Ile deweloperzy płacą za grunty?

fot. materiały nadesłane

Artykuł gościnny, 1 sierpnia 2018

Deweloperzy biją rekordy oddawanych do użytkowania inwestycji. Sprzedają ogromne ilości mieszkań, równocześnie planując nowe inwestycje. Boom w branży budowlanej związanej z budownictwem mieszkaniowym trwa w najlepsze, co ma odzwierciedlenie w cenach, które na rynku pierwotnym stale rosną.

Jednak mimo trendów wzrostowych, deweloperzy i specjaliści z branży prognozują, że ilość nowych inwestycji będzie malała. Jest to związane choćby z ograniczeniami terenowymi pod budownictwo mieszkaniowe w dużych miastach. Co prawda firmy, które zgromadziły wcześniej odpowiednie zasoby w bankach ziemi, jeszcze przez jakiś czas, będą w stanie realizować duże inwestycje. O tyle problemem staje się zakup nowych gruntów.

Ciekawy raport przygotowała firma Emmerson Evaluation, który analizuje zasoby i ceny gruntów pod zabudowę mieszkaniową w największych polskich miastach. Dodatkowo raport przedstawia także dokładne statystyki, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się te wartości.

Wzrosty cen gruntów w dużych miastach

Według raportu Emmerson Evaluation w każdym dużym mieście ceny gruntu pod zabudowę mieszkaniową wzrosły. Przykładowo średni wzrost w Warszawie wyniósł ze 1800 zł na 1900 zł. Podobnie rzecz się miała w Krakowie, gdzie rok temu płacono za metr kwadratowy 1500 zł, a w tym roku 1650 zł. W trójmieście ceny dla deweloperów wzrosły o 50 zł na metrze, z 1350 na 1400 zł za metr. W pozostałych dużych miastach ceny metra kwadratowego gruntu pod zabudowę mieszkaniową kosztowały poniżej 1000 zł.

Gdzie najwięcej wzrosły ceny gruntów?

Patrząc na wzrosty ceny gruntów, w przeciągu ostatniego roku, to najwyższy wzrost był w Łodzi. Ceny poszybowały o 20%, z 500 na 600 zł za metr. Podobnie przedstawiały się wzrosty w Poznaniu, tutaj ceny urosły o 18%. W większych miastach, takich jak Wrocław, ceny poszły w górę o 12%, w Krakowie o 10%, natomiast w Warszawie o 5%, a w Gdańsku o 4%. Jednak to uśrednione ceny, przez co trzeba bliżej spojrzeć na każde z miast oraz średnie wzrosty udziału ceny gruntu w całości inwestycji.

Średni wzrost ceny gruntu w wartości całej inwestycji

Patrząc na wyniki badania Emmerson Evaluation, zrobione na przestrzeni lat 2015-2017, można dostrzec znaczące wzrosty cen nowych inwestycji. Najbardziej widoczne są one w Łodzi, gdzie w ciągu dwóch lat nakłady inwestycyjne wzrosły od 8 do 14%. Deweloperzy kupujący w Warszawie, w ciągu dwóch lat, musieli podnieść nakłady z 19% do 22%. Przez ostatnie 3 lata znacznie wzrosły ceny gruntów w Krakowie, od inwestycji deweloperów w 2015 w 15% gruntu, do dzisiejszego stanu, inwestowania w 20% wartości gruntu, który zostanie później sprzedany.

Największe polskie miasta i ceny inwestycji w grunt

Spoglądając głębiej w raport Emmerson Evaluation, można dojrzeć, gdzie i w których miastach ceny gruntów są wysokie, a gdzie niskie. To wszystko przekłada się na decyzje deweloperów.

Warszawa

Najdroższe grunty w Warszawie są w Śródmieściu. Metr kwadratowy kosztuje 4880 zł, co się okazuje, że inwestycja w taką ziemię pochłania około 30% całości włożonych pieniędzy. Inwestując w mieszkania na Woli, trzeba wyłożyć 2100 zł. To 22% ceny gruntu. Taniej jest na Białołęce, gdzie metr kwadratowy inwestycji wynosi 1050 zł, czyli 18% całości kosztów budowlanych.

Kraków

Inwestując w nowe grunty w Krakowie, trzeba się liczyć z wydatkiem 2250 zł za metr w Śródmieściu. Połowę mniej kosztuje ziemia w Nowe Hucie, czyli 1050 zł. Mimo wszystko, deweloperzy inwestując w grunty, muszą się liczyć, że ich zakup to około 20% wartości całej inwestycji.

Trójmiasto

Koszt zakupu metra kwadratowego w trójmieście zbliża się do 2000 zł. Kupując w Sopocie, trzeba przygotować 2350 zł na metr kwadratowy. W Gdańsku, inwestorzy chcący budować, muszą mieć około 1150 zł. To prawie 20% całości inwestycji. Inwestycje realizowane w centrum znacznie zawyżają średnią cenę gruntów, gdyż później, nabywca nowego mieszkania musi wydać ponad 10000 zł za metr kwadratowy.

Wrocław

We Wrocławiu inwestorzy muszą wydać aż 1400 zł za metr kwadratowy gruntów pod zabudowę. Oczywiście mowa tutaj o terenach zlokalizowanych na Starym Mieście. Znacznie taniej wynosi koszt zakupu nowych gruntów pod inwestycje budowlane w takich dzielnicach jak Fabryczna czy Psie Pole. Waha się w granicach 800-900 zł. Deweloperzy są zmuszeni inwestować w grunty na peryferiach miasta, gdzie dodatkowo większość działek nie przekracza 5 tysięcy metrów kwadratowych.

Poznań

Większość działek kupowanych przez deweloperów nie przekracza 5 tysięcy metrów kwadratowych. Równocześnie w Poznaniu zaczyna brakować gruntów, na których można stawiać nowe inwestycje mieszkaniowe. To przekłada się na średni wzrost cen nowych mieszkań. A ile deweloperzy muszą zainwestować w grunty, aby przygotować nowe inwestycje? Najdrożej jest na Starym Mieście, gdzie metr ziemi kosztuje 1200 zł. Niewiele mniej kosztują grunty na Wildze i Jeżycach. Najtaniej wychodzi zakup ziemi w dzielnicy Nowe Miasto, za metr należy zapłacić 950 zł.

Łódź

Zakup gruntów pod budownictwo mieszkaniowe w Łodzi, to wydatek 600 zł, co stanowi około 14% całości inwestycji. Na terenie miasta jedynie 20% powierzchni posiada plan zagospodarowania, aczkolwiek należy zauważyć, że władze miasta prowadzą politykę proinwestycyjną. Na terenie Łodzi, w przeciwieństwie do innych dużych miast w Polsce, można bez problemów znaleźć nowe tereny pod inwestycje zlokalizowane w centrum. Realizuje się politykę rewitalizacji, a także wyburzania starych obiektów. To sprawia, że inwestorzy budowlani chętnie decydują się na rozpoczęcie budowy w Łodzi. Ma to przełożenie na ceny gruntów, których cena przez ostatnie 12 miesięcy wzrosła o około 20%

Publikacja przygotowana razem z portalem https://nowe-nieruchomosci.pl/

Artykuł gościnny

Treści oznaczone jako "artykuły gościnne" mogą zawierać lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez autorów. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*