Montaż klimatyzacji w domu – czy to się opłaca?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 16 lutego 2018

Już dawno klimatyzacja w domu przestała być luksusowym dodatkiem – dziś, zamontować ją można za stosunkowo niewielkie pieniądze. I choć wielu osobom wciąż wydaje się ona zbytkiem, to jedno jest pewne. Chyba nie ma żadnego, tak skutecznego sposobu na skuteczne przewietrzenie wnętrza mieszkania w trakcie cieplejszych dni. Otwarcie okna jest mało skuteczne, a przy tym może być niezdrowe, powodując przeciągi.

Klimatyzacja w domu – jaką wybrać?

Czym kierować się przy okazji wyboru klimatyzatora do domu? Jakie czynniki powinny decydować o wyborze konkretnego modelu?

Rodzaje klimatyzatorów montowanych w domu

Oferta rynkowa urządzeń klimatyzacyjnych jest naprawdę bogata. Bez większego problemu w gąszczu produktowym znajdą coś dla siebie osoby poszukujące rozwiązań za kilkaset złotych, jak również takich, które kosztują nawet kilka razy więcej.

Z czego wynika owa przepaść cenowa? Cóż, tak naprawdę zazwyczaj cena w pełni odpowiada jakości konkretnej oferty. Urządzenia w niskich cenach zapewniają jedynie namiastkę porządnego chłodzenia i właściwie powinny być określane jako klimatory. Zazwyczaj są to proste konstrukcje wyposażone w wentylator oraz specjalny zbiornik na wodę, która wraz z pracą urządzenia chłodzącego ma za zadanie obniżać temperaturę w Twoim domu.

Jakie typy klimatyzatorów znaleźć możemy w ofercie producentów tego typu sprzętu? Co do zasady, domowe klimatyzacje dzielą się na:

  • Jednoczęściowe (tak zwane monoblokowe)
  • Dwuczęściowe (typu split)

Na czym polega różnica pomiędzy obydwoma typami klimatyzacji? Czytaj poniżej!

Jak działają klimatyzatory jednoczęściowe? To urządzenia, które składają się z jednej części. Wylot ciepłego powietrza realizowany jest za pomocą specjalnego kabla, który można podłączyć do kratek wentylacyjnych, bądź wystawić przez znajdujące się w pomieszczeniu okno.

Gdzie sprawdzą się klimatyzatory jednoczęściowe? Ich ogromną zaletą jest uniwersalność. Niewielkie rozmiary sprawiają, że bez problemu w każdej chwili możemy je przenieść w dowolne miejsce – nie wymagają montażu.

W przypadku urządzeń dwuczęściowych, cały układ podzielony jest na elementy wewnętrzne oraz zewnętrzne. W środku urządzenia znajduje się parownik oraz wentylator, a na zewnątrz takie elementy jak choćby skraplacz czy napędzająca wszystko sprężarka. W jaki sposób zatem to wszystko działa? Obie części są między sobą połączone za pomocą przewodów freonowych, przez które transportowana jest zarówno ciecz, jak również gaz.

Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów typu split jest doskonały komfort ich użytkowania. Warto pamiętać, że elementy, które produkują najwięcej hałasu (a więc wspomniany już skraplacz oraz jednostka napędzająca sprężarkę), zamontowane są poza pomieszczeniem, dzięki czemu nie ma ryzyka nadmiernej ilości hałasu w środku. Poza tym, klimatyzatory typu split dostępne są w tak szerokim wyborze typów i rozmiarów, że bez większego problemu znajdziemy rozwiązania idealnie sprawdzające się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach.

Podstawową funkcją klimatyzatora jest obniżenie temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Konstrukcja tego typu urządzeń pozwala na szybkie ochłodzenie krążącego tam powietrza, a w niektórych przypadkach również jego ogrzanie. Na rynku dostępnych jest całkiem sporo urządzeń typu split, które wyposażone są w dodatkową pompę ciepła, która umożliwia ogrzewanie pomieszczenia.

Jakie są koszty klimatyzacji w domu?

Ile właściwie kosztuje montaż klimatyzacji w domu? Pierwszym kosztem jaki musimy ponieść jest oczywiście zakup samego urządzenia klimatyzacyjnego. W zależności od modelu może to być wydatek nawet poniżej 500 złotych.

Niestety, taka cena dotyczy wyłącznie najtańszych rozwiązań znanych jako klimatyzery. Zasadniczo te urządzenia mają pewne spore niedociągnięcia – po pierwsze, tworzą ogromną wilgotność w pomieszczeniu, a po drugie, ich moc działania nie jest wystarczająca by zapewnić danej przestrzeni odpowiedni poziom chłodzenia. Skąd ten problem wilgotności? Pamiętajmy, że działanie klimatyzerów opiera się o ciągle uzupełniany poziom wody lub kostek lodu. W rezultacie, w pomieszczeniu znacznie wzrasta poziom wilgoci, więc efektywność samego chłodzenia w dosyć znaczny sposób spada. Poza tym, wysoki poziom wilgoci to także znacznie gorszy komfort termiczny.

A jeżeli chodzi o moc chłodzenia – pamiętajmy, że są to niewielkie urządzenia, więc wydajność będzie wystarczająca najwyżej dla równie małych pomieszczeń (np dla konkretnego pokoju).

Znacznie bardziej efektywnym sposobem na ochłodzenie pomieszczenia będzie zakup urządzeń zapewniających przynajmniej 3,5 kW mocy. Takie klimatyzatory typu split kosztują około 1500-2000 złotych i zapewnią kilku pomieszczeniom w domu doskonały komfort termiczny.

Skoro już wydajemy takie pieniądze na klimatyzację, to może zamiast kupować jakieś przypadkowe urządzenie warto skorzystać z oferty firmy, jaka projektuje układy klimatyzacji od podstaw? W ramach takiej usługi, od podstaw zostanie zaprojektowany cały układ chłodzenia w domu, dzięki czemu zapewni on maksymalną wydajność, będąc dostosowanym do potrzeb danego pomieszczenia.

Poza tym, inwestując w klimatyzację warto rozważyć również montaż systemu rekuperacji, który pozwoli na stałą wymianę powietrza na świeże. Projektowanie takich systemów ma w swojej ofercie warszawska firma Contech (https://contech.com.pl) i trzeba przyznać, że brzmi to zachęcająco. Automatycznie eliminuje bowiem podstawowe ryzyko jakie związane jest z obecnością urządzeń chłodzących w domu, a więc ciągłego krążenia tego samego powietrza w jednej przestrzeni.

Wady i zalety klimatyzacji w domu

Klimatyzacja w domu – jakie ma plusy, a jakie minusy? Przede wszystkim, klimatyzator jest jednym z niewielu urządzeń, które są w stanie zapewnić tak skuteczne obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Nawet długotrwałe wietrzenie nie pozwoli na poprawę warunków w upalny dzień w tak skuteczny sposób. Oprócz tego, klimatyzacja umożliwia utrzymanie wilgotności na akceptowalnym dla człowieka poziomie, co również wpływa na komfort przebywania w danym miejscu.

Co do wad – warto przyznać, że układy klimatyzacji ulegają ciągłej ewolucji więc i tak są znacznie bardziej rozbudowane niż na przykład 10 lat temu. Niestety, u niektórych osób obecność i praca klimatyzatora może wywoływać dolegliwości reumatyczne czy bóle głowy. Poza tym, klimatyzacja wymaga regularnego oczyszczania – przynajmniej raz na pół roku – by zapewnić rzeczywiście czyste i wolne od grzybów i innych drobnoustrojów powietrze.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*