Dlaczego warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

fot. elements.envato.com

Artykuł sponsorowany, 17 grudnia 2018

Marzenia o własnym mieszkaniu najczęściej rozpoczynają się od rozważań na temat tego, jak nie popełnić błędu podczas wyboru nieruchomości. Przeważnie zakup mieszkania jest długoletnią inwestycją, dlatego nic w tym dziwnego, że istnieje mnóstwo kwestii do przedyskutowania.

Kupno mieszkania – ogólne zasady

Przede wszystkim trzeba określić swoje możliwości finansowe i oczekiwania. Prawdopodobnie będzie konieczne zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Odpowiedni lokal musi spełniać wszelkie potrzeby odnośnie lokalizacji, infrastruktury osiedlowej, funkcjonalności.

Ważny jest także standard wykończenia oraz fakt, czy w przyszłości będzie można liczyć na ewentualną sprzedaż lokalu. Trzeba przemyśleć odległość od miejsca pracy, sprawdzić, czy w okolicy znajdują się szkoły, przedszkola,, sklepy, place zabaw i wiele innych obiektów usługowo-handlowych. Co jeszcze trzeba rozważyć?

Dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb

Nowe mieszkania możemy dopasować do swoich wymagań. Szczególnie w dużych miastach oferta nieruchomości w stanie deweloperskim (Inkom S.A.) jest naprawdę ogromna. W zależności od potrzeb, możemy zdecydować się na niewielkie kawalerki, mieszkania dwupokojowe czy 3-pokojowe.

Możliwy jest wybór lokalu o jak najbardziej satysfakcjonującym nas rozkładzie lub samodzielnie dostosować układ pomieszczeń do własnych potrzeb. Wielu deweloperów pozwala na wprowadzanie zmian lokatorskich na etapie realizacji inwestycji. Dzięki temu możemy stworzyć garderobę, wydzielić spiżarnię itd.

mieszkanie na miarę swoich potrzeb

fot. elements.envato.com

Wykończenie “pod klucz”

Firmy deweloperskie oferują kupującym pakiety całkowitego wykończenia wnętrz. Dzięki temu oszczędzamy czas, pieniądze, a do nowego lokum możemy wprowadzić się niemal natychmiast.

Tego typu opcje mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim nie musimy samodzielnie poszukiwać materiałów czy film remontowych, a jak wiadomo, z trafienie na specjalistów wymaga niejednokrotnie sporo wysiłku. Dodatkowym plusem jest oszczędność czasu – wszystkich prac dopilnuje przedstawiciel firmy deweloperskiej.

Atrakcyjna lokalizacja

Decydując się na mieszkanie z rynku pierwotnego, zyskujemy możliwość osiedlenia się w naprawdę atrakcyjnej lokalizacji nowych inwestycji. Deweloperzy dbają o to, by pozyskane gruntu pod realizację osiedli mieszkaniowych znajdowały się w korzystnych lokalizacjach.

Do wyboru mamy mnóstwo miejsc – szczególnie w dużych miastach. W zależności od budżetu, możemy zdecydować się na zakup mieszkania na obrzeżach miasta, w zielonej okolicy lub w kameralnym apartamentowcu znajdującym się w samym centrum bądź w prestiżowej okolicy.

Kluczowa rola miejsca zamieszkania

Obok ceny to właśnie lokalizacja jest najważniejszym czynnikiem, który wpływa na decyzję o zakupie danego lokum. Koniecznie trzeba się zorientować, ile czasu będą zajmowały nam codzienne dojazdy do pracy, szkoły czy miejsc, do których regularnie uczęszczamy.

Często niektóre okolice ledwie się rozwijają, dlatego warto dowiedzieć się, jakie inwestycje infrastrukturalne planowane są do zrealizowania przez samorząd lub właśnie firmę deweloperską.

Trzeba wziąć pod uwagę także sąsiedztwo osiedla. Być może w pobliżu będzie budowana droga ekspresowa, zakład przemysłowy czy obiekt handlowy. Tego typu inwestycje wpływają na codzienne życie, więc warto posiadać wiedzę o zagospodarowaniu terenu w przyszłości.

rola miejsca mieszkania

fot. elements.envato.com

Infrastruktura osiedlowa

W dzisiejszych czasach niemal każda firma deweloperska dba o to, by osiedle mogło pochwalić się atrakcyjną infrastrukturą. To dlatego na nowych osiedlach znajdują się place zabaw, chodniki są odpowiednio przygotowane, dba się o drogi wewnętrzne, podjazdy, miejsca parkingowe oraz garażowe, obiekty małej architektury czy tereny zielone. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, nie moglibyśmy liczyć na tego typu udogodnienia.

