Gdzie znalazł zastosowanie serpentynit antygorytowy?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 6 lipca 2016

Czy słyszeliście o serpentynicie antygorytowym? Nawet jeśli nie, być może mieliście okazję widzieć go w na ulicach, w parkach czy ogrodach. Oto możliwości zastosowania tego jakże pięknego i wszechstronnego kamienia, jakim jest serpentynit.

Czym jest serpentynit?

To kamień o dużych walorach dekoracyjnych, wydobywany w Sudetach i Przedgórzu Sudeckim. Jego nazwa pochodzi od łac. słowa „sarpens” (żmija) – ze względu m.in. na plamiste zabarwienie kamienia. Serpentynit był już od dawna wykorzystany przez człowieka, o czym świadczą odnaleziona narzędzia wykonane właśnie z tego kamienia. Jego wydobyciem prowadzonym na Dolnym Śląsku od lat 60. XX wieku zajmuje się firma KOSD. Przez lata ze względu na charakter eksploatowanych złóż serpentynit był wykorzystywany głównie do produkcji kruszyw drogowych i budowlanych.

Nie tylko kruszywa

Dziś dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i odpowiedniej selekcji złóż serpentynit może być również wykorzystywany do celów dekoracyjnych i architektonicznych. Nie ma tu właściwe żadnych ograniczeń. Atutem tego kamienia jest odporność i wytrzymałość na ścieranie, przez co może być on materiałem znajdującym zastosowanie w ogrodnictwie i aranżacji zieleni. W ogrodach i na prywatnych posesjach z serpentynitu buduje się altanki, ścieżki, oczka wodne, a nawet piaskownice dla dzieci. Dzięki wykorzystaniu serpentynitu każdy ogród staje się miejscem wyjątkowym. Dopełnieniem wspaniałego efektu estetycznego może być dekoracyjny grys serpentynitowy, nadający się np. do utwardzania dróg, wykładania alejek czy obudowy rabatek. Walory tego kamienia wykorzystywane są również w jubilerstwie i zdobnictwie. Z serpentynitu robione są lichtarze, wazy i inne przedmioty dekoracyjne, a także mozaiki, blaty stołów i płyty nagrobkowe. Powstaje z niego biżuteria i rzeźby. Głęboka zieleń tego kamienia może cieszyć oko również w domowym akwarium. Biorąc pod uwagę jej barwę i fakturę – nietrudno pomylić tę naturalną skałę z kamieniami szlachetnymi. Jak zauważa specjalista z firmy KOSD pozyskującej serpentynit ze złoża Nasławice, to najbardziej dekoracyjna skała występująca w naszym kraju. Ze względu na swe wyjątkowe walory estetyczne – serpentynity dzięki swoim kolorom przypominają nefryty – warto o niej pamiętać przy projektowaniu ogrodu czy aranżacji przydomowych terenów.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*