Redakcja, 21 marca 2016

Na co zwracać uwagę przy zakupie okien?

Wybór odpowiednich okien nie jest sprawą prostą. Najbardziej popularne są produkty plastikowe i drewniane, jednak poszczególne modele różnią się między sobą parametrami i funkcjonalnością. Podpowiemy, w jaki sposób dokonać wyboru i na co zwracać uwagę przy zakupie.

Szczelność okien

Bardzo istotnym parametrem przy wyborze okien jest ich szczelność, która zależy przede wszystkim od użytych uszczelek oraz okuć. Odpowiednie uszczelki skutecznie chronią wnętrza przed wiatrem oraz deszczem. Zadaniem okuć jest dociąganie skrzydła okiennego do ramy, która jest osadzona w murze. Szczelność okien jest powszechnie określana za pomocą tak zwanego współczynnika infiltracji.

Rodzaj drewna

W przypadku okien drewnianych sztywność zależy przede wszystkim od gatunku drewna, z którego zostały wyprodukowane. Im surowiec jest cięższy, tym większa jest jego gęstość, a co za tym idzie również twardość i wytrzymałość. Powszechnie za najlepszy surowiec do produkcji okien drewnianych uważa się modrzew, który charakteryzuje się dużą odpornością i wytrzymałością, jednak minusem jest jego wysoka cena. Na rynku najczęściej pojawiają się okna sosnowe, ponieważ surowiec do ich produkcji jest bardzo łatwo dostępny i ma dużą wytrzymałość. W przypadku okien plastikowych sztywność nie zależy od surowca wykorzystanego w produkcji, a jedynie od budowy profilu i rodzaju wzmocnień.

Izolacja akustyczna

Okno powinno dobrze tłumić hałasy. Stopień izolacji dźwiękowej w bardzo niewielkim stopniu zależy o surowca, z którego wykonano dany produkt. Najważniejsze przy wyborze okien do domu w hałaśliwej okolicy są odpowiednio dobrane szyby i uszczelki. Istotna jest grubość i rodzaj szyb, szerokość pustki międzyszybowej, rodzaj gazu wypełniającego oraz szczeliny infiltracyjne. Podstawowy poziom izolacji akustycznej zestawów szybowych wynosi 32dB.

Parametry techniczne

Przed wyborem okien do domu powinniśmy dokładnie zastanowić się, jakimi parametrami powinien cechować się produkt. W razie wątpliwości dobrym pomysłem jest skorzystanie z porady doświadczonego sprzedawcy z zaufanego sklepu budowlanego.

Redakcja

Publikujemy materiały prasowe oraz treści sponsorowane. Artykuły zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*