Jak wybrać meble ogrodowe?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 1 czerwca 2017

Urządzanie ogrodu nie ogranicza się jedynie do posadzenia roślin, które stworzą nietuzinkową kompozycję i przyjemny nastrój. Istotnym elementem tej wypoczynkowej przestrzeni są także meble ogrodowe, które powinny być przede wszystkim wygodne, ale również efektowne i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Oto kilka wskazówek dotyczących zakupu mebli ogrodowych.

Właściwości materiału

Wybierając meble do ogrodu, trzeba zwrócić uwagę na to, z czego zostały wykonane i jak dany materiał sprawdzi się w niełatwym polskim klimacie. Najbardziej wytrzymałe są meble drewniane, pod warunkiem, że do ich produkcji użyto odpowiedniego gatunku drewna, odpornego na wilgoć i zmiany temperatur. Bardzo dobrze sprawdzają się gatunki egzotyczne, np. teak, który często stosuje się również przy wykańczaniu łazienek w drewnie. Równie trwałe będą meble dębowe, ewentualnie akacjowe lub sosnowe. Niezależnie od gatunku, meble drewniane muszą być solidnie zaimpregnowane i regularnie poddawane konserwacji. Dzięki temu będą nam służyć przez długie lata.

Drugim rodzajem materiału, który charakteryzuje się dość dużą trwałością, jest metal. Meble metalowe mają tę zaletę, że nie są podatne na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne. Dają również spore możliwości aranżacyjne: możemy przemalować je na dowolny kolor oraz ozdobić je wygodnymi, barwnymi poduchami, które mogą być zmieniane nawet co sezon. Z drugiej strony, pod wpływem długotrwałego działania wilgoci może zaatakować je korozja, dlatego również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Efektowne i wygodne są także meble wiklinowe, ale w tym przypadku konieczna jest ochrona przed deszczem i nadmiarem słońca. Nieco tańszym rozwiązaniem jest rattan – meble z tego materiału są lekkie i komfortowe. Oprócz tego są jednak bardzo podatne na działanie wilgoci, więc także trzeba o nie szczególnie dbać.

Dopasowanie do otoczenia

Meble do ogrodu nie mogą być przypadkowe – wybierając je, warto wziąć pod uwagę zarówno całościową aranżację ogrodu, jak też styl architektoniczny, w jakim został wybudowany nasz dom. W tej konkurencji również wygrywa drewno. Meble drewniane są najbardziej uniwersalne i można skomponować je zarówno z klasyczną, jak i bardziej nowoczesną przestrzenią. Jeżeli ogród jest utrzymany w nieco baśniowym klimacie, dobrym rozwiązaniem będą meble z fantazyjnie uformowanymi elementami żeliwnymi.

Tanie czy dobre?

Choć zarówno jakość, jak i wygląd mebli ogrodowych ma duże znaczenie, to jednak nie sposób zupełnie pominąć kryterium cenowego, zwłaszcza jeżeli budżet na tego typu wydatki mamy dość ściśle określony. W takim wypadku warto najpierw zrobić research w internecie, np. https://www.obi.pl/ogrod-i-wypoczynek/meble-ogrodowe/c/863. Dzięki temu możemy porównać różne opcje oraz dokładnie sprawdzić, ze czego jest wykonany zestaw mebli i jakie ma właściwości. Poza tym online łatwiej jest znaleźć produkty w niższych cenach. Nie należy również zapominać, że cena mebli ogrodowych, to nie tylko kwota, jaką płacimy przy zakupie, ale także ich trwałość i koszty konserwacji. Może się okazać, że bardziej opłaca się zainwestować w droższe meble, zamiast skusić się na tańsze i wymieniać je po dwóch sezonach.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*