Co to jest wyłącznik nadprądowy?

fot. stock.adobe.com

Artykuł sponsorowany, 4 czerwca 2019

W każdym domu obecnie posiadamy instalację elektryczną. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, z jakich elementów się składa.

Wśród tych, które pomagają nam zapewnić sobie bezpieczeństwo jest wyłącznik nadprądowy, zwany również bezpiecznikiem nadmiarowo prądowym. Czym jest i jakie są jego funkcje? Przekonajmy się.

Co to jest wyłącznik nadmiarowo prądowy?

Mówiąc najprościej – jest to jeden z najważniejszych elementów każdej instalacji elektrycznej. Wyłącznik nadmiarowo prądowy ma bowiem za zadanie nie dopuszczać do przeciążenia lub zwarcia instalacji elektrycznej w naszym domu. Jest więc zabezpieczeniem, które jest konieczne.

Przypomnijmy, do przeciążenia instalacji dochodzi w przypadku, kiedy w obwodzie instalacji elektrycznej występuje napięcie prądu większe niż napięcie znamionowe. Wzrost napięcia sprawia, że przewody elektryczne, z których wykonana jest nasza instalacja nagrzewają się. Stwarza to dwa zagrożenia.

Pierwsze to zmniejszenie ich żywotności i konieczność szybszego wykonania prac naprawczych instalacji elektrycznej. Drugie jest znacznie bardziej poważne – jeśli napięcie będzie zbyt wysokie okablowanie może stopić się a nawet doprowadzić do powstania pożaru.

Zagrożeniem, przed którym musimy się chronić jest także zwarcie instalacji elektrycznej. Do sytuacji takiej dochodzi gdy przewód fazowy styka się z przewodem neutralnym. Powodów takiej sytuacji może być wiele, najczęściej jest to jednak uszkodzenie izolacji okablowania. W takiej sytuacji pojawia się prąd zwarciowy, który również może znacząco przekraczać napięcie znamionowe a co za tym idzie również doprowadzić do uszkodzenia instalacji lub pożaru.

Jak działa wyłącznik nadmiarowo prądowy?

Zadaniem wyłącznika nadmiarowo-prądowego jest natychmiastowe odcięcie energii elektrycznej w momencie, w którym napięcie przekracza napięcie znamionowe instalacji. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przeciążeniem czy zwarciem stan taki pozwala zabezpieczyć instalację przed zniszczeniem. Jak to możliwe? Działanie bezpiecznika nadprądowego jest tak naprawdę bardzo proste. Urządzenie to przepuszcza prąd znamionowy odcinając go jeśli pojawi się zbyt duże napięcie.

Warto mieć świadomość, że na rynku znajdziemy obecnie wiele różnych rodzajów bezpieczników, które przeznaczone są dla instalacji o różnej mocy. Każdorazowo bezpiecznik powinien zostać dopasowany do specyfiki danej instalacji. Tylko w takim przypadku jest w stanie skutecznie nas chronić. Dlatego też, jeśli nie wiemy jakie wyłączniki nadmiarowo prądowe warto wybrać – skonsultujmy się z doświadczonym elektrykiem lub pracownikiem sklepu, który podpowie nam najlepsze rozwiązania dla wykonywanej przez nas instalacji.

Podsumowując, bezpiecznik nadmiarowo prądowy to z pozoru niewielki element instalacji elektrycznej. Ma on jednak kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa instalacji oraz całego naszego domu. Warto więc stawiać na wyłączniki najwyższej jakości. Jednym z miejsc, w których możesz je znaleźć jest sklep.epuls.pl gdzie dostępne są one w bardzo przystępnych, atrakcyjnych cenach.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*