Motopompa – jakie ma zastosowania i jak wybrać odpowiedni model?

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 6 marca 2018

Motopompy używa się zazwyczaj do wypompowywania nadmiaru wody, ale nie tylko. Ma też zupełnie inne zastosowanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu?

Motopompy służą głównie do wypompowywania nadmiaru wody, głównie z piwnic, placów budowy czy zalanych obiektów. Taka konieczność pojawia się w sytuacji intensywnych opadów deszczu i tym samym podniesienia poziomu wód gruntowych, powodzi czy pęknięcia rurociągu. Ale sprzęt ten może być wykorzystywany także zupełnie odwrotnie, tj. do nawadniania terenu, czyli podlewania ogrodów czy upraw.

Motopompa do usuwania nadmiaru wody

Urządzenia tego typu służą przede wszystkim do wypompowywania nadmiaru wody z piwnic, podziemnych garaży czy terenu budowy. Szybkie i sprawne usunięcie wody jest istotne z punktu widzenia mieszkańców oraz z uwagi na bezpieczeństwo budynków.

Do takich zastosowań świetnie nadają się dwa modele motopomp marki Honda: WB20XT oraz WB30XT. Obie te maszyny są wyposażone w profesjonalne silniki Honda GX, dzięki czemu są naprawdę bardzo wydajne. Można nimi osuszać także stawy czy baseny. Ich kosze ssawne mają specjalne zabezpieczenia przed szkodliwymi substancjami. Z wymienionymi motopompami można zapoznać się na sklepie.

Pierwszy z modeli, WB20XT, jest słabszy – wyposażony w silnik GX120 o mocy 2,6 kW. Ma możliwość pompowania do 36 000 litrów wody na godzinę. Maksymalna wysokość pompowania wody to 32 m, a wysokość ssania 8 m. Urządzenie to może pracować ok. 2 godzin bez przerwy (czyli na jednym zbiorniku paliwa). Jest to model wykorzystywany najczęściej do pompowania wody bezpośrednio z odwiertu w ziemi (odwiert pod szpilkę wodną).

Drugi model, WB30XT, jest mocniejszy i tym samym wydajniejszy. Jest wyposażony w silnik GX160 o mocy 3,6 kW, dzięki czemu pompuje 66 000 litrów wody na godzinę. Maksymalna wysokość ssania to 8 m, a maksymalna wysokość podnoszenia to 28 m. Maszyna może pracować ok. 2 godzin na jednym zbiorniku paliwa o pojemności 3,1 l.

Motopompa do podlewania

Urządzenia tego typu mogą być wykorzystywane także do podlewania i nawadniania, a zatem w różnego rodzaju ogrodach, a także na dużych obszarach takich jak sady czy uprawy. Mają zatem zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale także w rolnictwie.

Wcześniej opisane modele motopomp marki Honda, tj. WB20XT oraz WB30XT służą do intensywnego nawadniania ogrodów. Ponieważ obydwa te modele mają dużą wydajność, to można je stosować na dużych obszarach (dużych ogrodach, sadach, uprawach). Aby z nich korzystać, potrzebny jest dostęp do zbiornika wodnego.

Z kolei do mniej intensywnego i regularnego podlewania ogrodów przydadzą się mniejsze modele motopomp, także marki Honda, tj. WX10 oraz WX15. Świetnie sprawdzą się w podlewaniu mniejszych ogrodów, działek i trawników. Są łatwe w obsłudze i dużo lżejsze niż wyżej wymienione modele.

Model WX15 może być używany razem z systemami nawadniającymi wymagającymi wysokiego ciśnienia, czyli np. siecią zraszaczy. Służy do podlewania większych ogrodów i trawników. Jest wyposażony w silnik GXH50 o mocy 1,5 kW i może pompować do 14 400 litrów wody na godzinę. Maksymalna wysokość pompowania wynosi aż 40 m z uwagi na możliwość wytwarzania wysokiego ciśnienia (4 atm).

Najmniejszą z motopomp Hondy jest ważący tylko nieco ponad 6 kg model WX10. Posiada innowacyjny silnik mini czterosuwowy, dzięki któremu poziom emitowanych spalin jest znacząco niższy niż w przypadku silników dwusuwowych. Urządzenie to jest ciche i ekonomiczne. Zastosowanie takiego silnika powoduje, że maszyna nie wymaga przygotowywania mieszanki olejowo-benzynowej. Automatyczny dekompresor daje możliwość natychmiastowego uruchomienia silnika. Maksymalna wysokość pompowania wody to aż 36 m. Ten model może pompować do 7800 litrów wody na godzinę. Do tej motopompy można podłączyć kilka zraszaczy. Urządzenie może pracować ok. godzinę na jednym zbiorniku paliwa.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze motopompy?

Wybierając konkretny model motopompy, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Trzeba sprawdzić: moc i jakość silnika, jakość wszystkich podzespołów, które mają wpływ na pracę urządzenia, wydajność pompy, maksymalną wysokość podnoszenia i ssania, jakość kosza ssawnego. Należy zastanowić się w jakich warunkach będzie najczęściej pracować urządzenie (warto uwzględnić wielkość odwadnianej powierzchni oraz stopień zanieczyszczenia wody). Ważne są także zużycie paliwa oraz koszty eksploatacyjne.

Trzeba sprawdzić także jakiej gwarancji udziela producent, ponieważ dłuższy okres gwarancji świadczy zazwyczaj o lepszej jakości motopompy.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*