Nowalijki, które warto uprawiać w tunelu foliowym

fot. unsplash.com

Artykuł sponsorowany, 3 stycznia 2019

Uprawa w tunelu foliowym warzyw i owoców może przyspieszyć plony o kilka tygodni. Tak jest również w przypadku nowalijek, które można uprawiać we własnym ogródku. Pierwsze wiosenne warzywa, jeśli uprawiane są w tunelu mogą być wolne od zbyt dużej ilości nawozów, a także pestycydów. Pierwsza pietruszka czy cebulka dymka w tunelach foliowych mają optymalne warunki do rozwoju, jeśli przestrzega się podstawowych zasad.

Gdzie ustawić tunel foliowy pod nowalijki i jaki wybrać?

Wczesne warzywa i owoce, czyli nowalijki potrzebują optymalnych warunków do rozwoju. Dlatego w zależności od naszych planów, co do ilości uprawianych roślin, możemy zdecydować się na niewielki tunel foliowy, którego zaletą jest panująca w nim wyższa temperatura niż w dużym tunelu foliowym, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku nowalijek, będących przedplonem dla innych roślin. W takim przypadku są one przystosowane co najwyżej do temperatury minus kilku stopni, a optymalną jest dla nich temperatura 5 stopni. Przy większych przymrozkach po prostu obumierają. W małym tunelu foliowym temperatura może być nawet 5 stopni wyższa, co ma niebagatelne znaczenie. W przypadku planowania większych upraw, w dużych tunelach ogrodowych, można zdecydować się na okrycie w pierwszych tygodniach agrowłókniną. Jednak trzeba kontrolować czy roślinom nie jest zbyt ciepło. Kluczowe znaczenie ma ustawienie tuneli foliowych od strony gdzie najdłużej w ciągu dnia operuje słońce, czyli południowej. W przypadku dużego ogrodu warto co roku zmieniać miejsce sadzenia nowalijek, a tym samym również samego tunelu. Jego przemieszczenie nie jest trudne, gdyż wykonany jest najczęściej z cienkich, ale wytrzymałych prętów ocynkowanej stali.

A co w przypadku małego ogrodu – jak zaplanować uprawę nowalijek?

Kiedy przestrzeń pod uprawę pierwszych w sezonie warzyw i owoców nie jest zbyt duża, to konieczne jest zaplanowanie uprawy według zasad trójpolówki, czyli zmianowania. Polega ona na tym, że w ciągu trzech sezonów w tym samym czasie nie sadzi się warzyw i owoców z tej samej grupy. Ma to kluczowe znaczenie ze względu na to, że większość chorób grzybowych i bakteryjnych rozwija się w glebie, a sadzenie na tym samym miejscu rokrocznie sałaty czy pomidora powoduje większe ryzyko chorób, a tym samym może zniweczyć plony. Sadząc w jednym roku jako przedplon cebulę dymkę, szpinak, czy rzodkiewkę, w kolejnym roku można zdecydować się na sałatę masłową czy też endywię. Natomiast plonem głównym w pierwszym roku może być pomidor, natomiast w drugim ogórki. W trzecim roku można powrócić do uprawy pomidora.

Warzywa zielone, które warto uprawiać w tunelu foliowym

W przypadku uprawy nowalijek mamy do czynienia z przedplonem i plonem głównym. Bardzo zdrowe i bogate w witaminę K są warzywa zielone, których nie może zabraknąć jako przedplonu w tunelach foliowych. Uprawę niektórych można zaplanować już w końcu lutego, jeśli pozwala na to pogoda i temperatura nie jest zbyt niska, tzn. poniżej -5 stopni. Do takich roślin należą sałata masłowa i endywia. Trzeba jednak pamiętać, że uprawia się je z rozsady, którą można zakupić w sklepie lub przygotować samodzielnie, co jest dosyć pracochłonne i wymaga odpowiednich warunków. Z kolei w marcu, kiedy temperatura nie spada poniżej 5 stopni można uprawiać w tunelach ogrodowych koperek, roszponkę, jarmuż czy też szpinak.

Po warzywach zielonych postaw na warzywa czerwone

Plonem głównym w tunelach ogrodowych mogą być pomidory, papryka, a także papryka oraz wszystkie inne rośliny ciepłolubne. Uprawiane są z rozsad, które przygotowuje się już w marcu, albo w domu albo w ogrzewanych tunelach ogrodowych. Temperatura dla nowalijek ciepłolubnych do wznoszenia nie może być niższa niż ok. 20 stopni. Pomidorów czy ogórków nie sadzi się wcześniej niż na koniec kwietnia, oczywiście jeśli pozwala na to aura. Niemniej jednak plon można uzyskać nawet 3 tygodnie wcześniej niż w przypadku nowalijek uprawianych w gruncie, bez osłony.

Niezależnie, co uprawia się w tunelu foliowym , to plony mogą być obfite ze względu na dobrą osłonę przed wiatrem, a także ulewnym deszczem. Oczywiście grunt nasiąka wodą jednak z tunelu można pozbyć się nadmiaru wilgoci poprzez jego wietrzenie. Również w przypadku zbyt wysokiej temperatury trzeba o nim pamiętać. Stosując tunele foliowe do ogrodu EuroOgrod.com.pl z moskitierami nie trzeba się obawiać, że do nowalijek dostaną się szkodniki, a przynajmniej prawdopodobieństwo się zmniejsza.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*