Jaka powinna być odzież BHP dla elektryka? | PolakBuduje.pl

Jaka powinna być odzież BHP dla elektryka?

fot. phradpol.pl

Artykuł sponsorowany, 5 sierpnia 2019

Obowiązujący Kodeks Pracy nakłada na każdego pracodawcę obowiązek wyposażenia pracownika w odpowiednie środki ochronny indywidualnej. Ich dobór powinien być adekwatny do zagrożeń mogących wystąpić na danym stanowisku pracy.

Należy pamiętać o tym, że środki ochrony indywidualnej powinny być stosowane przez pracownika w sytuacjach gdy nie można uniknąć ryzyka lub wystarczająco go ograniczyć przez wprowadzone środki ochrony zbiorowej.

Obowiązujące przepisy Kodeksu Pracy narzucają na pracodawcę obowiązek darmowego zaopatrzenia pracownika w stosowną do pełnionych obowiązków odzież roboczą. Należy jednak pamiętać o tym, że wydana odzież jest własnością pracodawcy.

Praca na stanowisku elektryka, a towarzyszące jej ryzyko

Praca w zawodzie elektryka to głównie kontakt z przewodami pod napięciem. Ryzyko związane z porażeniem przez prąd, poparzenia łukiem elektrycznym czy wysoką temperaturą powstałą przy zwarciu instalacji elektrycznej to główne zagrożenie występujące na tym stanowisku.

Najważniejszych elementem zabezpieczenia podczas wykonywania obowiązków służbowych jest odpowiednio dobrana odzież robocza oraz obuwie i rękawice ochronne czyli tak zwane środki ochrony indywidualnej.

Czym powinna charakteryzować się odzież ochronna dla elektryka?

Przy doborze środków ochrony indywidualnej dla elektryka, należy uwzględnić wszystkie czynniki zagrożenia występujące na tym stanowisku pracy.

W sytuacji, gdy istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym o mocy do 250V, należy zastosować odzież, która będzie dobrym izolatorem. Odzież ochronna dla elektryka powinna mieć cechy elektroizolacyjne czyli powinna nie dopuszczać do przepływu prądu. Dodatkowym atutem jest wykonanie jej z materiałów odpornych na rozdarcia. Na odzież roboczą dla elektryka powinny składać się w zależności od tego gdzie jest wykonywana praca : spodnie, koszula i kurtka. Każdy z tych elementów powinien być dopasowany w taki sposób aby nie zaburzać ruchliwości.

Nieodłączny elementem odzieży roboczej stanowią rękawice ochronne. Powinny być one wybrane w odpowiednim rozmiarze, tak aby ich noszenie nie wpływało na precyzyjność wykonywanych czynności. Dodatkowo rękawice muszą spełniać funkcję elektroizolacji. Najlepszymi materiałami do wykonania rękawic roboczych dla elektryka są materiały nieprzewodzące prądu elektrycznego czyli: guma, skóra, nitryl czy też poliuretan.

Kolejnym nieodzownym elementem stroju elektryka jest profesjonalne obuwie ochronne, które powinno spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Buty przeznaczone do pracy na tym stanowisku powinny posiadać masywną podeszwę, wykonaną z gumy lub poliuretanu, którs będzie stanowiła izolację oraz zapobiegała ewentualnym poślizgnięciom. Warto pamiętać także o tym, aby ich zewnętrzna warstwa była wykonana z nieprzemakalnego materiału. Dodatkowo obuwie robocze dla elektryka powinno być dobrze dopasowane i stabilnie trzymać się stopy.

Głowę i twarz elektryka powinny natomiast ochraniać dobrej jakości kask oraz okulary ochronne. Będą one stanowiły ochronę przed ewentualnymi urazami wynikającymi z kontaktu z ciałami obcymi.

Artykuł powstał we współpracy z firmą https://phradpol.pl

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*