Listwy dylatacyjne – dlaczego warto o nich pamiętać?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 4 września 2018

Zasady konstrukcji budynków określone są wieloma regułami. Jedną z nich jest konieczność pozostawienia dylatacji. Według definicji dylatacja jest szczeliną, która jest celowo wykonana w budynku. Jakie jest zadanie dylatacji? Otóż wiele elementów budynku nieustannie pracuje i poddawana jest wielu siłom i naprężeniom. Dylatacja ma na celu umożliwić swobodne działanie budynku. Dzięki temu konstrukcja budowli nie pęka, nie osiada nierównomiernie i nie ulega zniszczeniu.

Przemieszczanie się elementów konstrukcji i materiałów może mieć różne przyczyny. Do najczęstszych należą zmiany temperatur, duże obciążenia, drgania, a także właściwości gruntu, na którym znajduje się budynek. W zależności od źródła tych różnych procesów i zmian dylatacje dzielą się na między innymi: termiczne, konstrukcyjne i przeciwdrganiowe.

Dylatacja i profile dylatacyjne

Każdy budynek – niezależnie czy jest to budynek mieszkalny, biurowiec czy też może budynek użyteczności publicznej musi posiadać w swojej konstrukcji dylatację. Jest to specjalnie wykonana luka, która w zależności od kondygnacji, charakteru budynku i wielu innych czynników może być węższa lub szersza. Dylatacja wykonywana jest najczęściej w podłodze, ale może również znajdować się w ścianach i suficie. Zadaniem dylatacji – jak już wspomnieliśmy, jest umożliwienie swobodnego ruchu płaszczyzn. Najbardziej znaną wszystkim dylatacją, jest ta pozostawiona przy wykonywaniu podłogi z paneli. Jak wiadomo, paneli podłogowych nie kładziemy miejsce koło miejsca. Pod wpływem wilgoci czy temperatury mogłyby one zmienić swój rozmiar i przez to wybrzuszyć się i powykrzywiać. Skutkiem tego byłaby zniszczona podłoga – dlatego też stosuje się profile dylatacyjne do paneli.

Luki dylatacyjne nie muszą szpecić wnętrz. Istnieje sposób, żeby skutecznie je ukryć, przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcji – profile dylatacyjne. Warto sprawdzić, jakie listwy dylatacyjne (https://pawotex.com/listwy-dylatacyjne/)  są dostępne w ofercie producenta Pawotex z Łodzi, sprawdzić cennik i wybrać model najlepiej pasujący do wnętrza. Najczęściej listwy dylatacyjne wykonywane są z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Profil dylatacyjny aluminiowy będzie doskonale współgrał z aluminiowymi listwami przypodłogowymi i stworzy dla podłogi spójną oprawę. Aluminium jest niezwykle wytrzymałe na obciążenia i korozję, można więc wykorzystać takie listwy dylatacyjne we wnętrzach o dużym natężeniu ruchu. Profile dylatacyjne do posadzek przemysłowych zostały zaprojektowane tak, by wytrzymały bardzo duże obciążenia. Bardzo często listwa dylatacyjna składa się z dwóch profili aluminiowych, stalowych, które połączone są ze sobą PCV. W wersji profili do posadzek przemysłowych listwy dylatacyjne aluminiowe połączone są z innowacyjnym materiałem EPDM.

O listwach dylatacyjnych warto pamiętać – mają one niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji budynku. Przy tym nie musimy rezygnować z estetyki wnętrza – aluminium i stal to materiały, które nadają ponadczasowego stylu każdemu wnętrzu.

Pawotex – producent profili aluminiowych i profili stalowych – https://pawotex.com/

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*