Jak wybrać dobrą klamkę i nie przepłacić? | PolakBuduje.pl

Jak wybrać dobrą klamkę i nie przepłacić?

fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany, 17 lipca 2019

Wiele osób myśli, że klamka to jedynie gadżet. Jednak wybór nie jest taki łatwy, jak się nam wydaje. Powinna pasować do stylu danego wnętrza. Nie może być tylko ładna. Musi być też wytrzymała i wygodna. Wybierając klamkę, zwróć uwagę na to, czy będzie intensywnie używana.

Wiele osób myśli, że klamka to jedynie gadżet. Jednak wybór nie jest taki łatwy, jak się nam wydaje. Powinna pasować do stylu danego wnętrza. Nie może być tylko ładna. Musi być też wytrzymała i wygodna. Wybierając klamkę, zwróć uwagę na to, czy będzie intensywnie używana.

Klamka w odpowiednim stylu

Istnieje kilka uniwersalnych reguł, które warto wziąć pod uwagę, kupując klamkę. Jeśli masz klasyczne drzwi, wybierz ozdobną, elegancką klamkę. Powinna przyciągać uwagę. W przypadku ozdobnych, dekoracyjnych drzwi, zwróć uwagę na [link]klamki[/link]proste i subtelne. Kolorystyka również jest bardzo ważna. Klamka i drzwi powinny pasować do siebie pod tym względem. Dopasuj je też do stylu wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu dominują mosiężne akcenty, np. w lampach i odrzwiach, wybierz klamkę z takiego samego materiału.

Uchwyt do drzwi łazienkowych możesz dopasować do koloru tulei wentylacyjnych.

Jakość

Klamka jest intensywnie eksploatowana. Dlatego powinna być wysokiej jakości. Drzwi otwieramy i zamykamy codziennie przynajmniej kilkanaście razy. Uchwyt musi być wytrzymały i solidny. Wtedy będzie służył przez wiele lat. Sprawdź, czy model jest pełnomosiężny. Wówczas jest w całości wykonany z masy i nie ma pustego środka. Zwróć uwagę na to, czy ma odpowiednią powłokę. Powinna być odporna na zarysowania i uszkodzenia. Niezwykle ważny jest mechanizm klamki. Nie wybieraj plastikowego. Niestety szybko się wyrobi. Wtedy rękojeść uchwytu zacznie opadać. Będzie to wyglądać mało estetycznie.

Kolor

Szukając idealnego koloru, zwróć uwagę na wykończenie mebli, akcesoria, oświetlenie i drzwi. Poszczególne elementy powinny współgrać kolorystycznie. Jednak ważna jest nie tylko estetyka, ale też praktyczność i funkcjonalność. Na niektórych klamkach szybciej widać plamy i odciski palców. Zastanów się, czy dany uchwyt można łatwo wyczyścić. Na błyszczących klamkach szybciej widać odciski palców. Można je jednak błyskawicznie wyczyścić. Natomiast matowe uchwyty dużo wolniej się brudzą, ale ich czyszczenie jest męczące.

Modne klamki

Bardzo modne są włoskie, portugalskie i hiszpańskie klamki. Jednak polskie modele również nie zostają w tyle. Obecnie dużą popularnością cieszą się ekstrawaganckie uchwyty. Wyróżniają się odważnym kolorem lub kształtem. Znajdziesz nie tylko klasyczne białe, srebrne i złote klamki, ale również zielone, granatowe, błękitne, żółte, brązowe i inne. Producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną.

Wielu klientów decyduje się na srebrne uchwyty. Zwracają jednak uwagę na to, czy mają chromowane lub niklowane wykończenie. Dużą popularnością cieszą się też modele o mieszanej fakturze. Błyszczące akcenty połączone są z matowymi.

Jednak nie tylko wybór koloru może nas przyprawić o niezły zawrót głowy. Możemy mieć też spory problem z wyborem odpowiedniego kształtu. Ostatnio bardzo modne są kwadratowe, prostokątne, okrągłe i owalne pochwyty i szyldy. Coraz częściej możemy też znaleźć klamki bez szyldów. Idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz.

Popularne klamki

Wiele klamek wykonanych jest z mosiądzu. Ten materiał można poddać łatwej obróbce. Popularne są polerowane i lakierowane klamki mosiężne. W ofercie znajdziemy też uchwyty z mieszaną, platynową lub złotą powłoką. Mosiężne klamki są często pokrywane rozmaitymi powłokami galwanicznymi. Coraz częściej producenci łączą mosiądz ze szkłem, naturalnym kamieniem lub ceramiką. Bardzo wytrzymałe są klamki mosiężne wykończone chromem lub tytanem. Mogą być też pokryte azotkiem cyrkonu. Te ostatnie modele są często objęte 20-letnią gwarancją.

Popularne są też klamki ze stali nierdzewnej. Wykazują wysoką odporność na czynniki atmosferyczne. Nie ulegają łatwo korozji. Pasują wyśmienicie do nowoczesnych domów.

W ofercie wielu producentów znajdziemy również klamki aluminiowe i z tworzyw sztucznych. Klamka aluminiowa jest świetną alternatywą dla drogich modeli ze stali nierdzewnej i mosiądzu. Są lżejsze i tańsze. Występują w kilku kolorach. Warto też zwrócić uwagę na uchwyty z tworzyw sztucznych. Nowoczesne klamki są ładne, solidne. Cechują się dobrą jakością. Występują w szerokiej gamie kolorystycznej.

Artykuł przygotowany z serwisem Klamki-Drzwiowe.pl – klamki do wszystkiego!

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*