7 niedrogich i prostych sposobów na oczyszczanie powietrza ze smogu

fot. materiały nadesłane

Artykuł gościnny, 2 grudnia 2017

W okresie jesienno-zimowym w ogromnej liczbie miejsc w Polsce sprawdzamy codziennie stężenie smogu. Gdy pojawia się alert, unikamy wychodzenia na zewnątrz. Niestety to nie wystarczy, by obronić się przed tym powolnym i cichym zabójcą. Nie ma jednak co załamywać rąk. Zacznijmy działać. Walka wcale nie musi być czasochłonna i kosztowna – podpowiadamy 7 tanich i łatwo dostępnych sposobów na oczyszczenie powietrza w domu.

Rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny

Kwiaty nie tylko są piękną ozdobą wnętrz, ale też są naturalnymi oczyszczaczami powietrza. W dodatku są niedrogie i… wcale nie takie trudne w pielęgnacji, jak się wydaje. Oczywiście są gatunki roślin, którym trzeba poświęcać sporo uwagi, my jednak przytaczamy te, które są skuteczne, łatwe w utrzymaniu i oczywiście ładne.

Wężownica (Sansevieria trifasciata) to roślinka, którą podlewamy bardzo rzadko (w okresie zimowym około raz na dwa miesiące – wystarczy wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie sucha). Działa podobnie jak kaktus – gromadzi wodę, więc mimo przekonania o prostocie w utrzymaniu, musimy pamiętać o tym, by nie nalać do niej zbyt wiele wody. W przeciwnym razie zacznie gnić na szkodę naszego zdrowia i samopoczucia. Kolejny dowód na to, że jest łatwa w pielęgnacji? Nie trzeba jej nawozić. I jeszcze jedno – rozmnażanie również jest banalne. Odcinamy liść, dzielimy go na trzy i wkładamy do ziemi. Na pewno przyjmie się szybko. Roślina nadaje się do sypialni, ponieważ w nocy zamienia CO2 na tlen. Niestety, by działała naprawdę skutecznie, musimy mieć jej sporo – by wyprodukować tlen dla jednej osoby potrzeba ok. 6-8 roślinek. Powodzenia!

rośliny na smog

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) to roślina, która usuwa z domowego powietrza m.in. szkodliwy formaldehyd czy inne szkodzące nam zanieczyszczenia. I znowu – uprawianie tej uroczej roślinki jest bardzo łatwe. Podlewamy tylko wtedy, gdy w doniczce jest sucho. Oczywiście, jak przy wężownicy, uważamy, by nie nalać za dużo wody (w przeciwnym razie dojdzie do nieestetycznego zbrązowienia liści). Roślinka nie musi stać w słońcu. Warto raz za czas, poza podlewaniem, poświęcić jej chwilę i przyciąć. I jeszcze jedna dobra i jedna zła wiadomość. Ta pierwsza – wystarczy nam jedna roślinka na pomieszczenia. Zła wiadomość jest taka, że epipremnum złociste jest trujące! Dlatego wielu właścicieli kotów i dzieci nie posiada tej roślinki.

Filtry domowe

Warto poszerzyć liczbę narzędzi do walki ze smogiem w domu. Warto zaopatrzyć się w oczyszczacze powietrza, choć wiele osób ma sporo wątpliwości na temat ich działania. Jak działają tego typu urządzenia? Przepuszczają powietrze przez filtry wyłapujące z mniejszą lub większą skutecznością pyły oraz gazy. Jednym z najczęściej wykorzystywanych filtrów jest filtr HEPA wyposażony w mikroskopijna pory. Wyłapuje m.in. kurz, pyły, bakterie, wirusy oraz zarodniki pleśni. Niestety nie działa na gazy, zapachy i lotne związki organiczne. Warto zatem zainwestować w filtry węglowe, które eliminują pyły, dymy, szkodliwe związki lotne oraz zapachy.

Nawilżanie powietrza

Para wodna sprawia, że większe zanieczyszczenia opadają na ziemię. Warto więc pomyśleć o nawilżaczu powietrza albo po prostu raz za czas zastosować domowe nawilżanie – wystarczy garnek z parującą wodą postawić na chwilę w salonie czy sypialni.

Olejki eteryczne

olejki eteryczne na smog

Brzmi dziwnie? Oczywiście trudno nazywać olejki eteryczne pochłaniaczami smogu. Nie mają takiej właściwości, ale jako mieszaniny lotnych substancji zapachowych mają zdolności lecznice. Warto więc stosować je we wnętrzach, bo dostając się do naszych płuc wpływają pozytywnie na układ nerwowy, odpornościowy i oczywiście zmysły.

A Wy macie swoje sposoby na walkę ze smogiem?

Irena Zajdel, Valent.pl

Artykuł gościnny

Treści oznaczone jako "artykuły gościnne" mogą zawierać lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez autorów. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*