Ociepl swój stary dom

Standardy ocieplenia, które obowiązywały w latach 80. były zupełnie odmienne niż teraz. Grubość płyt styropianowych była za mała, aby w skuteczny sposób zapobiec ucieczce ciepła. System ocieplenia, który leży na ścianie więcej niż 30 lat, jest w złym stanie technicznym. Wiedza dotycząca zasad stosowania ociepleń była znacznie mniejsza niż dziś.

Duża ilość osób, która mieszka w starych domach staje przed większym bądź mniejszym remontem. Jest to dobra okazja, aby przyjrzeć się istniejącemu i nowoczesnemu ociepleniu i sprawdzić czy opłaca się je pogrubić czy całkowicie wymienić. Jeżeli ocieplenie, które obecnie znajduje się na naszym domu, jest cienki, ale w dobrym stanie technicznym, warto zastanowić się nad dołożeniem kolejnej warstwy styropianu lub modnej wełny mineralnej. Ocieplenie takie jest opłacalne pod warunkiem, że nie wymaga wzmacniania starszych warstw.

Nakładanie nowego ocieplenia na istniejący bez wcześniejszego demontażu, nie jest prosta sprawą, jednak ma jedną ważną zaletę: Nie trzeba płacić za usuniecie oraz utylizację starego systemu dociepleniowego, a istniejące warstwy wierzchnie, w tym zaprawy z siatką, mogą zostać na ścianie, wymaga się jednak usunięcia tych odspojeni od podłoża. – wyjaśnia specjalista z Bolix.pl

Oceń stan podłoża

Przed podjęciem jakiekolwiek decyzji, należy sprawdzić, czy stara warstwa jest trwała i gotowa do przyjęcia kolejnej warstwy. Aby rzetelnie ocenić, najczęściej trzeba zajrzeć do środka poprzedniego rozwiązania. Możliwość dalszych prac oraz wyboru sposobu zamocowania, zależy od stanu poprzedniej warstwy. Istotne jest to, aby nowe ocieplenie zostało przesunięte wobec starego o pół płyty, czyli w sposób mijankowy. Jeśli do ocieplenia domu mamy w planie użycie płyt styropianowych, które łączą się na pióro i wpust, taki sposób nie jest wymagany.

Bezpieczeństwo pożarowe

Jeśli na elewacji chcemy mieć zapory ogniowe, które są wykonane z pasów całkowicie niepalnego systemu, należy wyciąć w określonych miejscach fragment starego, palnego systemu do samego muru i zamocować nowy, całkowicie niepalny.

Odpowiedni system cieplny

Do ocieplania starego domu, trzeba stosować te systemy, które w Aprobacie Technicznej posiadają zapis, który potwierdza możliwość wykorzystania ich jako kolejnego układu termoizolacyjnego. Jeśli chodzi o uzupełnienie, elementy takie jak rury spustowe, parapety, obróbki na skutek pogrubienia ścian należy wykonać od nowa. Warunkiem wykonania prac związanych z ociepleniem na istniejącym systemie jest przygotowanie profesjonalnego i dokładnego projektu. Musi być poprzedzony opinią techniczną lub ekspertyzą określającą stan obecnego ocieplenia oraz podłoża i wskaże wszystkie prace przygotowawcze oraz wytyczne do projektowania.

Oprócz dokładnej oceny i opisu stanu technicznego, projekt remontu ocieplenia powinien określić optymalną grubość warstwy termoizolacyjnej, obliczyć współczynnik przenikania ciepła U z uwzględnieniem mostków termicznych, liczbę i rozmieszczenie łączników mechanicznych i wiele innych. Zaleca się o skorzystanie z wiedzy specjalistów. Nie zaleca się robić tego na własną rękę.

Wydawca: Redakcja
Data: 3 maja 2016

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Tagi: ,

Udostępnij ten artykuł

1 komentarz

  1. Czy aby na pewno opłaci się ocieplać stary dom? Nie sądzę, takie ocieplenie niestety też dużo kosztuje.

    Dodaj odpowiedź

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany

*