Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu termoizolacji

fot. stock.adobe.com

Artykuł sponsorowany, 17 lipca 2019

Niepoprawnie wykonana termoizolacja budynku mści się długofalowo, powoli wysysając ciepło z domu i pieniądze z portfeli użytkowników. Źle zaizolowane fundamenty będą wychładzać całe podłogi parteru, nasilając uczucie zimnego podmuchu owiewającego stopy, a zaniedbania w wykonaniu izolacji dachu spowodują, że ciepło będzie uciekać z domu w zastraszającym tempie, koszty ogrzewania wzrosną zaś niewspółmiernie do metrażu mieszkania. Dlatego właśnie już na etapie projektu domu należy dobrze zaplanować, a następnie wykonać termoizolację, by móc w przyszłości nie tylko oszczędzać na ogrzewaniu, ale i komfortowo spędzać czas nawet w największe mrozy.

Niewłaściwy projekt termoizolacji

Mimo że jest to już stosunkowo rzadki błąd, wciąż jednak występuje. Polega w głównej mierze na niedbałym wybraniu materiału przeznaczonego na ocieplenia budynku, zignorowanie istoty współczynnika przewodzenia ciepła oraz nieodpowiednie dobranie grubości warstwy izolacyjnej. Zaniedbanie tych kwestii może prowadzić nie tylko do użycia zbyt słabego ocieplenia w stosunku do regionu, w jakim została podjęta inwestycja, ale i wykonania izolacji niezgodnie z przepisami i obowiązującymi normami. W projekcie powinny być ponadto zawarte dane dotyczące rozmieszczenia i rodzaju łączników ocieplenia, których brak z kolei skutkuje tym, że wykonawca może pójść po tzw. najmniejszej linii oporu, wykorzystując fakt, że przecież inwestor nie zna się na tym i nie jest w stanie, nie mając określonych parametrów w projekcie, zweryfikować wykonywanych prac. Kolejną wadą projektów bywa zalecenie użycia materiałów, których już nie ma na rynku albo podanie zakresu według nieistniejących norm, co prowadzić może do patologii wykonania, czyli użycia materiałów jak najtańszych, bez zwracania uwagi na jakość i trwałość izolacji.

Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Warunki na placu budowy dalekie są od sterylności, natomiast w żaden sposób nie zwalnia to wykonawcy od obowiązku zadbania o odpowiednie oczyszczenie powierzchni, na którą będzie nanosić termoizolację. Powierzchnie muszą być nie tylko czyste i odpylone, ale również wyrównane, oczyszczone z mchów, pleśni i wykwitów oraz zapewniać stabilne utrzymanie przyklejonych płyt styropianu. Warto najpierw wykonać próbę i nakleić niewielki kawałek styropianu na izolowaną powierzchnię. Przy próbie odklejenia styropian powinien się złamać, a podłoże powinno pozostać nienaruszone. W przeciwnym wypadku nie ma możliwości, by kontynuować prace, ponieważ istnieje poważne ryzyko, że cała termoizolacja będzie odpadać od powierzchni izolowanej.

Nieprawidłowa aplikacja i złe dobranie kleju do materiału izolacji

Każdy materiał wymaga odpowiedniego rodzaju kleju, który nie może być stosowany wymiennie. Inny rodzaj wiązania będzie potrzebny do styropianu grafitowego, a inny do zwykłych płyt i chociaż kleje poliuretanowe będą się nadawać do obu rodzajów, to zwykłe nie mogą być użyte do płyt grafitowych czy płyt PIR. Dużym błędem, który będzie skutkował odkształcaniem się płyt, jest zła aplikacja kleju. Nakładanie go tylko punktowo, bez klejenia obwodu spowoduje, że płyty, na które działają różne siły i naprężenia, będą się giąć, powodując pękanie i odpadanie tynków.

Termoizolacja przy nieodpowiedniej pogodzie

Poprawna termoizolacja jest zwykle wykonywana w przedziale temperatur 5-25°C. Gdyby nakładać płyty styropianowe w innych zakresach, najprawdopodobniej z czasem zaczęłyby one odpadać. Szczególnie istotne jest to w przypadku prac prowadzonych na ścianach zewnętrznych od nasłonecznionej strony. Zdecydowanie lepiej jest zaplanować ich nakładanie, aby wykonywać termoizolację w takim okresie dnia, kiedy miejsce pracy nie jest nasłonecznione lub zainstalować dodatkowe ocienienie tej części budynku. Dla prowadzenia prac za pomocą wełny mineralnej należy pamiętać, by chronić ją przed deszczem. Zawilgocony materiał przestanie spełniać swoje zadanie, tracąc znacznie właściwości izolacyjne.

