Co to jest termomodernizacja budynków?

fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany, 13 września 2019

W dobie ekologicznego trendu niejednokrotnie słyszymy o hasłach i działaniach mających zmniejszyć wpływ negatywnych czynników na środowisko. Termomodernizacja budynku to szereg czynności, które mają za zadanie zmniejszyć ich zapotrzebowanie na konwencjonalna energie. Szacuje się, ze z budynków może uciekać nawet 50% ciepła. Wina za taki stan rzeczy należy obarczyć m.in. złe instalacje. Termomodernizacja polega więc na odizolowaniu wnętrza budynku od otoczenia. Zimno i ciepło z zewnątrz nie może przedostawać się do środka a nagromadzone wewnątrz ciepło uciekać poza budynek.

Termomodernizacja budynków – czynności

Termomodernizacja obejmuje przede wszystkim docieplenie budynku oraz modernizację ścian podłóg i stropów. Poza tym najczęściej dochodzi do wymiany drzwi i okien które są głównym kanałem ucieczki ciepła. Bilans cieplny zostaje poprawiony także poprzez modernizację lub całkowita wymianę instalacji grzewczej. Zalicza się do niej nieekologiczny piec na konwencjonalne paliwo stałe. Podczas termomodernizacji zostają wymienione grzejniki i system wentylacyjny. Nowe rozwiązania mają ograniczać zużycie paliwa stałego i utratę ciepła. Efektem modernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i niższe rachunki za energię.

Termomodernizacja budynku – dofinansowanie

Okazuje się ze działania eko nie są jedynie chwilowym trendem ale stają się standardem w budownictwie. UE wprowadza dyrektywy obligujące do przeprowadzenia termomodernizacji starych budynków. Z racji tego w Polsce działają projekty wspomagające prowadzenie termomodernizacji. Mogą z nich skorzystać prywatni inwestorzy i instytucje. Informacje na temat prowadzonych działań i dostępnych dotacji można znaleźć na stronach rządowych i urzędów gmin. Przykładowo, od września 2018 w toku jest projekt Czyste Powietrze, który pozwala pozyskać dopłaty na modernizację budynków. Dotyczy to domów i budynków powstałych w latach 1960-2002, podczas budowy których korzystano ze starych norm ocieplania ścian. Projekt obejmuje również nowo powstające budynki w których maja być zamontowane nowoczesne piece. Więcej poczytać o tym możesz na stronie http://www.stekra.pl/wiedza/publikacje/termomodernizacja-budynku–co-zrobic-by-otrzymac-dofinansowanie.html.

Audyt energetyczny i plan termomodernizacji

Jednym z warunków uzyskania dotacji jest przeprowadzenie tzw. audytu energetycznego. Jest to ekspertyza specjalisty który sprawdza stan techniczny budynku. Audytor określa jaki powinien być plan i zakres termomodernizacji. Specjalista doradzi również optymalne rozwiązania eksploatacyjne. Audyt energetyczny powinny wykonać również osoby które samodzielnie sfinansują inwestycję. Specjalista przedstawi sugerowany plan termomodernizacji. Zakres działań inwestycyjnych będzie inny w zależności od stanu budynku. Zazwyczaj konieczne jest docieplenie ścian wymiana okien i drzwi. Kolejno termomodernizacji zostaje poddany system wentylacyjny oraz piec. Termomodernizacja ma wiele zalet. Pozwala nie tylko obniżyć koszty eksploatacji budynku ale również ma ogromne znaczenie dla środowiska. Wymiana pieców ogranicza emisję CO2 co ma pozytywny wpływ na ekologię. Termomodernizacja jest coraz bardziej popularna usługa która ma ogromne znaczenie szczególnie dla placówek medycznych i podobnych instytucji.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*