Jak oświetlić małe pomieszczenie?

fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany, 27 grudnia 2018

Mały pokój zwykle trzeba dobrze doświetlić. Dzięki temu można optycznie uzyskać większą przestrzeń. Zatem nie tylko zastosowanie prostej bryły mebli czy jasnej kolorystyki może dać wrażenie przestronności, ale również odpowiednie oświetlenie.

Oczywiście do małego pomieszczenia trzeba odpowiednio dopasować moc. Mogą się sprawdzić żarówki LED 12V, np z tego sklepu: https://amper.pl/zarowki-led-12v.

Dobór rodzaju oświetlenia jest istotny

Duży, zwisający żyrandol raczej nie jest wskazany w małym pomieszczeniu. Klosz lampy powinien być ty skierowany do góry przez co światło lepiej zostaje rozproszone. W tym przypadku warto zastosować żarówki led o kształcie świecznika, które doskonale komponują się z kloszem.

To jednak nie jedyne oświetlenie, jakie warto zastosować w małym pomieszczeniu. Sprawdzą się również lampy stojące, które najlepiej postawić w kącie, w ten sposób pokój staje się lepiej doświetlony. Nie można zapomnieć również o małych lampkach, które można postawić na biurku, albo nawet parapecie.

Odpowiednia barwa światła może nadać wnętrzu lekkości

W przypadku oświetlenia ledowego, które sprawdza się w małych pomieszczeniach warto wybierać żarówki LED 12V, które doskonale sprawdzają się do oświetlenia podwieszanego sufitu. Choć stosuje się je zwykle w przestronnych pomieszczeniach, to sprawdzą się również w małych ale dość wysokich.

Oczywiście istotna jest tu barwa światła. Najlepiej sprawdzą się żarówki LED 12V, czyli do systemu niskonapięciowego, o barwie ciepłej. Dzięki temu można dodatkowo rozjaśnić przestrzeń i jeszcze bardziej ją powiększyć.

Barwa światła doskonale komponują się z jasnymi meblami, a w przypadku ciemnych tworzy bardziej przytulną atmosferę. Jeśli pomieszczenie przeznaczone jest do pracy, to można wybrać również zimną barwę światła w przypadku dodatkowej lampki stojącej.

Taka barwa światła nie męczy oczu dlatego sprawdzi się w małym pokoju dziecka, gdzie na biurku stoi lampka, a także w niewielkim gabinecie. Ciepła barwa dodaje z kolei wnętrzu lekkości i sprawia, że nawet mimo zastosowania ciemnych mebli nie jest przytłaczające.

Dodatkowe oświetlenie ścian może poszerzyć optycznie wnętrze

Jeśli pokój jest mały, a do tego wąski warto zastosować kinkiety. W tym przypadku sprawdzą się żarówki led o ciepłej barwie, dzięki czemu wrażenie poszerzonej przestrzeni będzie spotęgowane.

Najlepiej jeśli dodatkowo kinkiety są przeszklone lub połyskujące. W tym przypadku w ciągu dnia odbija się od nich naturalne światło, które zostaje lepiej rozproszone, a w nocy mogą dawać przyjemny efekt światła i cienia.

Połączenie głównego światła i bocznego daje możliwość optymalnego doświetlenia wnętrza małego pomieszczenia. W tym przypadku warto również dopasować stylistycznie lampę sufitową i kinkiety. Im więcej przeszkleń, tym lepszy efekt rozproszenia światła. W związku z tym sprawdzą się również duże lustra na dłuższych ścianach naprzeciw meblościanki.

Dekoracyjne oświetlenie led urozmaici małe pomieszczenie

Oczywiście można zastosować dyskretne oświetlenie sufitowe z żarówkami LED 12V, a także dekoracyjne oświetlenie led. Bardzo dobrze mogą sprawdzić się taśmy led zamontowane na półkach regału czy komody, które w połączeniu z przeszkleniami tworzą nowoczesny efekt, a przy okazji nadają wnętrzu wrażenie tajemniczości. Oświetlenie led jest bardzo praktyczne, a do tego można zainwestować w łącznik dzięki któremu będzie można zmieniać barwę światła w zależności od nastroju.

Innym pomysłem dla nieco mniej kosztownych instalacji mogą być również kolorowe żarówki led, które można umieścić np. w stojącej lampie. W ten sposób można ożywić każde wnętrze i nadać mu więcej barw. Szczególnie sprawdza się to w surowo urządzonych małych pomieszczeniach w stylu skandynawskim, gdzie dominują pastelowe i chłodne barwy, które warto ocieplić poprzez zastosowanie dodatkowego lub punktowego kolorowego oświetlenia.

Pomysłów na oświetlenie małego pomieszczenia może być bardzo wiele. Najistotniejsze jest, by oświetlenie dodatkowo go nie przytłaczało poprzez zastosowanie nieodpowiedniej barwy w przypadku głównego oświetlenia, a także złego ustawienia lamp stojących bądź też zbyt dużej lampy wiszącej. Zachowanie umiaru i minimalizmu zawsze się sprawdza, dlatego warto zastosować oświetlenie sufitowe z żarówkami LED 12V i zdecydować się na dodatkową lampę stojącą o geometrycznym i smukłym kształcie.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*