Najpopularniejsza technika ocieplania budynków

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 31 lipca 2018

Pomimo pojawiania się nowoczesnych technik termoizolacji, takich jak choćby specjalistyczne pianki i syntetyczne tworzywa sztuczne wciąż prym wiodą klasyczne rozwiązania – jak obecna we wszystkich współczesnych domach wełna szklana. Materiał ten wyróżnia się i jest chętnie stosowany nie tylko ze względu na dobre parametry termoizolacyjne, ale i relatywnie niską cenę.

Jakie są rodzaje ociepleń mineralnych?

Podstawowym rozgraniczeniem gatunków wełny izolacyjnej jest podział na watę szklaną oraz watę mineralną. Wełna szklana wykazuje bardzo korzystne parametry izolacyjności cieplnej na poziomie współczynnika lamba od 30 do 50 mW. Wełna doskonale przepuszcza wilgoć, tłumi dźwięki i nie jest obciążeniem dla elementów nośnych budynków.

Podstawowymi rozwiązaniami w zakresie ociepleń mineralnych są:

  • Płyty
  • Granulat
  • Maty

Wełna mineralna – skalna czy szklana?

To, że dana wełna jest mineralna lub szklana zależy od surowców wykorzystywanych do ich produkcji. Klasyczna mineralna wełna pochodzi z kamiennego kruszywa. Wełna szklana tworzona jest z wykorzystaniem stłuczki szklanej wzbogaconej o piasek kwarcowy. Co do szczególnych parametrów, to warto zwrócić uwagę na znacznie wyższy współczynnik izolacyjności wełny szklanej w porównaniu do ocieplenia mineralnego. Niemniej jednak o wiele lepszą wytrzymałością na naciski cechuje się wełna mineralna, a więc jest to surowiec idealny do tworzenia płyt lub ocieplania przestrzeni poddawanych dużym naciskom – np. podłóg. Podobną przewagę wełny mineralnej można odnotować w zakresie tłumienia akustycznego.

Decydujemy się na ocieplenie – co możemy wybrać?

Podstawowym wyborem mogą być wymienione wyżej płyty. Mają one zdefiniowane wymiary, a różnią się przede wszystkim grubością. Często stosuje się w ich składzie impregnaty, substancje wspomagające i pochłaniacze wilgoci. Powszechnie kojarzone z takimi materiałami jak wełna szklana rolki są niczym innym, jak zrolowanymi płytami z tworzywa kwarcowego. Do wyboru są inne warianty płyt, jak płyty laminowane, lamelowe etc.

Oprócz tego można kupić również maty z włókna szklanego lub specjalny, impregnowany granulat. Maty również sprzedawane są w belach, wymagają kondycjonowania przed montażem – często mogą być laminowane welonem z włókna szklanego o działaniu ograniczającym przenikanie wiatru. Granulat to drobne kawałeczki tworzywa, które zaimpregnowane są środkiem o działaniu adhezyjnym i antyhydratacyjnym. Granulat sprzedawany jest w workach i nadaje się idealnie do izolacji trudno dostępnych miejsc lub ocieplania metodą nadmuchową.

Rodzajów ociepleń jest cała masa. Przed montażem ocieplenia w domu korzystnie jest skonsultować się ze specjalistami ds. ociepleń budynków, jak firma ursa.pl oferująca wysokie klasy materiały służące ocieplaniu budynków, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*