Jak wybrać najlepsze rolety zewnętrzne? | PolakBuduje.pl

Jak wybrać najlepsze rolety zewnętrzne?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 13 lipca 2016

Budujesz dom i zależy Ci na doskonałej izolacji termicznej? Marzysz o tym, żeby w Twoim mieszkaniu zawsze panowała umiarkowana temperatura – niezależnie od tego czy świeci słońce, czy pada deszcz? A może chcesz dodatkowo zabezpieczyć dom przed włamaniem? W każdym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie montaż rolet zewnętrznych. Najważniejsze pytanie brzmi jednak: jak wybrać rolety zewnętrzne, które sprostają Twoim oczekiwaniom?

Po pierwsze – montaż

Rolety zewnętrzne można podzielić na 3 rodzaje ze względu na sposób, w jaki są montowane. Wyróżniamy: rolety podtynkowe, rolety natynkowe oraz rolety nadstawne. To, które z nich wybrać, jest zależne od tego, na jakim etapie budowy jest budynek, w którego oknach chcesz je umieścić.

Rolety podtynkowe można montować już na etapie ocieplania budynku, dzięki czemu pod tynkiem lub klinkierem zostaną ukryte ich skrzynki. Sama decyzja o wyborze zewnętrznych rolet podtynkowych powinna być jednak podjęta dużo wcześniej: na etapie projektowania budynku. W takim bowiem przypadku może zostać zaprojektowany specjalny kształt nadproża, który umożliwi prawidłowy montaż skrzynki. Można ją też docieplić, co w pełni wyeliminuje mostki termiczne.

Rolety podtynkowe idealnie sprawdzają się w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych.

Drugim rodzajem rolet zewnętrznych są rolety natynkowe, które można montować zarówno w budynkach, które już istnieją, jak i w tych dopiero powstających. Ich cechą charakterystyczną jest to, że klapa rewizyjna (kluczowa podczas konserwacji czy serwisu) montowana jest po zewnętrznej stronie budynku.

Jeśli planujesz remont i myślisz o montażu rolety zewnętrznej, ale nie chcesz wymieniać okien, to Twój wybór powinien paść na roletę natynkową, która często nazywana jest też adaptacyjną. Można ją bowiem zamontować w każdym oknie: albo nad wnęką okienną, albo w otworze okiennym (w tym wypadku jednak skrzynka będzie widoczna od wewnątrz).

Ostatnim rodzajem rolet są rolety nadstawne, które podczas montażu są najpierw przykręcane do okna, a następnie razem z nim umieszczane we wnęce okiennej. Oznacza to, że ich obecność musi zostać uwzględniona w projekcie architektonicznym nowopowstającego budynku.

Decydując się na rolety nadstawne trzeba pamiętać, żeby zmniejszyć okna o wysokość skrzynki rolety, którą można ukryć pod tynkiem. Warto jeszcze dodać, że klapa rewizyjna znajduje się wewnątrz budynku.

Po drugie – sterowanie

Na rynku dostępne są zarówno rolety sterowane ręcznie, jak i elektrycznie.

Rolety sterowane ręcznie

Jeśli zależy Ci na niższej cenie rolety zewnętrznej, a także nie posiadasz wielu okien, które chcesz w nią wyposażyć, sterowanie ręczne będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Przykładem sterowania ręcznego może być zwijacz korbowy, a także mechanizm sprężynowy.

Rolety sterowane elektrycznie

Jeśli zależy Ci przede wszystkim na komforcie użytkowania, powinieneś wybrać rolety sterowane elektrycznie, ponieważ będziesz mógł je podnosić i opuszczać za pośrednictwem jednego klawisza natynkowego lub pilota.

Sterowanie elektryczne może obsługiwać wszystkie rolety jednocześnie lub każdą z osobna (nawet kilkanaście razy na dzień). Co więcej, można je zaprogramować w taki sposób, aby samoczynnie podnosiły się lub opadały o określonych godzinach. W nowoczesnych roletach elektrycznych często montowana jest też funkcja dodatkowa, za pośrednictwem której można mierzyć temperaturę otoczenia, nasłonecznienie i ilość opadów, a następnie do tych warunków dopasować czas otwierania i zamykania rolet.

