Hala żelbetowa czy stalowa – co wybrać?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 9 kwietnia 2018

Konstrukcje żelbetowe i stalowe to dwa najpopularniejsze rozwiązania stosowane w budownictwie wielkopowierzchniowym. Często inwestorzy na wstępnym etapie nie są zdecydowani, która technologia będzie dla nich lepsza. Co warto wziąć pod uwagę planując budowę hali?

Szybka budowa hali stalowej

Z reguły konstrukcje stalowe wykonywane są z prefabrykowanych elementów transportowanych bezpośrednio od producenta na plac budowy, a następnie łączonych ze sobą. Dzięki temu nowoczesną halę można postawić nawet w ciągu czterech tygodni. Niewątpliwie zyski są wymierne, bo przecież krótszy czas trwania budowy to mniejsze koszty dla inwestora. Istotną zaletą hal stalowych jest też nieskomplikowany proces rozbudowy bądź przebudowy istniejącego obiektu.

Hale stalowe – użytkowanie

Uwzględnienie właściwości stali na etapie projektowania i wykonania obiektu jest bardzo ważne. Z jednej strony, jak wiadomo, jest ona podatna na utlenianie, czyli rdzewienie. Z drugiej strony, w przypadku systemowych hal przemysłowych nie ma to wpływu na użytkowanie ze względu na odpowiednie zabezpieczenie konstrukcji. Co więcej, konstrukcje stalowe zwykle są wyposażone w dodatkowe warstwy ocieplające na ścianach (np. wełnę mineralną czy styropian), dzięki czemu mają właściwą izolację termiczną. Stal jest też materiałem, który ma ograniczoną odporność na działanie wysokich temperatur, a pod ich wpływem ulega odkształceniu. Z tego powodu stalowe elementy nośne powinny mieć zabezpieczenia przeciwpożarowe, np. w postaci specjalnych farb pęczniejących lub okładzin ogniochronnych.

Tradycyjny żelbet

Żelbet, otrzymywany w wyniku zalaniu betonem stalowych elementów zbrojeniowych (kabli, prętów, strun, lin czy siatek), jest budulcem wielu wiaduktów kolejowych, mostów i innych konstrukcji. Wykorzystywany był przez lata powszechnie również do budowy hal produkcyjnych czy magazynowych. Konstrukcje żelbetowe, tak samo jak stalowe, można stawiać wykorzystując gotowe, prefabrykowane elementy. Problemów związanych z transportem można uniknąć stosując technologię monolityzowania, co oznacza, że słupy, stropy i wszystkie inne potrzebne elementy konstrukcyjne wykonywane są na placu budowy. Proces ten jest jednak czasochłonny i co ważne – zastosowanie żelbetu znacząco wpływa na podwyższenie kosztów inwestycji.

Hale żelbetowe – zastosowanie

Konstrukcje żelbetowe sprawdzą się w przypadku hal widowiskowych czy galerii handlowych. Dlaczego? Obiekty te muszą spełniać restrykcyjne wymogi przeciwpożarowe, a elementy żelbetowe cechuje wysoka ogniotrwałość. Hale żelbetowe są również odporne na drgania, które wywołać mogą niektóre maszyny przemysłowe, a czasem ma to istotne znaczenie.

Stal czy żelbet – co wybrać?

Bez względu na to, co wybierzemy, należy pamiętać o uwzględnieniu na etapie projektowania i budowy m.in. określonych dla danego regionu warunków środowiskowych. Pozwala to na takie dopasowanie konstrukcji, by była odporna na porywisty wiatr czy zalegający śnieg. Problem ten eliminuje m.in. stosowanie elementów o dużych przekrojach. Decydując się na wybór konstrukcji żelbetowej lub stalowej, pod uwagę brać trzeba przede wszystkim to, do jakich celów wykorzystywana ma być hala i jakie są wymogi wynikające np. z przepisów o ochronie przeciwpożarowej. Oczywiście istotny jest także budżet przewidziany na inwestycję i planowany czas realizacji. Wszystkich, którzy planują budowę hali magazynowej czy produkcyjnej z pewnością zainteresuje oferta firmy Ocmer: https://www.ocmer.com.pl, obecnej na rynku już od 24 lat.

Źródło zdjęcia: ocmer.com.pl

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*