może być używany do listew zębatych oraz kół zębatych stykających się z listwą. Do tak posmarowanych elementów łatwo przywierają zanieczyszczenia, uszkadzając napęd.

brama przesówna

Wszystkie rodzaje bram automatycznych

  1. Uszkodzenie siłownika w wyniku niewysprzęglenia – przed awaryjnym otwarciem bramy należy ją wysprzęglić. Napędy do bram Nice są wyposażone w mechanizm ręcznego odblokowania, a napędy do bram Key z serii Ray posiadają opcję wysprzęglenia za pomocą pilota.
  2. Spalenie napędu w wyniku niedobrania mocy do wagi bramy – w przypadku bram przesuwnych i skrzydłowych należy wziąć pod uwagę opory toczenia, doliczając 30% masy skrzydła do mocy silnika. Np. napędy do bram BFT zasilane napięciem 230V umożliwiają uciągnięcie do 3500 kg masy. W sprzedaży są też dostępne napędy do lżejszych bram przesuwnych – przykładowo napędy do bram marki BFT z serii Deimos.
  3. Nieprawidłowe działanie napędu wynikające z zabrudzenia fotokomórek – konieczne jest regularne ich czyszczenie. Napędy do bram Nice posiadają system sprawdzający, czy fotokomórki działają prawidłowo. Dopiero po pozytywnym teście uruchamia on bramę.
  4. Nieodpowiednio zakonserwowane elementy mechaniczne – opory powstające w wyniku nienasmarowania mogą doprowadzić do uszkodzenia napędu oraz zawiasów. Napędy do bram Key z serii Star 200 są skonstruowane tak, by negatywne czynniki zewnętrzne miały minimalny wpływ na ich pracę.
  5. Stosowanie nieautoryzowanych zamienników i podróbek – skutkiem jest brak serwisu gwarancyjnego oraz brak odpowiedzialności producenta za prawidłowość montażu. Od 2017 r. napędy do bram Nice są objęte gwarancją tylko, gdy montażu dokonali licencjonowani instalatorzy.

Wydawca: Redakcja
Data: 6 października 2017

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , ,

Udostępnij ten artykuł

1 komentarz

  1. Jeśli chodzi o to wykrywanie przeszkód to praktycznie każdy średniak od BFT jest wyposażony w tę funkcję. Bardzo dobra rzecz, z bezpieczeństwem nigdy nie ma przesady.

    Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*