Aranżacja salonu – od czego zacząć?

Pokój dzienny potrzebuje odświeżenia? Jesteś już nim znudzony? A może po jakimś czasie użytkowania okazało się, że jest niewygodnie urządzony? Zastosowane kolory są męczące? Meble niepraktyczne? A może już niedługo odbierasz klucze do nowego “M” i brak Ci pomysłu na jego aranżację?

Bez względu na to, czy urządzamy salon po raz pierwszy, w nowym mieszkaniu czy domu, czy chcemy jedynie zmienić jego wystrój na nowy, modniejszy lub po prostu świeży, warto rozważyć skorzystanie z rad fachowca. Sprawdzony architekt wnętrz będzie nam służył swoją wiedzą i doświadczeniem w planowaniu wystroju pokoju dziennego.

A będzie to przecież serce domu, najważniejsze i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie. To tu zapraszamy gości, świętujemy wspólnie z rodziną, urządzamy spotkania z przyjaciółmi. Powinno nam zatem zależeć na tym, żeby wystrój salonu był efektowny, ale i praktyczny, modny, a przy tym funkcjonalny.

Obecnie, gdy salon często jest łączony z kuchnią lub jadalnią, musi pełnić kilka różnych funkcji, a oferta rynkowa elementów wyposażenia jest tak bogata, udana aranżacja salonu nie jest wcale prostą sprawą. Łatwo pogubić się w mnogości stylów, charakterów i mód. Jeśli podejmiemy się sami zadania urządzania naszego salonu, powinniśmy uważać, żeby go nie zagracić nadmierną ilością mebli i dodatków.

Wygodniej i pewniej jest jednak zdać się na profesjonalistę w tej branży. Będziemy spokojni o efekt końcowy, jak również o budżet i termin realizacji.

Wiele pracowni projektowych, jak na przykład warszawskie biuro Projekt MIMO, ma w swojej ofercie, oprócz kompleksowych projektów całych mieszkań i domów, także aranżacje pojedynczych pomieszczeń. Można zamówić usługę dla kuchni, sypialni, pokoju dziecięcego, czy właśnie dla samego salonu. Różnica między kompleksowym opracowaniem a samą aranżacją polega na zakresie pracy. Aranżacja salonu nie będzie ingerowała w istniejące instalacje (elektryczną, wodno-kanalizacyjną itp.). Nie będzie również mowy o burzeniu, czy stawianiu ścian. Zmieni się natomiast styl, klimat pomieszczenia. Po rozmowie z nami oraz analizie naszych potrzeb i oczekiwań, projektant zaproponuje m. in. nową kolorystykę. Dotyczyć może ona ścian, tapet, tkanin i mebli. Jeśli będzie taka potrzeba, może nieco zmienić się układ funkcjonalny salonu, żeby korzystanie z niego było bardziej komfortowe. Jeśli nasz pokój dzienny musi czasem pełnić funkcję pokoju gościnnego, architekt wnętrz dobierze odpowiednio do tego wielofunkcyjne meble. Jeśli chcemy, by salon był także domową czytelnią i biblioteczką lub, aby znalazła się tam jakaś nasza kolekcja (np. płyt), projektant pomoże w efektownym wyeksponowaniu naszych zbiorów. Popularne jest tez prezentowanie w salonie zbiorów dzieł sztuki, np. grafik, czy obrazów. Specjalista od wnętrz podpowie nam, jak zrobić to z wyczuciem i podnieść tym samym walory wnętrza.

Aby pięknie, ale i prawidłowo oświetlić nasz salon, dobierze odpowiednie lampy, kinkiety i inne rodzaje oświetlenia. Przytulności (jeśli tego oczekujemy) dodadzą dywany i ciekawe dekoracje okien, takie jak firany, zasłony lub rolety rzymskie, czy drewniane żaluzje. Nawet właściwy dobór roślin doniczkowych możemy złożyć na barki architekta wnętrz.

Dzięki temu, finalnie otrzymamy nowe, lepsze wnętrze, zaprojektowane i urządzone harmonijnie, i ze smakiem, dodatkowo spełniające nasze wymagania oraz odpowiadające naszym potrzebom, oraz upodobaniom. Miejsce, gdzie będziemy spędzać czas z przyjemnością sami i w towarzystwie domowników lub gości. Czego chcieć więcej?

Wydawca: Redakcja
Data: 11 września 2017

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*