Jak prawidłowo projektować szachty instalacyjne?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 30 stycznia 2017

Szacht instalacyjny to konstrukcja, w której prowadzone są przewody elektryczne, a także instalacje sanitarne lub wentylacyjne. Ich odpowiednie projektowanie jest niezmiernie istotne, nie tylko ze względu na działanie tychże instalacji, ale także w kontekście zagrożenia pożarowego.

Szachty, a rozprzestrzenianie się ognia

Szachty instalacyjne są wspólne dla wielu kondygnacji i mogą stać się łatwą drogą dla rozprzestrzeniającego się ognia. Jeśli nie zastosuje się w nich odpowiednich przepustów instalacyjnych, to pożar w przeciągu kilku minut może objąć cały budynek. Przepustami nazywamy przejścia instalacji pomiędzy wydzielonymi strefami pożarowymi, które są oddzielone od siebie np. ścianą lub stropem. Elementy, z których są one wykonane powinny mieć wysoką klasę odporności ogniowej.

Wymagania dotyczące konstrukcji

Szachty instalacyjne powinny być zaprojektowane tak, aby umożliwiały wykonanie niezbędnych napraw instalacji czy remontów. Bardzo ważne jest zapewnienie możliwości montażu w przyszłości dodatkowych elementów np. kabli. Pod tym kątem trzeba zostawić więcej wolnego miejsca oraz odpowiednio zaprojektować przepusty instalacyjne. Obudowy pionów instalacyjnych powinny być wykonane z materiałów odpornych na działanie ognia np. ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Konieczne jest też stosowanie specjalnych klap i drzwiczek rewizyjnych. Jeśli nie wiemy jakie rozwiązanie wybrać, warto skorzystać z tej wyszukiwarki http://www.siniat.pl/pl-pl/produkty-i-systemy/piony-instalacyjne-na-konstrukcji. Wystarczy podać parametry jakie ma spełniać nasz szacht.

Otoczenie szacht instalacyjnych

Przepisy budowlane nakazują odpowiednie projektowanie i wykonanie także izolacji cieplnych i akustycznych. Powinny one uniemożliwiać rozprzestrzenianie się ognia. Warto też dodać, że również elementy znajdujące się wewnątrz budynku w pobliżu pionów instalacyjnych muszą być zabezpieczone przed działaniem ognia. W pobliżu przewodów wentylacyjnych oraz grzewczych należy używać materiałów niepalnych.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten artykuł

15 komentarzy

 1. Przy budowie domu trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Jedną z nich jest szach instalacyjny. Koniecznie trzeba dokładnie zaplanować gdzie ma być poprowadzony. Późniejsze zmiany w projekcie nie wchodzą w grę. To tak jak ze ścianami nośnymi. Jak już postawisz to kaplica.

  Dodaj odpowiedź
 2. Mieszkam w starym budownictwie (lata 60) i mam szacht instalacyjny poprowadzony w tak beznadziejnym miejscu, że to głowa mała. Chciałam wyburzyć ścianę między salonem i kuchnią (zrobić otwartą przestrzeń), ale nie ma takiej opcji. Nie wiem gdzie głowę mieli projektanci tego budynku.

  Dodaj odpowiedź
 3. Mam do zaprojektowania szacht instalacyjny, szukałem trochę informacji w internecie, ale jest tego bardzo mało. Czy może ktoś mi podpowiedzieć? Jakie są wymiary prefabrykatów do budowy szachtów? Czy znacie jakieś gotowe systemy?

  Dodaj odpowiedź
 4. Jestem w trakcie budowy domu i obecnie na tapetę wszedł szacht instalacyjny. Zastanawiam się czy przewody muszą iść w peszlu? Nie mam za dużo tam miejsca, a z drugiej strony boję się o izolację cieplną między rurami wodociągowymi (ciepła woda), a chociażby kablami.

  Dodaj odpowiedź
 5. Mieszkam w na ostatnim piętrze i mam problem. Mój szacht zabiera mi ciepło z domu, wychładza pomieszczenie. Co więcej jest wyprowadzony ponad dach i zakończony dużym otworem. Szacht oczywiście nie jest ocieplony i nie ma żadnych stropów.

  Dodaj odpowiedź
 6. Renata, czy Ty myślisz, że w tamtych latach ktoś myślał o łączeniu kuchni z salonem? To jest modne dopiero od kilku lat. Wcześniej to były zawsze dwa osobne pomieszczenia i nikt nie chciał burzyć żadnych ścian między nimi. Zresztą moim zdaniem to wciąż nie jest głupie, że kuchnia jest osobno.

