Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? | PolakBuduje.pl

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 24 czerwca 2018

Zwiększenie zdolności kredytowej to wyższa szansa na kredyt. Jeżeli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, to powinno Ci zależeć na tym, by mieć jak najwyższą zdolność kredytową. Im wyższa, tym bardziej wiarygodny jesteś dla banku.

Czym jest zdolność kredytowa?

Mianem zdolności kredytowej określamy zdolność do spłacenia zadłużenia. Zdolność kredytową określa bank i określana jest ona na podstawie dochodów osoby bądź osób wnioskujących o kredyt oraz innych czynników, takich jak na przykład forma zatrudnienia czy inne zobowiązania i kredyty. Im wyższa jest zdolność kredytowa, tym większa jest szansa na otrzymanie kredytu.

Dlaczego warto zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Nawet jeżeli wydaje Ci się, że bez problemu spłacisz kredyt hipoteczny, dlatego że zarabiasz dosyć dużo pieniędzy, to dla banku może wyglądać to całkowicie inaczej. Banki bardzo różnie oceniają zdolność kredytową. W niektórych przypadkach banki wręcz nie biorą pod uwagę w ogóle zarobków w innych walutach niż złoty polski. Nawet jeżeli zarabiasz sporo za granicą, bank do kredytu tak naprawdę honoruje głównie zarobki w złotych polskich i nawet w sytuacji, gdy zarobki w złotych polskich były dwa razy niższe niż zarobki w innej walucie, to bank i tak może mieć opory przed udzieleniem kredytu. Dlatego też najważniejsze jest, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową w ujęciu takich wymagań, jakie przedstawiają polskie banki albo wybrany bank.

Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej

Przeglądając ranking kredytów hipotecznych na https://hipoteka360.pl/ranking-kredytow-hipotecznych, widzimy wyraźnie, że koszty kredytów w poszczególnych bankach i w odniesieniu do konkretnych kwot oraz parametrów mogą być bardzo różne. W każdym jednak przypadku liczy się to, by zdolność kredytowa danego kredytobiorcy była jak najwyższa. Bardzo skutecznymi sposobami na podniesienie tej zdolności są między innymi:

  • Spłata dotychczasowych zadłużeń – jeżeli masz jakieś zadłużenia w innych bankach lub instytucji pożyczkowych, to przed staraniem się o kredyt hipoteczny należy te zobowiązania spłacić. Każdy kredyt czy pożyczka automatycznie obniżają Twoją zdolność kredytową. Jeżeli więc bank ma obliczyć zdolność kredytową na takim poziomie, jaki zagwarantuje Ci uzyskanie kredytu, Najlepiej byłoby, gdybyś nie miał żadnych innych zadłużeń, a nawet rat na sprzęt domowy.
  • Wkład własny – to drugi sposób zwiększenia zdolności kredytowej. Jeżeli masz wkład własny do kredytu hipotecznego, na przykład w wysokości 20%, co w przypadku sumy 200 000 złotych wynosi on 40 000 zł, a dla banku jesteś bardziej wiarygodny. Mało tego, później koszt kredytu jest też niższy, tak więc bank takim przypadku szybciej uwierzy w Twoją lojalność.
  • Wydłużenie okresu spłaty kredytu – jeżeli początkowo zakładałeś, że weźmiesz kredyt na 20 lat, to wydłużenie okresu spłaty o kilka lat, na przykład do 25 lat sprawi, że raty kapitałowo-odsetkowe będą niższe, a to w konsekwencji zwiększy Twoją zdolność kredytową
  • Rozdzielność majątkowa w przypadku małżonka o złej historii kredytowej – jeżeli Twoja żona lub Twój mąż mają negatywną historię kredytową, to przed wzięciem kredytu warto dokonać rozdzielności majątkowej.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*