Brak izolacji płyt bądź ław fundamentowych

Jest to bardzo poważny błąd, którego skutkiem jest znaczne wyziębienie podłóg i posadzek. Powstałe w ten sposób mostki termiczne będą rzutować na całą gospodarkę energetyczną budynku i są niezwykle kosztowne – tak ze względu na zwiększony apatyt na ogrzewanie, jak i późniejsze naprawy zaistniałego problemu. Nie wystarczy doskonała hydroizolacja fundamentów, muszą one też zostać prawidłowo ocieplone i jest to jedna z dwóch lokalizacji, obok dachu, gdzie brak lub złe ocieplenie generuje poważne, negatywne skutki dla użytkowania budynku.

Złe mocowanie płyt styropianowych

Ten problem dotyczy dwóch rzeczy. Po pierwsze samego układania płyt bez zachowania układu mijankowego oraz nieprawidłowe ich kołkowanie. Płyty styropianowe, aby zachować jak najlepszą odporność elewacji na spękania, muszą być klejone naprzemiennie, z zachowaniem przesunięcia co najmniej o jedną trzecią ich szerokości. Wyjątkiem są płyty frezowane, jak świetne EPS 70-040 Fasada, które występują w dwóch wariantach – płyt gładkich oraz frezowanych.

Drugim błędem w kategorii mocowania jest kołkowanie tuż po wykonaniu klejenia płyt. Spoiwo powinno pozostać do związania w spokoju od 24 do 48 godzin, by w pełni związać izolację. Dopiero wtedy wykonuje się kołkowanie. Inaczej uszkadza się połączenia klejowe, a w konsekwencji zmniejsza wytrzymałość całej termoizolacji. Mimo że nie powinno się to zdarzać, bywa też, że wykonawcy, aby zaoszczędzić czasu, kołkują na zbyt małą ilość łączników, zapominając, że należy dobrać ich liczbę do grubości ocieplenia oraz podłoża, na którym jest montowane.

Zła kolejność prac

Dotyczy ona co prawda samego etapu nakładania tynków na izolację, ale jest równie ważna dla zachowania całości termoizolacji. Częstym błędem jest w pierwszej kolejności nakładanie siatki, a dopiero później smarowanie jej klejem. Postępowanie takie obarczone jest poważnym ryzykiem odpadania elewacji. Sama siatka powinna być montowana na zakład – inne rozwiązanie będzie obarczone takim samym skutkiem jak nakładanie kleju na siatkę.

Zła jakość materiałów izolacyjnych

Często, w ramach pozornej oszczędności, inwestor lub wykonawca decyduje się na zakup i montaż płyt styropianowych wątpliwej jakości pochodzących często z niewiadomego źródła. Pozorna oszczędność polega na tym, że taki materiał nie tylko się pokruszy i nie będzie trzymał parametrów, takich jak współczynnik przenikania ciepła, ale i zupełnie utraci stabilność wymiarową. Taki materiał spowoduje znaczne wydłużenie czasu prowadzenia termoizolacji, jej nietrwałość i problemy z uzyskaniem gwarancji na wadliwy produkt – dlatego trzeba się zaopatrywać w sprawdzonych i polecanych hurtowniach budowlanych, by uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek i stawania w obliczu poważnie zwiększonych kosztów prowadzenia danego typu budowy.

Przedstawione błędy i nieprawidłowości to tylko część z tych, które obserwuje się na placach budowy. Do wymienionych należałoby jeszcze dodać brak stosowania listwy startowej, szlifowania płyt w przypadku nierówności, nieprawidłowe ich docinanie, czy złe prowadzenie prac w narożach okien i drzwi oraz nadprożach. Lista jest długa i porażająca, mimo że instrukcje stosowania termoizolacji są powszechnie dostępne. Wszelkie nieprawidłowości będą jednak w przyszłości rzutować na użytkowanie budynku, zwiększać koszty jego ogrzewania oraz, w najgorszym przypadku, zmuszą użytkowników do wczesnej wymiany izolacji i położenia jej na nowo.

Produkty z pewnego źródła

Błędy na wczesnym etapie budowy będą mieć kolosalny wpływ przez lata, a w niektórych przypadkach ich usunięcie będzie bardzo kosztowne lub niemożliwe do wykonania. Pozostaje wtedy jedynie wykonanie ocieplenia od wewnątrz budynku, co wpływa jednak na znaczne zmniejszenie powierzchni użytkowej. Dlatego najlepiej jest odpowiednio przygotować się do prac izolacyjnych budynku, kupować materiały tylko u sprawdzonych sprzedawców i korzystać z usług doświadczonych firm budowlanych.

W sklepie internetowym Styropianonline.pl znaleźć można najpopularniejsze rodzaje styropianu, które znajdują zastosowanie podczas izolowania dachów, fundamentów i ścian. Produkty dostępne na stronie pochodzą od najlepszych producentów i charakteryzują się doskonałą jakością, a oferowane są w atrakcyjnych, konkurencyjnych cenach.

W doborze odpowiedniej ilości płyt styropianowych pomoże z pewnością kalkulator paczek – na podstawie informacji o powierzchni, którą należy ocieplić, powie nam, jaką ilość styropianu powinniśmy zamówić.

Link do sklepu -> https://styropianonline.pl/

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*