Silniki do rolet zewnętrznych można podzielić na 2 rodzaje: silniki przewodowe oraz radiowe.

Decydując się na silnik przewodowy z krańcówką mechaniczną, wybierzesz najprostsze, a jednocześnie najtańsze rozwiązanie – musisz jednak pamiętać, żeby dopasować go do powierzchni i wagi rolety. Silnik radiowy jest rozwiązaniem nieco droższym od poprzedniego, ale też wygodniejszym i mniej inwazyjnym w montażu. Warto dodać, że nowoczesne silniki posiadają specjalne czujniki przeciążeniowe, które w momencie pojawienia się przeszkody automatycznie się zatrzymują, nie uszkadzając przy tym ani przeszkody, ani rolety (to idealne rozwiązanie, jeśli w domu są małe dzieci).

Po trzecie – funkcjonalność

Izolacja termiczna

Rolety zewnętrzne mogą ograniczyć nawet 30% wydatków na ogrzewanie domu. Stanowią także skuteczną ochronę przed słońcem, utrzymując w domu komfortową temperaturę nawet podczas upałów. W jaki sposób? Otóż pomiędzy szybą a opuszczoną roletą powstaje tzw. poduszka powietrzna, która zarówno chroni przed utratą ciepła, jak i zabezpiecza przed przenikaniem ciepłego powietrza do wnętrza budynku.

Aby uzyskać najlepsze efekty powinieneś wybrać rolety aluminiowe a nie plastikowe. Te pierwsze są bowiem wypełnione pianką poliuretanową, która podnosi właściwości izolacyjne aluminium.

Izolacja akustyczna

Dzięki zamontowaniu rolet zewnętrznych można obniżyć poziom hałasu w pomieszczeniu o 7-14 decybeli. Jest to zasługa, wspomnianej już wcześniej, pianki poliuretanowej w aluminiowej obudowie, a także uszczelek gumowych/szczotkowych oraz ślizgaczy, które dodatkowo podnoszą trwałość rolety.

Bezpieczeństwo

Przyjmuje się, że produkt można nazwać antywłamaniowym, jeśli skutecznie odpiera niebezpieczne interwencje zewnętrzne przez minimum piętnaście minut. W związku z tym nie każda roleta zewnętrza jest roletą antywłamaniową. Aby zyskać takie miano, roleta musi posiadać wzmocniony pancerz aluminiowy – samo aluminium bowiem może zapobiec rozbiciu szyby, ale nie ochroni domu przed włamaniem.

Rolety antywłamaniowe mają wzmocnione prowadnice, które uniemożliwiają wygięcie profili roletowych oraz wzmacniają konstrukcję. Posiadają też dodatkowe zabezpieczenie w dolnej części, co ma zapobiec podniesieniu ich od zewnątrz.

Przed zakupem pamiętaj też, żeby sprawdzić czy wybrane przez Ciebie rolety posiadają atest potwierdzający klasę ich odporności – najwyższa klasa to RC3.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Jeśli Twój dom jest w trakcie budowy lub decydujesz się na remont z wymianą okien, możesz wziąć pod uwagę rolety nadstawne i podtynkowe. Jeśli jednak budynek, w którym mieszkasz jest skończony, opcją, która Ci pozostaje, jest roleta natynkowa.

Sterowanie ręczne czy elektryczne? Wszystko zależy od tego, jaką kwotę jesteś gotowy przeznaczyć na zakup oraz jak wiele okien posiadasz w domu.

Jeśli chcesz zabezpieczyć dom przed włamaniem, powinieneś postawić na rolety antywłamaniowe. Jeśli natomiast zależy Ci na izolacji termicznej i akustycznej, najlepiej sprawdzą rolety aluminiowe. Intymność będą w stanie zapewnić Ci nawet rolety plastikowe.

Wybierając rolety zewnętrzne, pamiętaj, żeby stawiać na wysoką jakość i sięgać po produkty sprawdzonych marek, jak np. Aluprof.

Więcej informacji na: www.roletyalu.pl

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*