Bezpieczeństwo przy pracy ze szlifierką kątową | PolakBuduje.pl

Bezpieczeństwo przy pracy ze szlifierką kątową

fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany, 7 sierpnia 2019

Szlifierka kątowa jest urządzeniem, które ma bardzo wiele zastosowań. Znajdziemy ją na każdej budowie, w warsztacie samochodowym, a także na hali produkcyjnej w większości fabryk. Jednak maszyna ta potrafi być też bardzo niebezpieczna, jeśli nie będzie eksploatowana zgodnie z zasadami BHP.

Zagrożenia przy pracy ze szlifierką

Urządzenie działa na zasadzie rozpędzania tarczy tnącej lub tarczy do szlifowania do bardzo wysokiej prędkości. W przypadku maszyn, które pracują z tarczami o średnicy do 125 mm mówimy o prędkości rzędu 11 tysięcy obrotów na minutę. Nietrudno sobie wyobrazić do jakiej prędkości zostanie rozpędzony odłamek, który podczas szlifowania bądź cięcia oderwie się od obrabianego materiału. Jeśli trafi w oko pracownika, może dojść do tragedii. Dlatego najważniejszą rzeczą, którą zawsze powinniśmy nosić podczas pracy ze wszelkimi szlifierkami, ale też wiertarkami, a nawet podczas zwykłego uderzania młotkiem, są okulary ochronne. Różne ich wersje możemy znaleźć w sklepie BHP Star. Czasami dobrym pomysłem jest zakup pełnej maski na twarz, z opuszczaną przyłbicą. Dzięki temu chronione będą nie tylko najbardziej wrażliwe oczy, ale również pozostałe części twarzy, jak usta, noc czy policzki pracownika. Pędzące odłamki mogą bowiem bardzo łatwo wbić się w skórę, a ich wyjęcie będzie możliwe tylko w szpitalu.

Ochrona rąk i reszty ciała

Szlifierka kątowa może jednak nieść ze sobą też inne zagrożenia. Nierzadko zdarza się sytuacja, gdy tarcza rozpędzona do ogromnej prędkości 11.000 obrotów na minutę ulega rozerwaniu w trakcie pracy. Odłamki lecą wtedy we wszystkie strony, niczym po wybuchu granatu. Osłona na urządzeniu ma za zadanie zmienić ich kierunek tak, by nie trafiły pracownika w twarz, ale ręce i pozostała część ciała pozostają nieosłonięte. Nietrudno wtedy o powstanie głębokich rozcięć, które później trzeba będzie zszywać, co z kolei pozostawi trwałe blizny. Wobec powyższego, odwiedzając sklep BHP Star, powinniśmy też zakupić odzież ochronną. Składa się ona zarówno rękawic odpornych na przecinanie i uderzenia, jak również narzuty na pozostałą część ciała. Ochroni nas ona także wtedy, gdyby tarcza w czasie cięcia zakleszczyła się w materiale, co najczęściej kończy się wyrwaniem maszyny z rąk. Bywa, że odbija ona rozpędzoną tarczą w stronę operatora, gdzie bez odzieży ochronnej doszłoby do bardzo rozległych obrażeń.

Jak widać, używanie akcesoriów BHP w trakcie pracy z takimi urządzeniami jak szlifierki jest nie tylko obowiązkowe, ale bardziej niż wskazane. Są to maszyny bardzo pożyteczne, dzięki którym można w kilka chwil wykonać pracę, którą ręcznie trzeba by robić kilka godzin, ale z drugiej strony mogą być niebezpieczne. Zawsze należy zachować szczególną ostrożność w czasie ich używania.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*