Adaptacja poddasza – tak czy nie?

Pokój lub całe mieszkanie na poddaszu to pomieszczenia pełne uroku, które mają w sobie to COŚ. Mimo wdzięku i dodatkowej przestrzeni w budynku są również minusy takiego rozwiązania. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o koszty. W wielu sytuacjach jednak warto wziąć pod uwagę zaadoptowanie poddasza – my podpowiadamy kiedy.

Dylemat dotyczący adaptacji poddasza pojawia się nie tylko w przypadku domów jednorodzinnych. Wielokrotnie zastanawiają się nad tym właściciele kamienic, ale zazwyczaj wyłącznie mając na myśli sprzedaż górnej powierzchni. Nie chodzi tylko o wzbogacenie się na nowych lokatorach. Problemem wielu kamienic, szczególnie tych naprawdę wiekowych, jest fatalny stan. Nierzadko wymagają remontu czy to elewacji czy dachu. Nabywcy powierzchni poddasza zazwyczaj zmuszeni są do wyremontowania tego drugiego. A na tym korzystają wszyscy mieszkańcy kamienicy, ponieważ oznacza to szansę na powiększenie się funduszu remontowego, który w bliskiej przyszłości można wykorzystać na remont elewacji czy modernizację instalacji elektrycznej.

Adaptacja poddasza nie zawsze jest możliwa

Przejdźmy jednak do domów jednorodzinnych, bo to właśnie w nich najczęściej dokonuje się adaptacji poddasza. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W przypadku starych, drewnianych domów uniesienie kolejnego piętra może się nie powieść. Dlatego oczywistym jest, że takich decyzji nie możemy podejmować sami. Ostateczny głos należy do konstruktora, który ocenia stan fundamentów, jak również i całej konstrukcji. Kiedy jeszcze mogą pojawić się przeciwskazania do zaadaptowania poddasza? Nie warto w ogóle zastanawiać się nad tego typu kwestią, jeśli dom zamieszkują osoby starsze czy po prostu osoby mające trudności z poruszaniem się. Chyba, że dom jest wielopokoleniowy, to wówczas na górze powinni zamieszkać młodzi.

Dodatkowe pomieszczenie, ale nie tylko!

Ogromnym plusem adaptacji poddasza jest oczywiście dodatkowe pomieszczenie, a bardzo często – pomieszczenia. Zazwyczaj aranżuje się tam pokoje dziecięce lub/i sypialnię dla rodziców. Prace można rozpocząć niemal od razu – bez formalności, których musimy dopełnić np. w przypadku dobudowy kolejnego pomieszczenia do domu jednorodzinnego.

Nad czym warto się zastanowić przed rozpoczęciem prac?

Przed rozpoczęciem procesu adaptacji poddasza spróbujmy zaznaczyć (czy to kartonem czy nawet zwykłym papierem) położenie skosu. Pomoże nam w tym umiejscowienie krokwi oraz zostawienie ok. 30 cm na potencjalne ocieplenie dachu. W ten sposób mniej więcej określimy jak duża będzie powierzchnia naszego poddasza i czy w ogóle będziemy mogli komfortowo się w niej poruszać. Zakładanie, że zajmujący większość miejsca skos nie będzie przeszkadzał naszym małym dzieciom, nie jest do końca dobre. Maluchy szybko rosną i za kilka lat będą musiały się schylać, a to oczywiście nie jest wygodne. Zastanówmy się także nad zamontowaniem klimatyzacji. Po zakończeniu prac instalacja nie będzie możliwa bez kucia, więc warto zaplanować wszystko już na początku, by potem uniknąć niepotrzebnego, kolejnego remontu. Poddasze zawsze będzie nagrzewać i ochładzać się szybciej niż pomieszczenia położone niżej. W lecie w górnych wnętrzach jest bardzo gorąco, dlatego zazwyczaj bez klimatyzacji się nie obejdzie i warto mieć to na uwadze.  Przed ogólnymi pracami określmy także położenie schodów, tak by wchodzenie i schodzenie było komfortowe.

Ile to kosztuje?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasem tańsze może okazać się dobudowanie kolejnego pomieszczenia do domu, a czasem wręcz przeciwnie. Wiele zależy od tego, czy trzeba będzie ocieplać dach, a może nawet go wymieniać? Przed każdym tak inwazyjnym remontem trzeba wszystko zaplanować i przede wszystkim – poradzić się fachowca.

Irena Zajdel, Valent.pl

Wydawca: Redakcja
Data: 17 sierpnia 2017

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*