Montaż klapy rewizyjnej

Klapa rewizyjna zamontowana w ścianie lub suficie z płyt gipsowo-kartonowych to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Dzięki klapie można w estetyczny sposób ukryć rury, kable, kratki wentylacyjne, czy liczniki.

Łatwe otwieranie i zamykanie klapy daje swobodny dostęp do kryjących się za nią elementów. Aby klapa rewizyjna dobrze spełniania swoje zadanie i była bezpieczna konieczne jest odpowiednie jej zamontowanie. W tym artykule powiemy od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, aby uniknąć błędów.

Pomiar

Na początku trzeba oczywiście sprawdzić jak dużej klapy potrzebujemy. Klapy rewizyjne (http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/klapy-rewizyjne-do-plyt-g-k) dostępne są w kilku standardowych rozmiarach, ale istnieje także możliwość zamówienia produktu na wymiar. Warto zamówić nieco większy, aby dostęp do instalacji, czy liczników był łatwiejszy. Gdy mamy już klapę, to rysujemy w miejscu jej montażu kontur otworu montażowego. Powinien on być większy o ok. 5 mm na wysokość i szerokość.

Montaż klapy

W miejscu, gdzie zamierzamy zamontować klapę rewizyjną należy wykonać dodatkową podkonstrukcję obwodową wykonaną z profili stalowych typu C. Zgodnie z wyznaczonymi konturami trzeba wyciąć fragment płyty, a następnie wyrównać jej krawędzie. W powstałą przestrzeń wkładamy klapę i dociskamy ramę do płyty. Następnie ramę klapy przykręcamy wkrętami do konstrukcji ścianki lub sufitu. Kolejnym krokiem jest zaszpachlowanie połączeń ramy z płytą. Po szpachlowaniu, powierzchnię należy wyrównać i oczyścić zwracając szczególną uwagę na brzegi ram aluminiowych.

Wykończenie i użytkowanie

Klapę rewizyjną wykonaną z płyty karton gips można pomalować tak jak pozostałą część ściany, czy sufitu. Po malowaniu bardzo ważne jest usunięcie resztek farby z obu ram. Przed zamknięciem klapy należy założyć zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem. Należy o tym pamiętać po każdorazowym otwieraniu klapy rewizyjnej.

Wydawca: Redakcja
Data: 5 maja 2017

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*