Ile kosztuje wybudowanie hali magazynowej?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 26 września 2018

Każda rozwijająca się firma, która zajmuje się obrotem towarów, w którymś momencie swojej działalności staje przed koniecznością zapewnienia sobie odpowiedniej powierzchni magazynowej. Właśnie wtedy konieczna staje się decyzja o wybudowaniu nowego obiektu, jakim jest pojemna i funkcjonalna hala magazynowa. Tego typu inwestycja wymaga sporządzenia realistycznej wyceny prognozowanej budowy, jak i możliwości finansowych firmy.

Najczęściej warto zainwestować konkretną kwotę w nowoczesne i spełniające obecne wymogi rynkowe hale magazynowe, ale także należy brać pod uwagę przyszły rozwój działalności, aby inwestycja była przydatna przez dłuższy okres czasu oraz posiadała możliwości rozbudowy w prosty sposób niewymagający dużych nakładów finansowych.

Jakie typy obiektów magazynowych są obecnie najbardziej popularne?

Obecnie potencjalni inwestorzy mają do wyboru trzy rodzaje tego typu obiektów. Najtańsza, a jednocześnie mająca charakter tymczasowy jest konstrukcja zbliżona do pawilonu namiotowego, zwana halą namiotową magazynową. Buduje się ją najszybciej i nie wymaga zezwoleń budowlanych podczas użytkowania obiektu tymczasowo, czyli do 120 dni – po tym czasie konieczne jest wypełnienie dodatkowych formalności. Drugim rodzajem obiektu jest hala magazynowa murowana. To rozwiązanie jest solidne i obliczone na długotrwałe użytkowanie. Najbardziej popularne są hale stalowe, nowoczesne, funkcjonalne i dające duże możliwości rozbudowy. Te ostatnie konstrukcje budowane są w wersji nieocieplonej oraz ocieplonej i od wyboru charakteru obiektu zależy jego cena.

Z jakimi kosztami należy się liczyć planując wybudowanie hali magazynowej?

W zależności od wybranej koncepcji budowy takiego obiektu, kosztorysy uwzględniają cenę projektu i obliczeń statycznych zgodnych z przepisami prawa budowlanego, koszty elementów konstrukcyjnych, dostaw materiałów budowlanych, wykonania fundamentów oraz montażu, a także nadzoru budowlanego. Ogólna cena wykonania hali zależy od szczegółowych uzgodnień pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Można jednak przyjąć, że średnia cena obiektu o wymiarach 20x50x5 metrów nie powinna przekraczać 500 tysięcy netto. Takie koszy dotyczą sytuacji, kiedy budowane są hale magazynowe murowane. Jeśli chodzi o konstrukcje stalowe ich średnia cena za 1 m kw. wynosi dla budynku nieocieplonego około 300 do 600 zł netto, a w wersji ocieplonej dwukrotnie więcej, czyli w granicach od 600 zł do 1000 zł netto.

Na podstawie danych producenta hal i konstrukcji stalowych – Gaj-stal.com

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*