Kiedy gaz w domu może stać się niebezpieczny?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 2 lutego 2017

Wielu z nas nie przepada za gazem do gotowania czy ogrzewania domu. Uważamy, że jest on niebezpieczny i powoduje ryzyko wybuchów. Jednak często jest to jedyny sposób na wygodne, bezobsługowe i dodatkowo przyjazne dla środowiska instalacje. Kiedy wobec tego gaz może stać się niebezpieczny

Gaz stwarza ryzyko przede wszystkim wtedy, gdy instalacja oraz urządzenia używające gaz nie będą prawidłowo używane. Wobec tego usterkom można skutecznie zapobiegać wtedy, gdy zna się zasady korzystania z gazu.

Zagrożenie wybuchu gazu

Stosowanie gazu w domu stwarza zagrożenie wybuchu przede wszystkim wtedy, gdy jego stężenie we wnętrzach będzie wynosiło od około 5 procent do 15 procent. Powyżej 15 procent nie będzie mogła zajść odpowiednia reakcja wybuchu, ale za to niemożliwe będzie także oddychanie.

Gdy gazu w pomieszczeniu jest dużo, wtedy wystarczy nawet niewielka iskra, żeby mogło dojść do groźnego wybuchu. To nie tylko kwestia zapalenia zapałki czy włączenia kuchenki, ale nawet zagrożenie może wywołać włączenie jakiegoś urządzenia elektrycznego czy włączenie światła.

Uwaga na tlenek węgla – czad!

Kolejnym zagrożeniem, które może być wywołane przez gaz, jest powstawanie czadu, czyli tlenku węgla. Powstaje on podczas spalania każdego paliwa w warunkach nieodpowiedniej ilości tlenu, co prowadzi do spalania niepełnego. W związku z tym bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej wentylacji poprzez zapewnienie stałego dostępu do świeżego powietrza.

Pomyśl o instalacji czujnika

Jeżeli zależy ci na tym, aby instalacja gazowa w domu była bezpieczna dla ciebie oraz innych domowników, w takim przypadku warto pomyśleć o zakupieniu detektora, czyli czujnika gazu. Potrafi on szybko sygnalizować o nadmiernej ilości gazu oraz tlenku węgla w pomieszczeniu poprzez sygnały dźwiękowe oraz świetlne, dlatego dzięki niemu można w porę zareagować.

Podsumowując, jeżeli chcesz zdecydować się na instalację gazową w domu i obawiasz się o bezpieczeństwo, pamiętaj o tym, jak ważne jest prawidłowe korzystanie z gazu. Wtedy możesz ogrzewać swój dom, podgrzewać wodę i gotować bez obaw!

Polecamy firmę AmeriGas, która oferuje wiele produktów LPG dla gospodarstw domowych.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*