Jak dbać o podłogę drewnianą, czyli 3 sposoby, dzięki którym drewno i deski w domu przetrwają wiele lat

Wśród gatunków drewna podłogowego najpopularniejsze są deski dębowe, jesionowe i akacjowe, a także wykonane z drewna egzotycznego, np. merbau czy jatoba. Choć każda z desek nieco inaczej reaguje na czynniki zewnętrzne, to istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować w trakcie ich użytkowania. Zobacz, jak powinno się dbać o podłogę drewnianą i jak wykonywać wszystkie zabiegi pielęgnacyjne.

Drewnianych desek nie można układać w łazience i w kuchni, a dodatkowo drewno trzeba odkurzać bardzo rzadko, bo się rysuje – ile razy słyszałeś tego typu stwierdzenia? Po przeczytaniu tego poradnika będziesz mógł włożyć je między inne znane mity. Poznaj najlepsze sposoby pielęgnacji podłogi drewnianej, które pozwolą Ci cieszyć się nienagannym wyglądem desek nawet po wielu latach użytkowania.

Zasada pierwsza – regularnie odkurzaj podłogę drewnianą

Podłoga drewniana, podobnie jak każdy inny rodzaj nawierzchni w domu, wymaga regularnego odkurzania. Pozostające na deskach drobinki łatwo wnikają w szczeliny i trudno je później wydostać. Częste usuwanie okruszków i pyłków opadających na deski sprawia natomiast, że parkiet staje się odświeżony i czysty.

Podłogę drewnianą możesz odkurzać raz w tygodniu. Jeśli jednak masz w domu zwierzaka, np. psa lub kota zostawiającego dużo sierści, czynność tę wykonuj nawet co dwa lub trzy dni. Zwróć też uwagę na dobór odpowiedniej szczotki do odkurzacza. W przypadku parkietów najlepiej sprawdzą się szczotki z krótkim, naturalnym włosiem, które nie rysują powierzchni drewna.

Zasada druga – poznaj najlepszy sposób mycia podłogi drewnianej

Podłogi drewniane – zarówno olejowane, jak i lakierowane – należy myć płaskim mopem, który rozprowadza niewielką ilość wody i detergentów. Niektórzy decydują się również na stosowanie mopa sznurkowego, choć jeśli go wybierzesz, musisz dokładnie odsączyć wszystkie sznurki z wody, tak aby były tylko lekko wilgotne. Pozostawienie zbyt dużej warstwy wody na deskach może bowiem doprowadzić do wniknięcia płynu między szczeliny i odkształcenia drewna.

Poza odpowiednim narzędziem do mycia podłóg pamiętaj też o dobrych detergentach. Wybieraj tylko produkty przeznaczone do drewna – w ich składzie znajduje się niewielka ilość wody. Unikaj natomiast detergentów do paneli podłogowych, a zwłaszcza – do ceramiki. Środki te mają mocniejsze działanie i mogą uszkodzić zewnętrzną warstwę desek, a nawet wniknąć w ich strukturę.

Zasada trzecia – zabezpiecz drewno olejem lub lakierem

Niektóre deski podłogowe sprzedawane w sklepach, np. podłogi drewniane dostępne na DobreDlaDomu.com.pl, są wykończone lakierem lub olejem. Czym różnią się od siebie te materiały?

  • Lakier na podłodze to jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia drewna. Materiał ten tworzy na deskach jednolitą gładką warstwę, blokującą wodę przed wniknięciem w strukturę drewna.
  • Olej na podłodze to materiał bardziej elastyczny i naturalny, który wydobywa naturalną strukturę desek i nie tworzy jednolitej powierzchni.

Bez względu na to, który sposób wykończenia wybierzesz, co kilka lat (w zależności od stopnia zużycia) powinieneś odświeżyć warstwę ochronną. Więcej na ten temat znajdziesz w poradniku DobreDlaDomu – Na czym polega olejowanie i lakierowanie.

Teraz wiesz, jak dbać o podłogi drewniane w domu. Wykorzystaj swoją wiedzę w praktyce i przekonaj się, że wystarczy przestrzegać trzech podstawowych zasad, aby korzystać z perfekcyjnej podłogi przez długie lata. Kolejne porady znajdziesz na stronie www.ddd.com.pl.

Wydawca: Redakcja
Data: 1 czerwca 2017

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

1 komentarz

  1. Moi rodzice tez mają super drewnianą podłogę, niestety już dośc wiekową ale śliczną. Nikt nie przywiązywał zbyt dużej uwagi do jej stanu, aż w końcu z siostra kupiłysmy wycieraczkę z wycieraczkowo.com żeby nie chodzić po tej podłodze w butach przede wsysztkim brudnych butach 😉

    Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*