Jak zrobić wycenę? Etapy wyceny projektów.

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 13 września 2016

Kosztorysowanie robót budowlanych to zajęcie dla doświadczonych osób, które posiadają teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat realizacji inwestycji. Podstawą do jego wykonania jest przygotowany wcześniej przedmiar na podstawie projektu. Uwzględnia się w nim wszystkie koszty realizacji obiektu, a więc koszty materiałów, robocizny oraz pracy sprzętów. Jak wyglądają etapy wyceny projektów?

Rodzaje kosztorysów

Kosztorysy budowlane dzielimy na cztery główne grupy, istotne zarówno dla zleceniodawców, jak i wykonawców. Pierwszy powstaje kosztorys inwestorski, który tworzony jest przez zamawiającego. Kosztorys pozwala oszacować, ile wyniesie koszt inwestycji i stanowi część dokumentacji przetargowej. Kosztorys ofertowy sporządza wykonawca, który otrzymał propozycję złożenia oferty lub startuje w ogłoszonym przetargu. Wykonawca określa w ten sposób cenę, za którą może wykonać planowane roboty. Gdy w trakcie realizacji zamówienia zmienia się ilość robót przewidziana w projekcie, wykonawca sporządza kosztorys zamienny. Ostatnim rodzajem jest kosztorys powykonawczy, jeżeli wymagany jest on według umowy do rozliczeń końcowych. Kosztorysy powstają metodą kalkulacji uproszczonej bądź szczegółowej.

Przygotowanie przedmiaru

Aby móc stworzyć profesjonalny i pełny kosztorys, konieczne jest przygotowanie przedmiaru. – Kosztorysy budowlane wykonywane są przy pomocy programów, które korzystają z tak zwanych katalogów nakładów rzeczowych – dowiadujemy się od inżyniera z firmy Largo Hale z Gdańska. Katalogi te ułatwiają pracę nad kosztorysem, ponieważ możemy dzięki nim ustalać ceny i stawki dla poszczególnych materiałów, sprzętów czy grup robotników. Nie trzeba wówczas przy każdej kolejnej pozycji na nowo wpisywać cen. Przedmiar przygotowuje się na bazie projektu, a jeżeli mówimy o remoncie lub modernizacji obiektu, także na podstawie obmiarów dokonanych w czasie wizji lokalnej. Przedmiar to zestawienie kolejnych etapów robót wraz z materiałami, jakie mają być zastosowane do ich wykonania.

Przygotowanie kosztorysu

Kosztorys przygotowywany dla inwestora wykonywany jest w taki sposób, by prezentował koszty poszczególnych pozycji z przedmiaru zgodnie z jego oczekiwaniami, bardziej lub mniej szczegółowo. Jeżeli na przykład inwestorem jest firma, która zajmuje się wynajmem maszyn budowlanych, z pewnością będzie chciał poznać przyjęte przez wykonawcę stawki za pracę sprzętu i jego operatorów. Określi w ten sposób, czy bardziej opłaca mu się skorzystać z własnej floty, czy z propozycji wykonawcy. To samo dotyczy firm, które dysponują swoimi robotnikami z poszczególnych grup. Inwestorowi nie zawsze opłaca się angażowanie swoich robotników w realizację obiektu. Przykład – spawacze zatrudnieni w jego firmie zarabiają 100 złotych netto za godzinę, co przynosi dodatkowo 50 złotych zysku, a firma wykonawcza ustaliła w kosztorysie stawkę 40 zł za godzinę. Dlatego każdy kosztorys jest przygotowywany indywidualnie, nie tylko zgodnie z projektem, ale też zgodnie z życzeniami inwestora.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*