Nawożenie trawnika i roślin w ogrodzie: 5 najczęściej popełnianych błędów w trakcie stosowania nawozu | PolakBuduje.pl

Nawożenie trawnika i roślin w ogrodzie: 5 najczęściej popełnianych błędów w trakcie stosowania nawozu

fot. materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany, 11 maja 2017

Szeroki wybór nawozów mineralnych dostępnych zarówno w sklepach, jak i w szkółkach pozwala każdemu – nawet początkującemu ogrodnikowi – wybrać odżywkę, która najlepiej poprawi stan roślinności. Jednak nieumiejętne nawożenie trawy i innych okazów na działce może przynieść więcej strat niż korzyści, a nawet doprowadzić do wymarcia roślin w ogrodzie. Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać w trakcie używania nawozów mineralnych, i poznaj prawidłowe metody stosowania odżywek.

Nawozy mineralne zawierają w swoim składzie wiele makro- i mikroskładników, których zadaniem jest odżywić roślinę i zapewnić jej prawidłowy wzrost. Nie każdy nawóz ma jednak takie same właściwości, z czego nie zawsze zdają sobie sprawę początkujący ogrodnicy. Efektem tego są liczne błędy, przez które okazy w ogrodzie przestają prawidłowo się rozwijać. Poznaj 5 popełnianych najczęściej.

Błąd 1: Stosowanie złych mieszanek nawozów

Bardzo wielu ogrodników jest zwolennikami stosowania naturalnych nawozów. Nie każdy jednak wie, że źle przygotowana mieszanka może bardzo zaszkodzić wszystkim roślinom w ogrodzie, a nawet spowodować, że przez długi czas w danym miejscu nie wyrośnie nic nowego. Stosowanie nawozów z kompostownika czy obornika wiąże się także z ryzykiem przenawożenia roślin. W domowych warunkach nie jesteś bowiem w stanie sprawdzić, ile i jakich składników mineralnych znajduje się w nawozie.

Nie wiesz, których organicznych odpadów nie należy wkładać do kompostownika? W takim razie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie równie skutecznych nawozów mineralnych. Szeroki wybór odżywek znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

Błąd 2: Zły termin nawożenia trawnika i roślin

Ogrodnicy, którzy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu nie mogą doczekać się bujnej, zielonej roślinności i stosują nawozy, szkodzą roślinom w ogrodzie. Nawóz płynny wymieszany z ziemią poza sezonem wegetacyjnym może bowiem rozsadzić glebę i korzenie, a jednocześnie nie dostarczy roślinności żadnych składników mineralnych, ponieważ szybko zamarznie. Podobnie nawozy granulowane rozsypane na zamarznięty grunt, które – choć nie uszkodzą okazów – nie przyniosą też żadnych korzyści.

Nawożenie trawnika i roślin w ogrodzie powinno odbywać się tylko w trakcie okresu wegetacyjnego (najczęściej od marca lub kwietnia do końca sierpnia lub początku września). Rośliny doniczkowe trzymane w domu możesz jednak odżywiać przez cały rok, zgodnie z zalecaniami znajdującymi się w instrukcji.

Błąd 3: Dobieranie złego typu nawozu do rośliny

Wspomniany wcześniej duży wybór różnych rodzajów nawozów może sprawić, że niedoświadczony ogrodnik nie będzie wiedział, którą odżywkę należy użyć. Wybranie któregokolwiek nawozu bez wcześniejszego sprawdzenia, do czego jest przeznaczony, sprawi, że roślina otrzyma za mało lub za dużo składników mineralnych. Może się również okazać, że makro- i mikroskładniki zawarte w odżywce nie przyniosą roślinie żadnych korzyści, a wręcz ją uszkodzą. Na przykład nawozu granulowanego do roślin kwasolubnych nie należy stosować do kwiatów takich jak dziewanna, dzwonki, goździki, zawilce czy drzew typu buk, klon, jawor, jabłoń czy jesion, ponieważ są to rośliny rosnące na glebach zasadowych o wysokim pH.

Typ nawozu określa zazwyczaj sama nazwa – najczęściej pojawiają się więc „nawozy do storczyków”, „nawozy do róż”, „nawozy do roślin kwitnących” itp. Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj odżywki powinieneś użyć, zastosuj nawóz uniwersalny marki Ziemovit.pl, posiadający optymalną dawkę składników dla każdej rośliny.

Błąd 4: Nieczytanie instrukcji na opakowaniach nawozów

Informacje dotyczące sposobu stosowania nawozu nie są wiedzą tajemną, ukrywaną przez profesjonalnych ogrodników – wskazówki zawsze znajdują się na etykietach produktów. Mimo to wiele osób rezygnuje nawet z przejrzenia zaleceń, przez co w trakcie nawożenia popełnia szereg błędów, szkodzących roślinom. Złym pomysłem jest również przysypywanie lub przelewanie odżywki do innego pojemnika i wyrzucanie starego opakowania ze wszystkimi instrukcjami.

Na etykietach nawozów mineralnych znajdują się instrukcje dotyczące dawkowania, sposobów nawożenia oraz terminu nawożenia. Zawierają również informacje o przeznaczeniu nawozu, a także składzie. Wyrzuciłeś opakowanie lub etykieta jest już nieczytelna? Wszystkie praktyczne wskazówki o nawozach znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

Błąd 5: Stosowanie zbyt dużej ilości nawozu mineralnego

Szybko, od razu i dużo – tak niektórzy ogrodnicy chcieliby widzieć efekty swojej pracy. W efekcie stosują powiększone dawki nawozu, co niestety szkodzi roślinom. Duża ilość makro- i mikroskładników, a zwłaszcza azotu, może powodować wytwarzanie dużej ilości masy zielonej, pogorszenie plonów, wydłużenie okresu wegetacyjnego czy spalenie okazów. Przenawożone rośliny są też bardziej narażone na działanie grzybów np. mącznika prawdziwego i innych chorób.

Najważniejsze informacje o dawkowaniu nawozu są zawarte na etykiecie opakowania lub na stronach producenta. W przypadku nawozów płynnych gotowa mieszanka składa się z 10–15 ml odżywki i 2 l wody. Natomiast dawka nawozów granulowanych zależy od wielkości i wieku rośliny.

 

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi: , ,

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*