Jak wygląda świadectwo energetyczne budynku?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 28 czerwca 2016

Świadectwo energetyczne, to dokument, niezbędny do określenia jakości danego budynku, w kontekście zużycia przezeń energii. Świadectwo to, obejmuje szereg informacji, jasno definiujących możliwości energetyczne jak również – straty energii, wynikające z konstrukcji budynku. Oto krótki opis, jak powinno ono wyglądać.

Na początku – informacje podstawowe

Każdy certyfikat energetyczny, powinien na samym początku, jasno określać cechy konkretnej nieruchomości a także ważność badania. W cechach nieruchomości, znajdziemy takie informacje jak rodzaj budynku, adres pod którym się znajduje, rok ukończenia budowy czy też powierzchnię użytkową i cel sporządzenia świadectwa.

Ważność badania energetycznego również jest bardzo istotnym parametrem. Określa termin, do którego owo badanie jest ważne. Jak bowiem wiadomo, z biegiem czasu możliwości energetyczne budynku znacznie się pogarszają. No chyba, że w międzyczasie, postawimy na jakąś dużą inwestycję, taką jak np pompy ciepła.

Czytelny wykres – czytelne dane

Kolejną, niezwykle ważną informację w świadectwie energetycznym, jest tajemniczy wykres. Określa on wartości zapotrzebowania energetycznego budynku. Ma on formę paska, w którym mieści się określony zakres, mierzony w kWh (kilowatogodzinach). Na tym pasku, jest zaznaczona również i nasza wartość, definiowana dla naszego budynku. Tym samym, możemy jasno i szybko określić, czy mieścimy się w określonych zaleceniach (przewidywanych głównie dla nowych budynków i budynków przebudowanych, według normy WT2008), czy też musimy coś w tej kwestii poprawić.

Szczegółowe informacje o budynku

Kolejną informacją, jaką znajdziemy w świadectwie energetycznym, jest dokładna charakterystyka danego budynku. Każdy audyt energetyczny, musi jasno zdefiniować:

1. Przeznaczenie budynku. Chodzi tu w sposób szczególny o to, czy budynek ten ma przeznaczenie mieszkalne, czy też inne (np gospodarcze).

2. Liczba kondygnacji. Parametr ten określa, ile kondygnacji jest w danym budynku. Oczywiście im większa ich liczba, tym mniej korzystny wynik audytu energetycznego.

3. Powierzchnia użytkowa budynku. W tym punkcie, jasno definiujemy powierzchnię użytkową naszego budynku. Oprócz tego, podaje się również informację, na temat powierzchni użytkowej nieruchomości w której regulowana jest temperatura. Tym samym, parametr ten nie będzie dotyczył wszystkich nieogrzewanych miejsc, mieszczących się w obrębie naszej nieruchomości.

4. Temperatury nominalne. Świadectwo energetyczne budynku, definiuje również temperatury nominalne dla tegoż budynku, zarówno w okresie zimowym jak i letnim.

5. Podział budynku na rejony mieszkalne i niemieszkalne. W tym punkcie, świadectwo energetyczne budynku jasno określa, jaka jego część służy do mieszkania a jaka do innych celów (np celów gospodarczych).

6. Kubatura. Kubatura, to nic innego jak pojemność budynku. Im jest ona większa, tym wynik audytu może być dla nas bardziej niekorzystny. Szczególnie, jeśli ma on bardzo nieregularny kształt.

7. Wskaźnik zwartości budynku. Parametr ten, jasno definiuje to, o czym pisaliśmy wcześniej. Chodzi tu o bryłę budynku, która musi być jak najbardziej zwarta. Jeśli jest ona zróżnicowana i rozbudowana, to może i wygląda pięknie, ale z pewnością nie jest to budownictwo energooszczędne.

8. Informacje o instalacjach. Kolejnym ważnym punktem w charakterystyce energetycznej budynku, są informacje o różnych instalacjach znajdujących się wewnątrz nieruchomości mieszkalnej. Chodzi tu między innymi o instalacje grzewcze, chłodzące a także – o instalacje ogrzewania wody, wyłącznie do celów użytkowych (a nie grzewczych). W tym punkcie, będzie znajdował się krótki opis instalacji, jej parametry i wykazanie, czy znajduje się ona w danym budynku czy też nie.

Informacje dodatkowe

Następnym nieodłącznym elementem każdego świadectwa energetycznego, będą informacje, dotyczące zużycia energii w naszym domu. Chodzi tu szczególnie o:

  • roczne, jednostkowe zapotrzebowanie na energię użytkową,
  • roczne, jednostkowe zapotrzebowanie na energię końcową,
  • roczne, jednostkowe zapotrzebowanie na energię pierwotną,
  • roczne, jednostkowe zapotrzebowanie na energię,
  • podział zapotrzebowania na energię (obejmuje energię użytkową, końcową i pierwotną).

Każdy z tych parametrów, dzieli się na poszczególne “działy”, z których najważniejsze to:

  • ciepła woda,
  • ogrzewanie i wentylacja,
  • urządzenia pomocnicze.

Po wyprowadzeniu określonych wartości, osoba odpowiedzialna za sporządzenie takiego świadectwa, ma prawo do nakreślenia kilku uwag, odnośnie charakterystyki energetycznej budynku. Służy ku temu, kolejna strona świadectwa.

Krótki opis poszczególnych pojęć

Nowoczesne budownictwo wymaga również, by wszystkie świadectwa energetyczne, zawierały również opis poszczególnych pojęć. Zwykle znajduje się on na końcu świadectwa energetycznego. I obejmuje takie pojęcia jak zapotrzebowanie na energię końcową, pierwotną, zapotrzebowanie na energię itd.

Podsumowując, świadectwo energetyczne budynku bardzo jasno i wyraźnie definiuje i określa, jak energooszczędny jest nasz budynek. Jest ono wiarygodną informacją np dla kupujących nieruchomość.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*