Budowa domu energooszczędnego – co trzeba o niej wiedzieć? Praktyczne porady

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 27 kwietnia 2018

Budowa domów energooszczędnych staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem, ze względu na szereg korzyści, jakie niesie za sobą wspomniane rozwiązanie. Ale, by dom w rzeczywistości był energooszczędny, musi spełniać pewne warunki. Usytuowanie działki czy zastosowane technologie budowlane mają ogromne znaczenie. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o budowie domu energooszczędnego, aby móc w pełni wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Kiedy dom jest energooszczędny?

Dom energooszczędny to taki, który pozwala ponosić minimalne koszty eksploatacyjne, czyli zużywa mniej energii potrzebnej do ogrzewania niż standardowy dom. Średnio jest to aż 3-4 razy mniej. Współczynnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło w klasycznym budownictwie, zgodnie z obowiązującymi normami, wynosi średnio 100-120 kWh/m² na rok, podczas gdy w domach energooszczędnych jest to zaledwie 15-45 kWh/m² na rok. Ta wyraźna różnica przekłada się na niższe rachunki za ciepło, a więc pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Dom energooszczędny – wymagania

Aby dom móc nazwać energooszczędnym, musi on spełniać pewne warunki, które są związane z:

  • działką o odpowiednim ukształtowaniu terenu,
  • wielkością i bryłą budynku,
  • technologią budowy,
  • rodzajem ogrzewania i wentylacją,
  • oknami.

Działka przeznaczona pod budowę domu energooszczędnego powinna dodatkowo minimalizować koszty eksploatacyjne. Naturalne ukształtowanie terenu – wzniesienia, skarpy, nachylenia czy drzewa, które może wydawać się mało atrakcyjne, bywa bardzo korzystne dla budowy domu energooszczędnego. Konieczne jest też zorientowanie budynku na poszczególne strony świata, aby wnętrze było odpowiednio doświetlone, a tym samym dogrzewane promieniami słońca.

Wielkość domu energooszczędnego powinna być optymalna, dostosowana do faktycznych potrzeb mieszkańców, a bryła – prosta. Trzeba mieć świadomość, że im większy dom o wymyślnym kształcie (wykusze, przybudówki, załamania ścian itp.), tym większe straty energii, które są spowodowane większą powierzchnią przegród zewnętrznych. Natomiast, na energooszczędność domu nie ma wpływu ilość kondygnacji. Dom piętrowy, jak i parterowy, może w takim samym stopniu minimalizować koszty eksploatacyjne.

Technologia budowy, która jest preferowana w przypadku domów energooszczędnych, to dwuwarstwowe ściany i lekki szkielet, drewniany lub metalowy. Wybór materiału i rodzaju izolacji zależy od inwestora, ale projektant powinien zadbać o ograniczenie do minimum mostków termicznych, przez które ucieka więcej ciepła, niż przez pozostałe elementy konstrukcyjne. Brak mostków termicznych i bardzo dobrą izolacyjność termiczną zapewnia system budowy domów energooszczędnych w technologii szalunku traconego, o której więcej można dowiedzieć się z: http://betonnadom.pl/produkty/thermohouse.

Rodzaj ogrzewania i wentylacja to kolejne elementy, które pełnią niezwykle ważną rolę w domu energooszczędnym. W budownictwie tego rodzaju sprawdzi się tylko wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki temu, oddzielnymi kanałami, do wnętrza dostaje się świeże powietrze, a zanieczyszczone jest odprowadzane na zewnątrz. Centrala wentylacyjna w domu energooszczędnym jest zazwyczaj wyposażona w rekuperator, który usprawnia przepływ powietrza. Natomiast, rodzaj ogrzewania zależy od poziomu energooszczędności budynku. Im bardziej konstrukcja domu jest energooszczędna, tym opłacalniejsze jest stosowanie systemów grzewczych o niższych kosztach inwestycyjnych, tak jak np. urządzenia elektryczne.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, które są źródłem relatywnie taniej energii cieplnej, jednak stosując taki kocioł należy pamiętać o odpowiednim dobraniu pozostałych elementów ogrzewania a nawet samego materiału na posadzkę.

Kotły kondensacyjne spełniają swoją funkcje szczególnie skutecznie w przypadku instalacji pracujących w niskich temperaturach (np. instalacje ogrzewania podłogowego). Bardzo ważne w tego typu systemach jest rodzaj zastosowanego jastrychu. Jastrych powinien charakteryzować się bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym – wtedy medium zasilające (woda) może mieć niższą temperaturę, co oznacza wyższą sprawność kotła i generuje dodatkowe oszczędności. Doskonałym rozwiązaniem na posadzkę są wysoko przewodzące jastrychy anhydrytowe (np. http://betonnadom.pl/produkty/anhylevel), lub całe dedykowane systemy podkładów podłogowych (http://betonnadom.pl/efektywny-duet-izolacja-wylewka)

Planując budowę domu energooszczędnego, koniecznie należy zadbać o odpowiednio duże przeszklenia. Od strony południowej warto zamontować możliwie jak największe okna, które będę wpuszczać do wnętrza domu sporą dawkę promieni słonecznych, w ten sposób ogrzewając i doświetlając pomieszczenie. Należy przy tym zadbać o wybór okien, które zostały wyprodukowane w odpowiedniej technologii i np. posiadają certyfikat dla domów pasywnych.

Spełniając powyższe wymagania dla domów energooszczędnych, można cieszyć się szeregiem korzyści, które wynikają z takiego budownictwa.

Zalety budowy domu energooszczędnego

Wśród największych zalet budowy domu energooszczędnego, są:

  • wysoki komfort cieplny,
  • duża dostępność światła dziennego,
  • świeższe powietrze zapewnione przez odpowiedni system wentylacyjny,
  • niższe koszty użytkowania w porównaniu do tradycyjnego budownictwa.

Zamieszkanie w domu energooszczędnym z pewnością docenią również miłośnicy minimalizmu w budownictwie, które charakteryzuje się zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, zarówno dotyczących designu, jak i wpływających na funkcjonalność budynku.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*