Budowa domu - jak zacząć? | PolakBuduje.pl

Redakcja, 24 stycznia 2016

Budowa domu – jak zacząć?

Budowa domu to nie lada wyzwanie. Ma tego świadomość każdy, kto kiedykolwiek się go podjął. Dom musi być dobrze zaplanowany i solidny, abyśmy mogli bezpiecznie mieszkać w nim przez lata. Najmniejszy błąd może stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa nas i naszych najbliższych. Poniżej przedstawię kilka rad, jak zaplanować budowę domu.

Zacznijmy od tego, że żeby warto było w ogóle planować budowę, musimy spełnić kilka warunków. Musimy mieć już załatwione wszystkie wymagane przez prawo polskie pozwolenia, zatrudnionego kierownika budowy, zgłosiliśmy już rozpoczęcie budowy w powiatowym inspektoracie budowlanym.

Wyznaczenie granic działki i budynku

Kiedy już mamy załatwione wszystkie pozwolenia, geodeta wyznacza granice działki na podstawie mapy geodezyjnej i planu zagospodarowania przestrzennego. Następnie zaznacza granice planowanego budynku. To możemy wstępnie zrobić sami. Już na tym etapie powinniśmy porozumieć się z sąsiadami w sprawie planowanego ogrodzenia.

Energia elektryczna i woda

Po wyznaczeniu granic, występujemy z wnioskiem do zakładu energetycznego o zainstalowanie przyłącza energetycznego. Pamiętajmy, że na wykonanie tego zakład ma dwa lata. To prowizoryczne podłączenie działki do najbliższego słupa energetycznego. Następnie należy zadbać o podłączenie działki do pobliskiej sieci wodociągowej. Jeśli takowej nie ma, konieczne będzie wybudowanie studni. Podłączenie działki do sieci wodociągowej może także zaopatrywać w wodę gotowy już dom.

Kolejne kroki

Kiedy mamy już podłączoną wodę i energię elektryczną, należy zadbać o ogrodzenie działki. Pamiętajmy, że na każdej budowie musi znajdować się toaleta dla pracowników. Usługa obejmująca dostawę i regularny serwis kosztuje około 10 zł za dobę. Należy również zadbać o zaplecze socjalne dla pracowników. Na budowie należy również zadbać o znalezienia miejsca na składowanie śmieci.
W zaplanowaniu budowy mogą przeszkadzać nam znajdujące się na terenie posesji drzewa. Pamiętajmy, że nielegalne wycięcie ich może wiązać się z wysokimi karami.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

2 komentarze

  1. Zacząć to trzeba od przygotowania dużej ilości gotówki. Pamiętajcie, że w trakcie budowy domu pojawi się dużo niezaplanowanych kosztów. U mnie niestety dom stoi w stanie surowym od 2 lat, bo nie jestem w stanie finansowo go wykończyć.

    Dodaj odpowiedź
  2. Duża ilość gotówki to sam początek. Najwięcej kosztuje działka i przyłącze, cała reszta to tak na prawdę pikuś.

    Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*