Redakcja, 7 września 2015

Kiedy płacić za materiały i usługi budowlane?

Podczas budowy domu za większość rzeczy – profesjonalne usługi, robociznę czy wynajem sprzętu – nie należy w złości płacić z góry. Jednak czasem konieczne jest wpłacenie zastawu – w takim przypadku płatności są wykonywane transzami w trakcie prac.

Chociaż część osób budujących własne domy ma jakiś związek z przemysłem budowlanym, ogromna większość nie ma o tej branży zielonego pojęcia. Osoba decydująca się na postanowienie domu nie tylko musi poznać zupełnie nowe dla siebie słownictwo, ale też zupełnie nieoczekiwanie musi stać się nabywcą i płatnikiem, czyli w zasadzie szefem swojego przedsięwzięcia, który radzi sobie z kontrahentami i przedsiębiorstwami posiadającymi dużo większe doświadczenie.

Dla wielu osób doświadczenie budowania własnego domu oznacza, że po raz pierwszy w życiu są odpowiedzialne za budżet i musza wydawać kwoty dużo wyższe niż te, z jakimi dotychczas miały do czynienia i znacznie przekraczające ich miesięczne pensje. A wydanych pieniędzy zwykle nie da się już odzyskać.

A zatem o czym należy pamiętać, by nie kupować kota w worku? Oto kilka rad:

Umowa z architektem

Większość architektów i projektantów zgadza się na opłaty w transzach – stosownie do uzgodnionego harmonogramu prac. Na przykład:

  • Opłata za projekt;
  • Opłata za przygotowanie i dostarczenie pozwolenia na budowę;
  • Opłata za przygotowanie rysunków i przedłożenie dokumentu zgodności z przepisami budowlanymi;
  • Opłata za przygotowanie przetargu i opłata za kontrolę postępu robót.

Firmy niechętnie się na to godzą, ale w przypadku jakichkolwiek niedociągnięć na którymkolwiek etapie, część należnej kwoty można odliczyć. Niektórym fachowcom – na przykład nadzorującym postęp robót i dostarczającym raporty – możesz zapłacić po zakończeniu zadania.

Lokalne urzędy, opłaty gwarancyjne i opłaty za usługi

Rachunki i wezwania do uiszczenia opłat należy opłacać tak szybko, jak to możliwe, by zapewnić ciągłość prac.

Umowa z ekipą budowlaną

Nigdy nie należy płacić z góry! Nie ma takiego powodu. Właściciel firmy budowlanej nie płaci pracownikom z góry, a dostawcy dają firmom kredyt – jeśli nie, coś musi być nie w porządku. Gdy firma nalega na zapłatę z góry, zastanów się, czy Tobie ktoś zapłacił z góry, gdy zaczynałeś pracę.

Zamiast płacić z góry, umówcie się na zapłatę w transzach – zgodnie z harmonogramem robót. Trzymajcie się uzgodnionego planu. Czasami bardziej się opłaca zakup przedmiotów niestandardowych – za gotówkę.

Faktury płać od razu. Uważaj, by nie zapłacić podatku VAT, gdy nie jest to konieczne (na przykład jeśli budujesz nowy dom). Jeśli przysługuje Ci zniżka VAT, koniecznie wyjaśnij to na początku robót.

Wynajem sprzętu

Większość firm wynajmujących sprzęt budowlany wymaga wpłacenia depozytu, a następnie miesięcznych opłat. Za niektóre urządzenia użytkowane jednorazowo – takie jak pompy do betonu, które są często kupowane do użytku prywatnego – konieczna jest opłata dzienna albo opłata z góry.

Opłaty za materiały

Obecnie większość firm handlujących materiałami budowlanymi bardzo chętnie nawiązuje współpracę z osobami budującymi własny dom. Otwarcie rachunku handlowego wymaga dostarczenia wyciągu bankowego i przynajmniej dwóch form zabezpieczenia, z czym osoby budujące własny dom mogą mieć problem. Ale właściciele firm handlujących materiałami budowlanymi są pragmatyczni i chętnie oferują otwarcie rachunku handlowego na podstawie rachunku bankowego (plus np. tytułu własności) z otwartą linią kredytową.

Płatności są wykonywane na podstawie zestawienia pod koniec miesiąca, który nastąpił po wystawieniu faktury. I choćby dlatego nie należy płacić ekipie budowlanej z góry.

Warto kupić beton za pośrednictwem firmy handlującej materiałami budowlanymi – betoniarnia będzie zwykle żądała zapłaty z góry w gotówce albo czekiem. A ponieważ ostateczna kwota jest trudna do określenia, sytuacja może być skomplikowana.

A co jeśli pojawią się kłopoty?

Niemal połowa wartości nowego domu to opłata za robociznę, dlatego ważne, by pieniądze zainwestowane w budowę były bezpieczne. Z drugiej strony nie można się spodziewać, że jakakolwiek firma wyprodukuje cokolwiek bez zagwarantowanej zapłaty.

Co w takim razie można zrobić? To proste. Wpłacić pieniądze do depozytu. Pozostaną one na odrębnym koncie bankowym, dopóki prace nie osiągną określonego etapu, na przykład dostarczony zostanie dany przedmiot. Można też skorzystać z usług powierników. Ważne, żeby wpłacone pieniądze nie trafiły na bezpośrednie konto firmy budowlanej i nie były oddane do jej dyspozycji przed uzgodnionym momentem.

Firma budowlana nie ponosi kosztów w związku z otwarciem konta depozytowego, dlatego nie powinna pobierać żadnych opłat od klienta. Odsetki gromadzone na koncie trafiają zwykle do firmy, ale jeżeli pieniądze znajdują się w depozycie przez długi czas, firma może zgodzić się na inne ustalenia i utworzenie indywidualnego konta dla klienta.

Wiele firm budowlanych ma swoje warunki, które należy sprawdzić przed dokonaniem płatności. Jeżeli warunki nie są satysfakcjonujące, zastanów się nad wyborem innej firmy albo zapytaj, czy pieniądze można złożyć w depozycie np. u notariusza.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten artykuł

1 komentarz

  1. A po co płacić? Wiele rzeczy w domu można samemu zrobić, a to oznacza o wiele większe oszczędności, więc chyba warto.

    Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*