Jak pozbyć się zapachu stęchlizny w mieszkaniu?

fot. materiały nadesłane

Artykuł gościnny, 21 września 2017

Mogłoby się wydawać, że z zapachem stęchlizny we wnętrzach borykają się tylko i wyłącznie mieszkańcy starych budynków. Nie jest to prawdą, ponieważ problem ten dotyczy wielu niedawno powstałych nieruchomości. Warto zapoznać się z poniższymi poradami fachowców, które pomogą zażegnać doskwierający kłopot.

Na początek – wentylacja

Nie da się ukryć, że pojawiający się zapach stęchlizny często związany jest z faktem niewłaściwej wentylacji pomieszczeń. I nie chodzi tutaj o wietrzenie wnętrz. To oczywiście jest konieczne – otwieranie okien to mus, niezależnie od temperatury na zewnątrz (nie tylko w wilgotnej łazience). Wietrzenie to jednak nie wentylacja, o którą musimy zadbać jeszcze przed przeprowadzką do danego domu/mieszkania. „Dziury wentylacyjne”, czyli tak zwane kratki to oczywista oczywistość. To jednak nie wszystko – istotne są także nawiewniki w oknach. Czasem nawet takie rozwiązanie w każdym oknie nie wystarczy. Zbyt szczelne drzwi też potrafią nam uprzykrzyć życie. W ich przypadku mamy do dyspozycji dwie opcje, np. zastosować tak zwane podcięcie wentylacyjne (znane nam z drzwi łazienkowych) lub kratkę wentylacyjną. To drugie, mimo swojej funkcjonalności, jest obecnie rzadko stosowane, ponieważ nie wygląda to końca estetycznie. 

A gdy jest nam za zimno…

Gdy nadchodzi okres niższych temperatur, często próbujemy się dogrzewać na wiele sposobów. Lekki „powiew” tuż przy oknie wydaje się niepokojący, więc zakrywamy kratki wentylacyjne. To oczywiście bardzo duży błąd, ponieważ uniemożliwiamy przepływ powietrza. To prosta droga do powstania zapachu stęchlizny i… do naszego bólu głowy. Co zrobić, gdy jednak za bardzo nam wieje? Można lekko przymknąć tylko czy to kratki czy nawiewniki. Nie zamykajmy ich jednak, szczególnie że wiele okien jest bardzo szczelnych (by nie powiedzieć zbyt szczelnych). Zapach stęchlizny może pojawić się także podczas zupełnie odwrotnej sytuacji. Powodem może okazać się zbyt niska temperatura we wnętrzu. Do tego jednak nie dojdzie, jeśli w miarę systematycznie ogrzewamy pomieszczenie.

Co dalej?

Gdy mamy stuprocentową pewność, że zapewniliśmy w naszym mieszkaniu wymianę powietrza, a mimo to dalej niepokoi nas zapach – nie panikujmy, tylko po prostu zdajmy się na fachowca. Ci zdiagnozują problem i najprawdopodobniej zastosują specjalne osuszacze do wnętrz, które pozwolą pozbyć się wilgoci. Te niepozorne urządzenia są w stanie „zebrać” z powietrza nawet do kilku litrów wody! Fachowcy sprawdzą wszystkie miejsca, w których potencjalnie zrodził się problem. Przyczyną może okazać się np. niewłaściwie przygotowana izolacja fundamentów. Problem może leżeć także w kominach wentylacyjnych, które zostały zapchane.

Szczegóły mają znaczenie

Warto mieć na uwadze jeszcze kilka drobnych szczegółów. Jeżeli w naszym domu/mieszkaniu znajdują się duże szafy, które w całości nie są systematycznie otwierane (np. trudno dostępne szafki, w których przechowujemy przedmioty sezonowe), to pamiętajmy o tym, by im także zapewnić wentylację. Mały, wręcz niewidoczny na pierwszy rzut oka nawiew na górze albo na dole (może to zastosować w obu miejscach) pozbawi nas potencjalnego problemu z wilgocią i stęchlizną.

Problem wysokiej wilgotności, często związanej ze zbyt niską temperaturą albo/i brakiem wentylacji to problem bardzo poważny. Jeśli sami mamy problem go rozwiązać – zdajmy się na fachową pomoc. Ta będzie nam szczególnie potrzebna, gdy przyczyna zostanie znaleziona. Nie podejmujmy się samodzielnej naprawy wentylacji, ponieważ łatwo problem pogłębić, a w tym przypadku – czas jest istotny, więc warto działać szybko i sprawnie. 

Irena Zajdel, Valent.pl

Artykuł gościnny

Treści oznaczone jako "artykuły gościnne" mogą zawierać lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez autorów. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*