Mieszkanie na wynajem - na co zwracać uwagę przy zakupie? | PolakBuduje.pl

Mieszkanie na wynajem – na co zwracać uwagę przy zakupie?

fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany, 3 października 2019

Niskie stopy procentowe, a co za tym idzie niskie oprocentowanie lokat sprawia, że Polacy poszukują bardziej zyskownych form lokowania posiadanego kapitału. Sporo z nich wybiera nieruchomości, jako bezpieczną i mało ryzykowną formę inwestowania. Po podjęciu decyzji o inwestycji pojawia się jednak pytanie, jakie mieszkanie wybrać. Zobaczmy więc, na co zwracać uwagę wybierając mieszkanie na wynajem.

Lokalizacja

Jedną z kluczowych kwestii, podobnie jak przy wyborze mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe, jest jego lokalizacja. Przy wyborze mieszkań na wynajem należy jednak odłożyć na półkę swoje potrzeby i przekonania, ale spojrzeć na lokalizację oczami najemcy. Jak dowiedzieliśmy się odwiedzając biuro nieruchomości Warszawa, nie da się jednoznacznie wskazać cech mieszkania, które jednoznacznie pozwolą określić je jako mieszkanie idealne na wynajem. Dobrze wynajmują się mieszkania w pobliżu węzłów komunikacyjnych, bo dzięki nim można dość łatwo dostać się niemal w każde miejsce w mieście. Pozostałe cechy mieszkań zależą od tego, kto będzie najemcą. Rodziny z dziećmi cenią sobie ciszę i bliskość terenów zielonych, a studenci bliskość uczelni i dobrą komunikację z centrum miasta.

mapa

fot. pixabay.com

Konkurencja

Poszukiwanie mieszkania na wynajem warto również poprzedzić analizą konkurencji. Chodzi o to, żeby sprawdzić jak dużo jest w danej lokalizacji mieszkań na wynajem. Nadpodaż mieszkań na danym terenie, nawet jeśli z pozoru wydaje się on interesujący, może spowodować niższe przychody z najmu niż w rejonach, gdy mieszkań na wynajem jest dużo mniej.

Wielkość mieszkania i jego układ

Dla najemców istotne znaczenie ma również wielkość mieszkania. Nie chodzi tu jego dokładny metraż, ale o układ funkcjonalny pokoi. Dla najemcy nie ma znaczenia czy mieszkanie ma 45 czy 48 m2, jeśli ma dwa niezależne pokoje, na których mu zależy. Poszukując mieszkania należy więc większą uwagę zwracać na układ wnętrza i możliwość ewentualnego dopasowania go do potrzeb najemcy, a nie na metraż. Kupno mieszkania większego, ale o gorszym układzie, wygeneruje dla inwestora większe koszty, zarówno zakupu jak i wykończenia, a nie przełoży się w istotny sposób na wysokość czynszu najmu.

apartament

fot. pixabay.com

Standard wykończenia

W niektórych miastach rynek mieszkań na wynajem jest bardzo rozwinięty. Im więcej jest takich mieszkań, tym wyższe są wymagania najemców co do standardu wykończenia. Najemcy mając bowiem możliwość wyboru jednego z dwóch mieszkań o podobnej lokalizacji i wielkości, dostępnego w podobnej cenie, prawdopodobnie wybiorą mieszkanie ładniejsze. Nie warto zatem bardzo oszczędzać na wykończeniu, co nie znaczy, że trzeba przepłacać. Najlepiej poszukać zasady złotego środka, czyli wykończyć mieszkanie w sposób uniwersalny, dzięki czemu spodoba on się szerokiej grupie osób, ale jednocześnie nie przepłacać na materiałach użytych do wykończenia. Wiele osób nie powie czy płytka łazienkowa kosztowała 30 czy 200 zł/m2, a właściciel zaoszczędzi sporo pieniędzy podejmując mądre decyzje zakupowe.

Biuro Nieruchomości w Warszawie – https://tur-nieruchomosci.pl

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*