Drewno kominkowe - jakie wybrać? | PolakBuduje.pl

Redakcja, 21 grudnia 2015

Drewno kominkowe – jakie wybrać?

Decydując się na budowę lub kupno domu powinniśmy rozważyć wiele kwestii takich jak rodzaj pokrycia dachowego czy kształt budynku. Jedną z pierwszych rzeczy będzie również wybranie sposobu ogrzewania.

Jeśli kupiliśmy używany dom to możemy skorzystać z obecnego systemu grzewczego albo wymienić na nowy według naszych upodobań. W przypadku nowego domu decyzja należy w stu procentach od nas.

Ekologia grzewcza

W związku z coraz większym naciskiem na ekologie i ogrzewanie przyjazne środowisku poleca się takie rozwiązania jak na przykład kominki zarówno zwykłe jaki i te z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym

Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie kominek z płaszczem wodnym, ponieważ oprócz pomieszczenia, w którym stoi może on również ogrzewać wodę w zbiorniku i grzejniki. W takim kominku pali się oczywiście paliwem jakim jest drewno kominkowe jednak warto wybrać odpowiedni rodzaj.

Drewno sezonowane i suszone

Najlepsze będzie drewno, które jest sezonowane lub suszone. Lepiej będzie się spalać i pozwoli uniknąć nadmiernego zapychania komina i zabrudzeń szyby.

Sezonowanie oznacza powolne zmniejszanie wilgotności drewna w stabilnych warunkach. Suszenie jest zwykle szybsze i bardziej agresywne.

Brzoza do kominka

Najtańsze i stosunkowo dobre na początek jest takie drewno jak brzoza. W kominkach z płaszczem wodnym powinno się palić drewnem liściastym. Dlatego takie gatunki jak lipa, brzoza czy dąb są tutaj głównym źródłem ciepła. Brzoza to wybór, który będzie stosunkowo tani przy jednoczesnej dobrej jakości spalania i wytwarzania ciepła.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

3 komentarze

 1. Ja mam specjalny piec na ekogroszek. Podstawową zaletą ekogroszku jest jego dobra cena. Pomimo, że drożeje tak, jak każdy inny rodzaj paliwa, to wciąż jest tańszy od gazu, czy oleju opałowego.

  Dodaj odpowiedź
 2. Nie wiedziałem, że zwykła brzoza jest w stanie ogrzać dom. Chyba muszę to wypróbować.

  Dodaj odpowiedź
  • Ja w kominku palę dębem, bukiem lub brzozą właśnie. Zwracam uwagę na to, by drewno było odpowiednio suche. Nie mam miejsca, by je samodzielnie sezonować, dlatego też kupuję u sprawdzonego dostawcy. Wszystkim z okolic Opola mogę polecić drewnex24. Bogata oferta atrakcyjna cenowo i dowóz i rozładunek gratis.

   Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*