  Dodaj odpowiedź
 7. Szkoda, że wcześniej nie trafiłem na ten artykuł, bo przekopałem pół internetu w poszukiwaniu informacji jak zaprojektować szacht w instalacji. Co prawda na chwilę obecną to potrzebuję jakieś podstawowe informacje, ale jak bym chciał szczegółów to zamierzam pisać do Państwa o pomoc.

  Dodaj odpowiedź
 8. Szacht powinien być zaprojektowany od początku do końca przez profesjonalistów. Zarówno wielkości szybu, jak i jego umiejscowienie w przestrzeni domowej jest kluczowe. Szacht w późniejszym etapie realizacji budynku uniemożliwia nam wprowadzanie niektórych zmian lokatorskich – takich jak zmiany w układzie pomieszczeń. Przecież nie da się przesunąć szachtu w inne miejsce. To tak jak ze ścianami nośnymi.

  Dodaj odpowiedź
 9. Ja uważam, że połowa społeczeństwa to nawet nie wie czym jest szacht instalacyjny i że ma coś takiego w domu. Dla zwykłym ludzi to jest po prostu wnęka w ścianie zasłonięta drzwiczkami, do której zagląda pracownik administracji w celu spisania stanów licznika. Kto to kogo obchodzi czy to szacht czy inny kanał wentylacyjny.

  Dodaj odpowiedź
 10. Przydałyby się jakieś wskazówki dla laika jak krok po kroku zaprojektować szacht w domu. Zamierzam wybudować dom własnymi rękami (ze szwagrem) i na każdym etapie szukam wsparcia i pomocy merytorycznej. Właśnie projektujemy wszystkie instalacje i zaraz zabieramy się na poważnie za szacht.

  Dodaj odpowiedź
 11. Nawet nie wiecie jak ważny może być szacht instalacyjny w domu. Jesteśmy świeżo po wprowadzeniu do nowego mieszkania. Okazało się, że 2 tygodniach armatura łazienkowa zaczyna obchodzić nalotami z kamienia z wody. No więc zacząłem drążyć temat jak usunąć ten problem. Okazało się, że przy mieszkaniach z bloku wcale nie jest to taka prosta sprawa. Jedyna opcja to urządzenie do instalacji na rurach, ale niestety nasz szacht jest za mały, żeby cokolwiek tam zmieścić. Co mamy teraz począć?

  Dodaj odpowiedź
 12. Konrad, znam ten ból. My tak samo chcieliśmy zamontować filtr do wody na rurach doprowadzających wodę do domu. Tak, żeby woda w całym domu była dobra. Niestety nasz szacht też jest za mały, żeby cokolwiek tam zmieścić. Nawet filtr narurowy tam nie wchodzi. Pozostają jedynie jakieś urządzenia do montowania pod zlewem czy przed sprzętami AGD. Jak bym wiedział to bym architektowi kazał powiększyć szacht instalacyjny lub zrobiłbym jakąś dobudówkę z miejscem na filtry.

  Dodaj odpowiedź
 13. Ten szacht instalacyjny to temat rzeka. Co i rusz to każdy majster wie lepiej i ma swoje niepodważalne zdanie. Niby nic ważnego w domu (miejsce gdzie idą rury w pionie), a wzbudza tyle kontrowersji.

  Dodaj odpowiedź
 14. Orientujecie się może czy można wprowadzać zmiany lokatorskie jeżeli chodzi o szacht? Myślę o zakupie mieszkania od dewelopera. Zmiany ścian czy instalacji elektrycznej to żaden problem. Ale jak sprawa wygląda jeżeli chodzi o szacht? Zależy mi, żaby wpiąć się do instalacji zimnej wody urządzeniem do uzdatniania wody. Tak, żeby na całe mieszkanie szła czysta woda. Tylko oni muszą mi jakieś miejsce w rurach na to zostawić za licznikiem.

  Dodaj odpowiedź
  • To nie jest takie proste jeżeli chodzi o szacht, ale jeżeli budynek dopiero powstaje to powinno się udać. Zapytaj u dewelopera czy przewidują taką możliwość. Tak naprawdę to nie jest jakaś wielka przeróbka. Zależy to od tego czy licznik jest razem z podzielnikiem i czy będzie tam kawałek rury, w którą będziesz mógł się wpiąć. Lepiej załatwić to czym prędzej, bo potem może być za późno i deweloper nie zgodzi się na zmiany w szachcie.

   Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*