Jak ochronić żelazo przed korozją?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 30 października 2016

Niezabezpieczone elementy metalowe są narażone na korodowanie. W celu ochrony przed niszczeniem konieczna jest ich odpowiednia ochrona. Stosuje się szereg różnych technik – jakie z nich są najbardziej skuteczne?

Korozja, od łacińskiego corrosio, czyli zżeranie, to proces dotyczący niszczenia materiałów metalowych przez oddziaływanie czynników środowiskowych. Korozję wywołuje przede wszystkim narażenie elementów metalowych na wilgoć, także procesy elektrochemiczne, topnienie, zniszczenia wywołane przez drobnoustroje.

W większości typów elementów metalowych można uniknąć korozji, gdy zostaną one wykonane z odpowiednich stopów, a także właściwie zabezpieczone. Również rozwiązaniem jest obniżenie agresywności środowiska, niemniej jednak nie zawsze jest to możliwe.

Jedną z najpopularniejszych metod ochrony żelaza przed korozją jest cynkowanie ogniowe, czyli inaczej zanurzeniowe. Jest to metoda polegająca na zabezpieczeniu ich poprzez nakładanie wytrzymałej powłoki cynkowej na żelazo lub jego stopy. Element metalowy jest na początku odpowiednio formowany, potem odtłuszczany, trawiony, czyszczony w kąpieli płuczącej i w piecu z atmosferą redukującą, a w końcowym etapie jest zanurzany w ciekłym cynku i chłodzony oraz umieszczany w piecu, w którym dodatkowo reguluje się grubość powłoki.

Stosuje się również inne metody cynkowania, w tym cynkowanie proszkowe, które polega na utrzymywaniu przedmiotu w temperaturze 350–400 °C w sproszkowanym cynku, również przeprowadza się cynkowanie galwaniczne i natryskowe.

Powleczenie cynkiem powoduje wytworzenie trwałej i odpornej powłoki na elemencie metalowym. Gdy cynkowanie ogniowe zostanie zakończone, elementy mogą być również wykończone przez malowanie proszkowe, aby nadać im dowolny kolor.

Dzisiaj świadczeniem usług cynkowania ogniowego i innych metod cynkowania zajmuje się wiele firm posiadających odpowiednie zaplecze. Jedną z nich jest firma Metaltech, która przeprowadza cynkowanie ogniowe wg. normy PN EN 1461. Firma świadczy także usługi dodatkowe, w tym piaskowanie, malowanie proszkowe, malowanie na mokro.

Więcej informacji o ofercie znajduje się pod adresem: metaltech.pl.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*