Nowe inwestycje to także szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Dostępne są windy, specjalne podjazdy, korytarze są tak zaprojektowane, by miały odpowiednią szerokość, są wolne od barier architektonicznych.

Warto dopytać o to, czy dany deweloper planuje w obrębie swoich osiedli lokale handlowo-usługowe. Mogą to być sklepy, apteki, gabinety kosmetyczne, żłobki, przedszkola czy przychodnie. Tego typu punkty w obrębie osiedla znacząco ułatwiają codzienne życie.

Dlaczego rynek pierwotny?

Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera (Błękitny Józefów), możemy liczyć na naprawdę szereg korzyści. Główną zaletą jest fakt, że odbieramy mieszkanie w stanie deweloperskim, więc możemy je urządzić dokładnie tak, jak chcemy.

Zamiast płacić za wynajem mieszkania, mamy swoje wymarzone “M” skrojone na miarę potrzeb. Zaletą nowych inwestycji jest także to, że możemy samodzielnie zaplanować układ pomieszczeń, decydować o wyborze materiałów, mebli czy dodatków.

Zalety nowego mieszkania

Plusem jest także możliwość montażu sprzętów oraz rozwiązań, które przekładają się na zaoszczędzenie energii i zmniejszenie przyszłych dopłat. Jeśli wybieramy mieszkanie od dewelopera, w większości przypadków znajduje się ono na osiedlach z licznymi udogodnieniami.

Choć obecnie standardem jest podziemny parking czy winda, na próżno ich szukać w starszych kamienicach oraz blokach. Na nowych osiedlach mamy również ochronę, monitoring i szereg usług w parterach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nabywców, inwestor zapewnia wszelkie udogodnienia.

Nowe mieszkania a rabaty

Warto podkreślić, że zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z większymi możliwościami negocjacji ceny. Deweloperzy, którzy sprzedają naprawdę duże inwestycje, będą skłonni do ewentualnych obniżek chętniej niż osoba prywatna. Dobrym wyborem jest korzystanie z dni otwartych lub targów mieszkaniowych, gdzie możemy zakupić nieruchomość w niższej cenie.

Mieszkanie od dewelopera, które spełnia określone kryteria, można nabyć w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Rządowy program finansowania zakupu mieszkań stawia jednak warunek – lokale, które biorą udział w programie, muszą pochodzić z rynku pierwotnego. To dlatego, jeżeli chcemy mieć możliwość skorzystania z dopłat, mieszkanie musi być deweloperskie.

budowa bloku mieszkalnego

fot. elements.envato.com

O czym pamiętać, kupując wymarzone lokum?

Przeglądając oferty mieszkań, warto zwrócić uwagę na to, czy dla inwestycji jest prowadzony rachunek powierniczy, na który wpłacane są pieniądze przez klientów. Mamy wtedy gwarancję bezpieczeństwa, a środki trafiają do dewelopera w ramach postępu prac lub po zakończeniu budowy. W biurze sprzedaży możemy także otrzymać prospekt informacyjny, w którym zawarte są wszelkie informacje o inwestorze oraz najbliższej okolicy inwestycji.

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym to także niższe koszty transakcyjne. Nabywca jest zwolniony z podatku 2% od czynności cywilnoprawnych, bowiem cena, którą płacimy deweloperowi, zawiera już w sobie podatek VAT.

Dokumenty jakie trzeba sprawdzić przed zakupem nieruchomości to:

  • prospekt deweloperski;
  • dane firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS),
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • księgę wieczystą działki, na której powstaje inwestycja,
  • wzór umowy sprzedaży nieruchomości.

Pakiet wykończeniowy

Jeżeli należymy do grona osób, które nie lubią samodzielnego wykańczania mieszkania oraz wszelkich prac, które są związane z tym procesem, można zdecydować się na gotowy pakiet wykończeniowy. Wtedy możemy zdecydować o tym, jak będzie zaaranżowane mieszkanie, jakie materiały zostaną wykorzystane, jednocześnie mając na względzie możliwości finansowe.

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska, która jest także określana jako umowa przedwstępna, jest zawierana z deweloperem. Jej zadaniem jest związanie stron umowy, czyli dewelopera i nabywcę, jednocześnie zabezpieczając dokonanie przez strony transakcji w przyszłości. Rolą tego dokumentu jest także ustalenie pomiędzy stronami zarówno ceny, jak i przedmiotu późniejszej umowy przenoszącej własność. Nabywca i deweloper są zobowiązani do zawarcia umowy.

Własne mieszkanie to marzenie każdego z nas. Wystarczy odpowiedzialnie podejść do tematu, przeanalizować wszystkie plusy i minusy inwestycji oraz wybrać dewelopera, który zasługuje na zaufanie i cieszy się dobrą opinią na rynku.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*