Obróbka skrawaniem metali – najważniejsze informacje

fot. pixabay.com

Artykuł sponsorowany, 29 czerwca 2020

Zastanawiasz się czym charakteryzuje się obróbka skrawaniem metali? Jest to najpopularniejsza metoda obróbki tego typu materiałów, dzięki której możemy stworzyć niezwykle szeroką gamę przedmiotów. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat. Jakie są sposoby obróbki skrawaniem? Na czym polegają? Czym się charakteryzują? Zarówno to, jak i wiele innych informacji znajdziesz w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Obróbka skrawaniem metali – sposoby

Obróbkę skrawaniem metali możemy podzielić na kilka sposobów. Wszystkie polegają jednak na tym samym – usuwaniu części materiału za pomocą narzędzi skrawających. Skrawanie to frezowanie, toczenie, wiercenie, struganie, a także szlifowanie.

Frezowanie

Frezowanie wykonuje się oczywiście za pomocą specjalnej frezarki do metalu. Materiał obrabiany jest za pomocą specjalnych ostrzy (frezów), które wprowadzane są w ruch obrotowy. Przedmiot wprawiany jest z kolei w ruch posuwowy. W przemyśle korzysta się przede wszystkim z frezarek CNC, które mogą zostać zaprogramowane do masowej produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i precyzji.

Toczenie

Bardzo popularnym sposobem na obróbkę skrawaniem metali jest toczenie. Wykonuje się je za pomocą tokarki do metalu. W odróżnieniu do frezowania, to obrabiany przedmiot wprowadzany jest w ruch obrotowy, a nóż tokarski w ruch liniowy. W zależności od kierunku ruchu noża wyróżnia się toczenie wzdłużne, zewnętrzne, wewnętrzne, poprzeczne, kopiowe i obwiedniowe.

Wiercenie

Kolejnym sposobem na obróbkę skrawaniem metali jest wiercenie. Do tego używa się mocniejszych urządzeń, które poradzą sobie z przebiciem twardego metalu. Dodatkowo należy stosować odpowiednie wiertła. Aby wykonać precyzyjne odwierty w metalu, stosuje się wiertarki stołowe, dzięki którym cała praca przebiega w pełni stabilnie. Tego typu urządzenia znajdziesz między innymi w internetowym sklepie z narzędziami JP-techhttps://jptech-maszyny.pl/wiertarki-stolowe-kolumnowe-do-metalu. W ofercie znajdują się solidne maszyny i urządzenia od znanych i cenionych producentów, a wszystko to w przystępnej cenie!

Szlifowanie

Do obróbki skrawaniem metali zalicza się również szlifowanie. W tym wypadku narzędziem skrawającym jest ściernica, osełka lub taśma ścierna. Oczywiście podczas szlifowania zdziera się wyłącznie cienką wierzchnią warstwę obrabianego materiału, aby uzyskać odpowiednią fakturę. Szlifowanie to obróbka wykańczająca.

fot. pixabay.com

Zasady BHP

Pamiętajmy, że nieodpowiednio przeprowadzona obróbka skrawaniem metali może spowodować groźne wypadki. Właśnie dlatego powinniśmy dokładnie zapoznać się z działaniem danej maszyny, przeczytać instrukcję obsługi, założyć odpowiednią odzież roboczą i zachować szczególną ostrożność. Przed rozpoczęciem pracy sprawdźmy, czy maszyna jest w pełni sprawna i czy mamy wystarczająco miejsca do swobodnej pracy. Wszystkie potrzebne narzędzia, których będziemy używać podczas obróbki, najlepiej przynieść na stanowisko pracy, aby nie powodować niepotrzebnych przestojów.

Obróbka metali – najważniejsze maszyny i narzędzia

Jeżeli chcemy przeprowadzić obróbkę metali, nie obędziemy się bez specjalnego sprzętu. Do najważniejszych zaliczamy:

  • tokarki,
  • frezarki,
  • wiertarki,
  • piły,
  • gilotyny,
  • giętarki,
  • urządzenia do gratowania.

Do tych maszyn stosuje się szereg narzędzi, dzięki którym możemy dokładnie przygotować sprzęt pod wykonywaną pracę. Wymienić tutaj należy specjalne wiertła, noże tokarskie, frezy, uchwyty wiertarskie itp. Wszystko to pozwoli nam na obróbkę metali na najwyższym możliwym poziomie.

Tokarki do metalu - kupuj online!

Technologia CNC

W dużych zakładach niezwykle popularnymi maszynami są te, które zostały wykonane w technologii CNC (computerized numerical control). Jest to technologia komputerowego sterowania urządzeń numerycznych. Jak już wspomnieliśmy za pomocą takich maszyn możemy masowo produkować metalowe części, które będą cechowały się wysoką jakością i precyzją wykonania. Zaprogramowane maszyny mogą przez kilka godzin wykonywać kolejne prace praktycznie bezobsługowo.

Mamy nadzieję, że przedstawione informację będą dla Ciebie pomocne! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu z narzędziami JP-tech, w którym znajdziesz setki maszyn, narzędzi i produktów wchodzących w skład wyposażenia warsztatu.

Artykuł sponsorowany

Treści oznaczone jako "artykuły sponsorowane" zawierają lokowanie produktów lub usług. Materiały graficzne (zdjęcia, infografiki itp.) dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione.

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*