Jak dostosować łazienkę do potrzeb osób niepełnosprawnych?

fot. unsplash.com

Artykuł sponsorowany, 8 maja 2019

Łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych powinna mieć odpowiedni wymiar, zapewniający swobodę poruszania się pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia, a także manewrowanie w przypadku osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wszystkie urządzenia, ceramika i armatura powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości, aby zapewniały swobodę i wygodę użytkowania. Dotyczy to zarówno toalety, umywalki, dozowników do rąk, jak i suszarki do rąk.

Po pierwsze: odpowiedniej szerokości drzwi i obszar manewrowania

Łazienki dla niepełnosprawnych niejednokrotnie nastręczają problemów osobom z ograniczeniem ruchu, gdyż nie są zapewnione właściwe wymiary drzwi oraz ilość miejsca do manewrowania wózkiem inwalidzkim. Drzwi powinny mieć szerokość 90 cm, a często zdarza się, że mają szerokość metra. To powoduje trudność w ich otwieraniu osobom niepełnosprawnym. Drzwi nie mogą być zbyt ciężkie, a ponadto powinny być wyposażone dodatkowo w długi uchwyt umieszczony na wysokości nie większej niż 80 cm. Ponadto obszar manewrowania powinien mieć wielkość przynajmniej 1,5×1,5 metra.

Po drugie: zastosowanie poręczy przy toalecie, prysznicu i wannie

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być w pełni ergonomiczna zatem konieczne jest przestrzeganie wysokości montaży ceramiki łazienkowej. Miska ustępowa musi być na wysokości nie większej niż 50 cm, a dodatkowo powinny być dostępne nakładki na sedes. W kabinie toaletowej powinno być tyle miejsca, by móc równolegle postawić wózek inwalidzki. Dodatkowo uchwyty dla niepełnosprawnych powinny być na wysokości nie wyższej niż ok. 80 cm od podłogi. Najlepiej stosować te ukośne, wykonane z karbowanego metalu, które nie są śliskie i znacznie łatwiej z nich korzystać zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i starszym z ograniczeniem ruchu. Takie same uchwyty powinny znaleźć się przy prysznicu, czy też wannie. Przy prysznicu dodatkowo musi znaleźć się siedzisko dla niepełnosprawnych ustawione naprzeciw baterii prysznicowej.

Po trzecie: akcesoria dopasowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

W łazience i toalecie dla niepełnosprawnych w strefie umywalkowej powinny znaleźć się bezdotykowe dozowniki do mydła. Same umywalki powinny znajdować się na wysokości wygodnej dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Bardzo istotne znaczenie ma również zastosowanie odpowiedniej baterii umywalkowej. Nie może być ona wyposażona w kurki. Powinna być obsługiwana za pomocą dźwigni przycisku, bądź też bezdotykowo. Obok strefy umywalkowej i dozowników do mydła na podobnej wysokości powinna znaleźć się suszarka do rąk od Dozowniki-suszarki.pl. Można zastosować zarówno modele suszarek do rąk kieszeniowych, jak i tradycyjnych. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, które powinny być wyposażone w klapkę, a dodatkowo zamontowane przynajmniej 60 cm od źródła wody. Wśród akcesoriów powinny znaleźć się jeszcze ręczniki do rąk, najlepiej z podajnikiem. Wszystkie udogodnienia są bardzo istotne z punktu widzenia osób, które posiadają ograniczoną ruchomość w rękach.

Po czwarte: ważne kwestie, o których należy pamiętać

W łazience dla niepełnosprawnych nie powinno być wysokich progów, a ich maksymalna dopuszczalna wysokość to 2 cm. Najlepiej jednak, jeśli łazienka jest ich pozbawiona. Podłoga w łazience musi być wykończona w płytkach lub panelach antypoślizgowych. Jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa. Jest jeszcze jedna istotna kwestia, a mianowicie przycisk alarmowy. Nie może go zabraknąć w toalecie, aby w razie złego samopoczucia, czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia móc zaalarmować obsługę w hotelu, czy innym budynku użyteczności publicznej. Dodatkowo niezbędnym wyposażeniem jest apteczka pierwszej pomocy umieszczona na wysokości dostępnej dla wszystkich osób niepełnosprawnych.

Odpowiednie zaprojektowanie i wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych powinno być kwestią priorytetową w budynkach użyteczności publicznej. Osób z ograniczoną ruchomością z powodu podeszłego wieku, przewlekłych chorób, czy paraliżu jest wcale niemało, dlatego nie należy ignorować ich potrzeb i zapewnić im wszystko, co najlepsze w tym zakresie.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*