Meble - wygląd czy funkcjonalność? | PolakBuduje.pl

Redakcja, 26 maja 2015

Meble – wygląd czy funkcjonalność?

Nie sposób mieszkać i funkcjonować nie korzystając z mebli. Nawet najbardziej minimalistyczne wnętrza mają je w swoim wyposażeniu. Stanowią one codzienny, nieodłączny element naszego życia, choć tak często nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego też wybór mebli jest kwestią niezwykle istotną przy urządzaniu mieszkania.

W trakcie wyboru mebli stajemy przed trudnym dylematem: meble mają ładnie wyglądać czy być funkcjonalne? Oczywiście, najlepiej jedno i drugie. Ale te dwie rzeczy niekoniecznie zawsze idą w parze.

Stylowe meble

Mebel może wyglądać świetnie, imponować stylem, kolorem, materiałem, być unikalnym i wzbudzać zainteresowani, ale niekoniecznie będzie się sprawdzał w praktycznym użytkowaniu. Materiał może szybko się niszczyć, być niekomfortowym w użytkowaniu, mebel może okazać się źle zaprojektowanym, niedostosowanym do korzystania z niego, ogólnie rzecz ujmując, mebel będzie tylko ładnie wyglądał i nic poza tym, nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji.

Meblowe dziwadła

Przechadzając się ulicami i mijając sklep z meblami z zaskoczeniem można zauważyć w oknach obiekty, w których trudno dopatrzeć się tradycyjnych cech mebli użytkowych. Takie dziwadła mają też najczęściej adekwatne do swojej odrębności ceny.

Są to krótkie serie czasami pojedyncze egzemplarze, które kończą jako zdobycze kolekcjonerów poszukujących czegoś innego niż klasycznej użytkowości.

Wiele dużych firm zauważyło trend na meble niekonwencjonalne, podpatrują style i starają się wprowadzić je do stałej sprzedaży.

Komercjalizacja mebli nowoczesnych

Projektanci zatrudnieni przez większe firmy „ściągają” z oryginałów to co nadaje im charakterystyczny niepowtarzalny wygląd i tworzą ich nieco mniej efektowne kopie. Taka polityka powoduje że mniej zamożni ludzie będący jednak miłośnikami współczesnych trendów mają możliwość nabycia czegoś co jest uważane za ciekawe a przede wszystkim nowoczesne. Mały ukłon komercji w stronę sztuki albo na odwrót.

Nowoczesne meble jak i sztuka wymykają się definicjom. Są one bardzo ładne, zaskakują nas i niektóre potrafią od samego początku wpaść nam w oko. Niekiedy są one tak piękne, że gdy tylko natrafimy na nie w sklepie, chcielibyśmy je od razu mieć.

Cena mebli designerskich

Nowoczesne, modne i stylowe meble jak każdy wie są wprost genialne i przepiękne. Stoi na przeszkodzie tylko jedna jedyna rzecz – ich cena.

Czasami wybierając się na zakupy, zdarzy nam się zajść do sklepów z meblami i pooglądać je z ciekawości. Jednak cena, jaką ujrzymy, może nas po prostu przerazić.

W sumie płacimy za dobre, jakościowe i modne meble, jednak ich ceny są zdecydowanie wygórowane.

Funkcjonalne meble

Z drugiej strony, funkcjonalność mebli jest bardzo ważna. Niestety, żadnego design idzie w parze z użytecznością. A jeden niepasujący element może bardzo łatwo zepsuć całą kompozycję i zakłócić harmonię wnętrza. Wybór jest więc bardzo trudny. Szczególnie w przypadku mebli, których wygoda odgrywa największą rolę, jak np. w przypadku łóżek.

Łóżka nie muszą być ładne

Tutaj z reguły decydujemy się na pójście w stronę komfortu użytkowania, to zdecydowanie ułatwi nam życie, ale przy okazji, większość kupujących, szczególnie kobiet, zwróci uwagę na elementy estetyczne. Zejdą one zapewne na dalszy plan, ale wciąż będą miały niebagatelne znaczenie. Z pewnością większość osób przy tym trudnym wyborze pomiędzy wyglądem a komfortem będzie szukało kompromisu, z naciskiem na wybraną funkcję, w zależności od roli danego mebla, jaką pełni on w mieszkaniu.

Wybór nigdy nie jest prosty ani oczywisty, ale w zależności od potrzeb, właściwie przemyślany i trafny, może przynieść przewidywane korzyści.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*