Jak prawidłowo projektować szachty instalacyjne? Rady ekspertów!

Jak prawidłowo projektować szachty instalacyjne?

Szacht instalacyjny to konstrukcja, w której prowadzone są przewody elektryczne, a także instalacje sanitarne lub wentylacyjne. Ich odpowiednie projektowanie jest niezmiernie istotne, nie tylko ze względu na działanie tychże instalacji, ale także w kontekście zagrożenia pożarowego.

Szachty, a rozprzestrzenianie się ognia

Szachty instalacyjne są wspólne dla wielu kondygnacji i mogą stać się łatwą drogą dla rozprzestrzeniającego się ognia. Jeśli nie zastosuje się w nich odpowiednich przepustów instalacyjnych, to pożar w przeciągu kilku minut może objąć cały budynek. Przepustami nazywamy przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które są oddzielone od siebie np. ścianą lub stropem. Elementy, z których są one wykonane powinny mieć wysoką klasę odporności ogniowej.

Wymagania dotyczące konstrukcji

Szachty instalacyjne powinny być zaprojektowane tak, aby umożliwiały wykonanie niezbędnych napraw instalacji czy remontów. Bardzo ważne jest zapewnienie możliwości montażu w przyszłości dodatkowych elementów np. kabli. Pod tym kątem trzeba zostawić więcej wolnego miejsca oraz odpowiednio zaprojektować przepusty instalacyjne. Obudowy pionów instalacyjnych powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie ognia np. ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Konieczne jest też stosowanie specjalnych klap i drzwiczek rewizyjnych. Jeśli nie wiemy jakie rozwiązanie wybrać, warto skorzystać z tej wyszukiwarki http://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/piony-instalacyjne-na-konstrukcji. Wystarczy podać parametry jakie ma spełniać nasz szacht.

Otoczenie szacht instalacyjnych

Przepisy budowlane nakazują odpowiednie projektowanie i wykonanie także izolacji cieplnych i akustycznych. Powinny one uniemożliwiać rozprzestrzenianie się ognia. Warto też dodać, że również elementy znajdujące się wewnątrz budynku w pobliżu pionów instalacyjnych muszą być zabezpieczone przed działaniem ognia. W pobliżu przewodów wentylacyjnych oraz grzewczych należy używać materiałów niepalnych.

Autor: Redakcja
Data: 30 stycznia 2017

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten artykuł

7 komentarzy

 1. Przy budowie domu trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Jedną z nich jest szach instalacyjny. Koniecznie trzeba dokładnie zaplanować gdzie ma być poprowadzony. Późniejsze zmiany w projekcie nie wchodzą w grę. To tak jak ze ścianami nośnymi. Jak już postawisz to kaplica.

  Dodaj odpowiedź
 2. Mieszkam w starym budownictwie (lata 60) i mam szacht instalacyjny poprowadzony w tak beznadziejnym miejscu, że to głowa mała. Chciałam wyburzyć ścianę między salonem i kuchnią (zrobić otwartą przestrzeń), ale nie ma takiej opcji. Nie wiem gdzie głowę mieli projektanci tego budynku.

  Dodaj odpowiedź
 3. Mam do zaprojektowania szacht instalacyjny, szukałem trochę informacji w internecie, ale jest tego bardzo mało. Czy może ktoś mi podpowiedzieć? Jakie są wymiary prefabrykatów do budowy szachtów? Czy znacie jakieś gotowe systemy?

  Dodaj odpowiedź
 4. Jestem w trakcie budowy domu i obecnie na tapetę wszedł szacht instalacyjny. Zastanawiam się czy przewody muszą iść w peszlu? Nie mam za dużo tam miejsca, a z drugiej strony boję się o izolację cieplną między rurami wodociągowymi (ciepła woda), a chociażby kablami.

  Dodaj odpowiedź
 5. Mieszkam w na ostatnim piętrze i mam problem. Mój szacht zabiera mi ciepło z domu, wychładza pomieszczenie. Co więcej jest wyprowadzony ponad dach i zakończony dużym otworem. Szacht oczywiście nie jest ocieplony i nie ma żadnych stropów.

  Dodaj odpowiedź
 6. Renata, czy Ty myślisz, że w tamtych latach ktoś myślał o łączeniu kuchni z salonem? To jest modne dopiero od kilku lat. Wcześniej to były zawsze dwa osobne pomieszczenia i nikt nie chciał burzyć żadnych ścian między nimi. Zresztą moim zdaniem to wciąż nie jest głupie, że kuchnia jest osobno.

  Dodaj odpowiedź
 7. Szkoda, że wcześniej nie trafiłem na ten artykuł, bo przekopałem pół internetu w poszukiwaniu informacji jak zaprojektować szacht w instalacji. Co prawda na chwilę obecną to potrzebuję jakieś podstawowe informacje, ale jak bym chciał szczegółów to zamierzam pisać do Państwa o pomoc.

  Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*