Czy kupić mieszkanie we wspólnocie mieszkaniowej?

Osoby, które przez wiele lat zamieszkiwały lokale spółdzielcze zwykle są przekonane, że mieszkańcy wspólnot znajdują się w o wiele lepszej sytuacji. Tymczasem wspólnoty podobnie jak spółdzielnie mają swoje wady i zalety.

Spółdzielnie mieszkaniowe krytykowane są najczęściej za wysokie czynsze, marnowanie pieniędzy spółdzielców i nieliczenie się z ich zdaniem. W praktyce warto zauważyć, że spółdzielnie mają zwykle duże koszty bo zatrudniają wielu pracowników, w tym administracyjnych oraz mają rady spółdzielcze, których członkowie również pobierają wynagrodzenia.

Wady i zalety wspólnot mieszkaniowych

Faktem jest, że opłaty na rzecz mieszkań zarządzanych przez wspólnoty są dużo niższe jednak i ta forma ma wiele wad. Wspólnoty są zwykle bardzo małe, często dotyczą jednego bloku. Ich zarząd najczęściej wybierany jest wśród mieszkańców. Rzadziej wspólnoty decydują się na zewnętrzną płatną administrację. Gdy w zarządzie są mieszkańcy często pracują za bardzo niskie stawki a bywa, że i bezpłatnie.

We wspólnotach przynajmniej raz w roku odbywają się zebrania na których mieszkańcy mogą składać swoje postulaty, odbywają się też różne głosowania. W zasadzie we wspólnotach wszystkie większe inwestycje poprzedzone są głosowaniami mieszkańców. I tutaj właśnie pojawia się problem.

Gdy nie ma większości nie można na przykład doposażyć placu zabaw czy zakupić nowych ławek. Mieszkańcy często chcą przesadnie oszczędzać i wymuszają na zarządzie oszczędności. W efekcie tego zmienia się firmy remontowe, a tańsze a te wykonują remonty byle jak, co na koniec wychodzi drożej.

Często mieszkańcy nie zgadzają się na podnoszenie opłaty na fundusz remontowy i w rezultacie całymi latami nie odnawia się elewacji bo nie można uzbierać odpowiednich kwot. Kwestia głosowań bywa też krzywdząca dla wielu lokatorów.

Może się zdarzyć tak, że mieszkaniec ostatniego piętra ma ciągłe problemy z przeciekającym dachem, natomiast lokatorzy z niższych kondygnacji nie chcę się na to złożyć.

Zarząd we wspólnocie mieszkaniowej

Zarząd we wspólnocie, który pracuje źle – co prawda można odwołać, ale tutaj również musi być większość a wiele osób nie lubi zmian i nie zagłosuje za odwołaniem. Zdarza się więc tak, że taki zarząd w ogóle nie pilnuje kwestii zaległości w opłatach u lokatorów bo wie, że swoje wynagrodzenie i tak dostanie. W tej sytuacji cierpią wszyscy którzy płacą skrupulatnie i na czas.

Jak widać wspólnoty mieszkaniowe mają swoje zalety i wady. Jeśli są zarządzane przez zaangażowane osoby zwykle ta forma się sprawdza, a i koszty są niskie.

Wydawca: Redakcja
Data: 12 kwietnia 2015

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

3 komentarze

  1. Ja chyba wolałbym mieszkać w nowoczesnym bloku bądź apartamencie niż w domku jednorodzinnym. Mniejsza kasa to po pierwsze, a po drugie jakoś nie widzę siebie w ogarnianiu całego domu.

    Dodaj odpowiedź
  2. Ja za to jeśli miałabym jakikolwiek wybór wolałabym domek jednorodzinny, chociażby ze względu na większą swobodę i dowolność, nie wspominając już o ogrodzie, który marzy się chyba każdemu. Niestety takiego wyboru nie mam i wraz z mężem oraz 5 miesięczną córeczką mieszkam w bloku…

    Dodaj odpowiedź
  3. Mi nie przeszkadza mieszkanie we wspólnocie. Mamy nowego zarządcę, który wprowadził znaczne zmiany, między innymi system Admireo, dzięki któremu obie strony są w stałym kontakcie. Moim zdaniem to świetne wyjście.

    Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*