Kiedy należy czyścić komin?

fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany, 17 czerwca 2019

Kiedy czyścić komin? To pytanie zadają sobie wszyscy właściciele oraz zarządcy budynków, którzy mają świadomość jak ważna dla bezpieczeństwa jest drożność przewodów kominowych. Komin z nadmiarem osadzonej sadzy może stanowić prawdziwe niebezpieczeństwo. Jedno z nich to na przykład możliwość zapalenie się sadzy, co niejednokrotnie prowadzi do poważnych pożarów.

Dlaczego należy regularnie czyścić przewody kominowe

W zależności od sposobu ogrzewania budynku oraz najczęściej stosowanego materiału opałowego, przewody kominowe wymagają rzadszego lub częstszego czyszczenia. Warto o tym pamiętać, bo z reguły mało kto zastanawia się nad funkcjonowaniem z przewodu kominowego w budynku, w którym mieszka na co dzień.

Tymczasem to naprawdę poważna sprawa. Mało drożne przewody kominowe odpowiadają między innymi za cofanie się dymu do środka budynku, gdy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Taka sytuacja może doprowadzić do tragedii, na przykład do zatrucia przez czad. Samo zanieczyszczenie komina przez sadzę również może doprowadzić do pojawienie się niebezpiecznego czadu.

Poza tym zapalenie się sadzy może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń samych przewodów kominowych. Niestety ich naprawa nigdy nie należy do tanich. Jak często czyścić przewody kominowe? W zależności od potrzeb, co jest związane między innymi z używanym rodzajem opału. Podczas corocznych kontroli kominiarskich można uzyskać konkretną odpowiedź na pytanie, czy należy wyczyścić komin. W niektórych przypadkach jest to konieczne nawet kilka razy w roku.

Rozwiercanie i frezowanie, czyli sposób na oczyszczenie kominów

Jeden ze sposobów na kompleksowe oczyszczanie kominów jest rozwiercanie i frezowanie, które prowadzi między innymi do poszerzenia światła otworu kominowego. To usługą zajmują się między innymi wykwalifikowani pracownicy firmy Komeno. Przepisy prawa regulują, kto może zająć się tego typu pracami. Pracownicy firmy kominiarskiej posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia, a zatem nawet stary i wymagający sporo pracy komin można powierzyć w ich ręce.

Rozwiercanie i frezowanie komina to jeden ze sposobów na pozbycie się nadmiaru sadzy oraz innych materiałów znajdujących się wewnątrz komina. Następnie komin może zostać odpowiednio zabezpieczony za pomocą wsadów kominowych, na przykład wykonanych z ceramiki lub stali. Niektóre tego typu systemy kominowe są systemami samoczyszczącymi się. W praktyce oznacza to, że po tego typu usłudze komin będzie w znacznie mniejszym stopniu pokrywał się sądzą.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*