Domowy dozorca – wybieramy system monitoringu

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 23 sierpnia 2016

Projektujesz lub urządzasz swój dom? Z pewnością zależy ci na tym, aby był wygodny, nowoczesny, pięknie wykończony i funkcjonalny. Czy jednak pomyślałeś o bezpieczeństwie? Jeśli wciąż zastanawiasz się nad najlepszym rozwiązaniem powinieneś poznać zalety monitoringu, który możesz zainstalować w swoim wymarzonym domu.

Czym jest system monitoringu?

system monitoringu 3

fot. materiały nadesłane

System monitoringu to po prostu system telewizji przemysłowej CCTV (Closed Circuit TeleVision). Monitoring zamontowany w domu czy na posesji, a także w firmie czy sklepie to coraz częściej spotykane rozwiązanie: jest funkcjonalne, nowoczesne oraz skutecznie chroni bezpieczeństwa obiektu i nas samych. Do innych zalet systemów monitoringu możemy zaliczyć:

  • Kompleksowe bezpieczeństwo – system monitoringu możemy zintegrować ze standardowym alarmem, który obudzi nas, jeśli na teren domu czy ogrodu wtargnie intruz. Dodatkowo sama obecność kamer odstrasza potencjalnego złodzieja.
  • Wysoka jakość obrazu – dostępne na rynku kamery oferują obraz w jakości HD, który znakomicie działa nawet w warunkach słabej widoczności i po ciemku. Kamery wyłapują nawet bardzo drobne szczegóły potrzebne do identyfikacji rabusiów.
  • Pełna kontrola nad tym, co dzieje się w domu lub w firmie – współczesne systemy monitoringu mogą być sterowane zdalnie. Nawet będąc na wakacjach możemy podglądać to, co dzieje się w domu. Dodatkowo odpowiednio ustawione kamery załączą alarm i poinformują nas o wykryciu niepożądanych osób na posesji, a powiadomienie przyjdzie na nasz smartfon. W ten łatwy sposób będziemy mogli zweryfikować czy alarm jest prawdziwy czy fałszywy.

Który system monitoringu wybrać?

system monitoringu 1

fot. materiały nadesłane

Znamy już podstawowe korzyści wynikających z zainstalowania monitoringu. Systemy CCTV to jednak szeroka oferta systemów i urządzeń. Który zatem będzie najlepszy dla mnie? Wszystko zależy od naszych wymagań oraz cech obiektu, który chcemy monitorować.

Możemy dobrać system zarówno do małych, jak i obszernych miejsc, takich jak domy, wille, apartamentowce, lokale, fabryki itd. Ważny jest ponadto kształt obiektu i jego oświetlenie. W oparciu o te dane profesjonalne firmy zajmujące się systemami monitoringu powinny dobrać system idealny dla nas.

Systemy monitoringu mają oczywiście swoją cenę. Na rynku dostępne są tańsze systemu analogowe oraz droższy i nowocześniejszy system monitoringu IP (inaczej monitoring sieciowy). W dalszej części przybliżymy pokrótce każdy z nich.

Monitoring IP a monitoring analogowy

system monitoringu 2

fot. materiały nadesłane

Zacznijmy od tańszego systemu analogowego. Systemy te można spotkać pod oznaczeniami HD-CVI, HD-TVI i AHD. Jest to rozwiązania dla osób, które szukają podstawowego zabezpieczenia za niższą cenę. System analogowy posiada niezbędne funkcje i daje przyzwoitą jakość obrazu, dodatkowo możemy go zintegrować z alarmem w domu. Jeśli jednak zależy nam na nowoczesnym monitoringu dopasowanym do potrzeb czasu zwróćmy uwagę na monitoring sieciowy.

System monitoringu IP to rozwiązanie, które zostawia daleko w tyle kamery analogowe. Zarówno pod względem funkcji, możliwości przesyłania danych, jak i jakości obrazu. System IP wykorzystuje dobrodziejstwa sieci LAN. Dzięki temu możemy połączyć się z kamerami za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Daje to zatem możliwość podglądu tego, co dzieje się w domu, z niemal każdego miejsca na świecie.

Dodatkowo producenci systemów IP dostarczają użytkownikom dedykowane aplikacje na komputer i smartfon, które umożliwiają intuicyjna obsługę systemu oraz łatwe i wygodne ustawianie parametrów jego pracy. Monitoringi IP wspierają także technologię PoE (Power over Ethernet) – zasilanie oraz przesyłanie danych realizowane są na tym samym, standardowych kablu komputerowym. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia instalację systemu IP i pozwala zamontować kamery w niestandardowych punktach posesji.

Wysoka rozdzielczość obrazu to kluczowa sprawa

system monitoringu 4

Obraz z kamer sieciowych gwarantuje ponadto znakomitą jakość – wyraźne szczegóły, dobra widoczność w nocy oraz w środowisku o dużych kontrastach. To funkcje, o których kilka lat temu wszyscy mogli tylko pomarzyć. Kamery IP (https://www.montersi.pl/kamery-ip) zapewniają obraz o rozdzielczości nawet 4Mpx. Dla porównania – modele kamer analogowych z najwyższej półki oferują maksymalnie 2Mpx. Dodatkowo niektóre kamery sieciowe posiadają opcje zaawansowanej analizy obrazu, takie jak przekroczenie linii, naruszenie strefy, zniknięcie obiektu, zliczanie osób, detekcja twarzy i wiele innych. Takie rozwiązania z pewnością znajdą zastosowanie w centrach handlowych, lokalach czy zakładach produkcyjnych. Warto także dodać, że funkcje te możemy dowolnie konfigurować.

Powyżej opisaliśmy tylko najważniejsze funkcje systemów monitoringu. Technologia ta skrywa jeszcze więcej interesujących faktów. Chcesz o nich poczytać i dowiedzieć się więcej na temat CCTV? Odwiedź stronę www.montersi.pl i skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania o monitoring i pomożemy dobrać system idealny dla twoich potrzeb.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*