Jak czytać księgę wieczystą?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 29 grudnia 2016

Przed dokonaniem jakiejkolwiek transakcji, która związana jest z nieruchomościami, warto zapoznać się z treścią odpowiedniej księgi wieczystej. Dlaczego? Ponieważ to właśnie jej zadaniem jest odzwierciedlenie stanu prawnego mieszkania, domu, działki budowlanej czy gruntu. Pełna wiedza na temat nieruchomości, którą planujemy np. zakupić, pozwoli nam uniknąć w przyszłości potencjalnych problemów.

Co znajdziemy w księgach wieczystych?

Informacje zawarte w księgach wieczystych (Ksiegi-wieczyste.org) podzielono na cztery części. To stamtąd dowiemy się wszystkiego na temat stanu prawnego interesującej nas nieruchomości – zdobędziemy np. pewność, że osoba, z którą zamierzamy zawrzeć transakcję, może dysponować wybranym przez nas lokalem. Pierwszy dział księgi to podstawowe dane o mieszkaniu czy działce – ich powierzchnia, skład, adres i położenie czy numer ewidencyjny. W pierwszej części księgi znajdują się również informacje o prawach związanych z nieruchomością, takich jak udział w gruncie i jego wielkość, spółdzielnia mieszkaniowa, do której przynależy lub to, że nieruchomość podlega użytkowaniu wieczystemu albo nałożono na nią służebność. O tym, kto posiada do mieszkania lub domu prawa, jakie to prawa i w jaki sposób je otrzymał, szerzej przeczytamy w drugim dziale księgi. Dowiemy się chociażby tego, czy lokal został nabyty w wyniku spadku, darowizny, a może umowy kupna-sprzedaży. Jeśli planujemy zakup mieszkania, działki czy gruntu, swoją uwagę zwrócić powinniśmy szczególnie na dział trzeci księgi wieczystej. To w nim zawarte są informacje dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, a także ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością. Wskazane są tam również inne prawa i roszczenia wobec lokalu. Dowiemy się zatem, czy nieruchomość nie została objęta prawem pierwokupu lub czyimś dożywotnim prawem do mieszkania. Ponadto jeżeli zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne, któremu podlegać ma lokal, taka informacja także znajdzie się w dziale trzecim. Jeśli natomiast na nieruchomości ustanowiono hipoteki – poinformuje nas o tym ostatni dział, czwarty.

Dlaczego warto zapoznać się z księgą wieczystą?

Księgi wieczyste powinniśmy czytać bardzo wnikliwie, ponieważ – po pierwsze – dzięki zasadzie jawności materialnej domniemywa się, że ukazują one rzeczywisty stan prawny: są zatem skarbnicą wiedzy o nieruchomości, którą wybraliśmy. Po drugie też (na mocy zasady powszechnej jawności) każdy może mieć w nie wgląd. Przez to także – gdyby pojawiły się jakiekolwiek problemy w przyszłości, np. zgłosiłaby się do nas osoba twierdząca, że ma pewne prawa wobec naszej nieruchomości i byłyby one wykazane we wpisach i wzmiankach księgi – nie możemy powoływać się na swoją niewiedzę.

Dlatego przed transakcją związaną z nieruchomościami warto zweryfikować właściwą księgę wieczystą – szczególnie, że od 2010 roku są one dostępne w wersji elektronicznej i nie trzeba nawet wychodzić z domu, by zdobyć niezbędną wiedzę.

Foto: Pixabay.com

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*