Do czego służy niwelator? Sprawdź, czy może być ci potrzebny!

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 29 listopada 2017

Niwelator to jedno z podstawowych narzędzi pomiarowych. Zamontowane jest na charakterystycznym trójnożnym statywie. Za jego pomocą możliwe jest wyznaczenie różnic wysokości pomiędzy poszczególnymi punktami. Niwelator przydaje się na budowie, podczas modernizacji dróg, w czasie urządzania ogrodu oraz w wielu innych sytuacjach.

Jak działa niwelator?

Przed przystąpieniem do pomiarów niwelator należy zamontować na specjalnym, solidnym statywie, zbudowanym z trzech rozkładanych teleskopowo nóg. Następnie urządzenie należy wypoziomować, używając do tego celu wbudowanej poziomicy – libelki niwelacyjnej. Zasada działania niwelatora jest bardzo prosta. Za jego pośrednictwem wyznaczamy różnice wysokości pomiędzy punktami pomiarowymi. Możemy przeliczyć pomiary na wysokość bezwzględną – metry nad poziomem morza. W tym celu musimy znaleźć punkt odniesienia zwany reperem. Wysokość podawać można jednak także w postaci względnej, to jest właściwej dla danego obszaru, na przykład budowy czy urządzanego ogrodu. Punkt odniesienia wyznaczamy wtedy samodzielnie na danym obszarze i do niego odnosimy się każdorazowo dokonując pomiarów (więcej o tym, gdzie sprawdzi się niwelator, dowiesz się tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/narzedzia-i-artykuly/narzedzia-pomiarowe/niwelatory/niwelator-czym-jest-i-do-czego-sluzy.html).

Jak działa niwelator?

fot. materiały nadesłane

Rodzaje niwelatorów

Istnieje kilka rodzajów niwelatorów. Najprostszym i najtańszym jest niwelator optyczny. Przez jego lunetę patrzymy na łatę z podziałką centymetrową, odczytując wynik. Drugim rodzajem niwelatora jest urządzenie elektroniczne, zwane też kodowym. Jego działanie jest zautomatyzowane dzięki obecności kodów kreskowych na łacie. Urządzenie odczytuje kod kreskowy odpowiadający wysokości zakodowanej w pamięci. Trzeci typ, niwelator laserowy, wykorzystuje do pomiarów wiązkę laserową. Jest to urządzenie znacznie droższe, spotykane najczęściej na dużych placach budowy.

Zastosowanie niwelatora na budowie

Niwelator to narzędzie służące do pomiarów wysokości. Za jego pomocą wypoziomować można rozległe płaszczyzny. Możliwe jest także, poprzez dokonanie odpowiednich pomiarów i obliczeń, stworzenie stoku o dowolnym nachyleniu. Niwelatory stosowane są na budowie do poziomowania różnych powierzchni oraz wyznaczania punktów na tej samej wysokości. Posługują się nimi także geodeci. Spotkamy je również w przypadku inwestycji drogowych – są to urządzenia niezbędne przy tego rodzaju pracach.

Zastosowanie niwelatora na budowie

fot. materiały nadesłane

Profilowanie ogrodu

Niwelator może przydać się także podczas urządzania ogrodu. Dzięki niemu można dokładnie wypoziomować grunt oraz stworzyć stoki o stałym nachyleniu, sprzyjającym odprowadzaniu wody. Wzrokowa ocena wysokości bardzo często bywa złudna. Za pomocą niwelatora można w sposób pewny wyznaczyć siatkę wysokościową działki, zapobiegając na przykład zbudowaniu domu w niecce.

Niwelator to urządzenie pomiarowe, przydatne między innymi podczas budowy domu czy urządzania ogrodu. Jeśli nie prowadzimy firmy budowlanej, najprawdopodobniej nie będziemy potrzebować tego urządzenia zbyt często. Możemy zatem ograniczyć się do wypożyczenia niwelatora na czas pracy lub też zlecić dokonanie pomiarów specjalistom.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*